Elektrárna Opatovice chtěla koupit teplovody, město půlmiliardovou nabídku odmítlo

ilustrační foto
ilustrační foto | autor: Hradeckralove.cz

Město odmítlo nabídku opatovické elektrárny na odkup společnosti Tepelné hospodářství Hradec Králové, která zásobuje teplem z Opatovic velkou část obyvatel města. Podle primátora města Zděňka Finka nepřichází prodej v úvahu. Za firmu mohla radnice dostat půl miliardy korun.

Protínají celé město a zásobují jeho obyvatele teplem z opatovické elektrárny. To jsou rozvody tepla, které spravuje společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové, která je ze 100 % vlastněná městem. Zhruba před měsícem se nechal provozovatel Elektrárny Opatovice (EOP) slyšet, že má zájem o nákup městské firmy. Za ní chtěl EOP zaplatit půl miliardy korun. Radnice nyní prodej zamítla. „Po jednání se zástupci poslaneckých klubů zastupitelstva města a s ohledem na veřejná vyjádření některých dalších zastupitelských klubů nepřichází v současné době prodej podniku Tepelné hospodářství Hradec Králové, a. s., za nabízenou cenu v úvahu. Za nabídku Vám děkuji a těším se na další spolupráci města s Elektrárnami Opatovice, které si osobně, a to jak s ohledem na cenovou politiku, tak s ohledem na sponzorské aktivity vůči našemu městu, velmi vážím,“ uvedl v dopise pro vedení EOP primátor města Zdeněk Fink.

Podle kritiků prodeje je skutečná hodnota společnosti trojnásobná, význam tepelných rozvodů je ale také strategický. EOP by díky odkupu měla úplnou kontrolu nad cenami tepla ve městě, které doposud regulovala radnice. Na případný prodej by tak doplatili zejména obyvatelé města, kteří by za teplo zaplatili více, než doposud. Podle předsedy představenstva Tepelného hospodářství Hradec Králové Jiřího Jirouška je prodej nesmyslný nejen ze strategického, ale i ekonomického hlediska. V loňském roce byla firma v zisku 6,5 milionu korun. "V předchozích letech se zisk pohyboval mezi 15 až 20 miliony korun. Loňský pokles byl dán mimořádně teplou zimou,“ řekl České televizi Jiroušek.

Primátor města Zdeněk Fink byl při rozhodování o prodeji v rozporuplné pozici. Podle České televize coby člen dozorčí rady elektrárny dostává od EOP přes 300 tisíc ročně a měl by hájit zájmy firmy, jako volený zástupce města ale naopak stát na straně obyvatel. Podle svých slov ale v tomto sporu uvažoval proměstsky. 

Podle České televize chtěl EOP rozvody tepla v minulosti koupit už několikrát. V roce 2004 nabídly městu 296 milionů korun, o dva roky dříve 100 milionů a v roce 1996 mohlo město dostat 30 milionů korun.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
24.6.2015 14:35
Josef Novak (neregistrovaný)
THHK neni levnejsi ale je drazsi
Rekl bych, ze obsah clanku podava zavadejici informace.
Vykryvaci stanice, ktere mesto HK postavilo, maji drazsi provoz nez kdyz nakupuji teplo od EOP. Takze jedinym "levnym" zdrojem tepla pro HK je EOP, takze kdyby EOP chteli zdrazit, tak jim v tom mnoho nebrani a uz by davno zdrazili.

Byl jsem odberatelem primo EOP a nyni THHK a hadejte od koho je to drazsi. Sprave, THHK je drazsi dodavatel.

Ja jakozto odberatel bych uvital, abych nemusel platit prostrednikovi desatky a mit tak levnejsi teplo primo od EOP.

Drzim se vsak pri zemi, takze je mi jasne, ze prodej nemuze projit, protoze to by pak vydridusska radnice ztratila prijem penez z predrazeneho tepla.
26.6.2015 11:12
Pavel (neregistrovaný)
RE: THHK neni levnejsi ale je drazsi
jenomže se na to musíte podívat jinak. THHK je jediným prvkem, který stojí EOP v cestě, aby si mohla plně rozvázat ruce ohledně cenové politiky. V Pardubicích a Chrudimi (a části HK) již tyto rozvody má a tak samozřejmě "dobrácky" vždy bude nabízet těmto lidem o trochu levnější teplo, aby ukázala nevýhodnost vlastnictví THHK městem. A v tom duchu dává i reklamy do zpravodaje Radnice. Proč? Proč Křetínského EPH utrácí za reklamu a chce vynaložit 500mil za rovody? Protože chce pro nás obyvatlele "dobro" v podobě levnějšího tepla?? Tak z takových pohádek jsem již hodně dávno vyrostl. Dokud bude existovat THHK vlastněné městem, bude z toho profitovat na dividendách nejen město ale i ostatní lidé, včetně těch, kteří jsou napojeni na rozvody vlastněné EOP. THHK, ikdyž vím, že je v nevýhodné pozici, vlastně tvoří posledního "konkurenta", poslední alespoň menší bariéru, než budeme dáni EOP plně "napospas".

V minulosti bylo velmi hrubou chybou, když se Pardubice, Chrudim a HK zbavily z dnešního pohledu "za hubičku" kontrolního balíku akcií "EOP", jelikož na dividendách by tu částku měla tato města od té doby již několikrát splacenou a řádově stovky milionů ročně by městským rozpočtům hodně pomáhaly. Podobná chyba byla s Veolií. Neudělejme teď podobnou chybu a nezbavujem se Tepelného hospodářství - to je skoro poslední, co máme.

23.2.2016 19:00
Honza (neregistrovaný)
RE: THHK neni levnejsi ale je drazsi
Vážený pane....THHK není žádným konkurentem EOP. Je to pouze odběratel tepla, který přeprodává teplo(tzn. se svojí marží) koncovým zákazníkům. Cenotvorba podléhá regulaci ERU, EOP si nemůže samo od sebe zvyšovat teplo, aniž by to neobhájili. Sice město profituje (tzn. její občané) z divident, ale jsou to peníze, které si zaplatí občané na marži THHK. Myslím, že všichni by měli raději menší náklady na provoz svých nemovitostí.
1.7.2016 10:17
Hradečák (neregistrovaný)
RE: THHK neni levnejsi ale je drazsi
Vážený pane, vy očividně nemáte ani elementární znalost, jakým způsobem tepelné hospodářství v HK funguje. Patrně si představujete, že THHK koupí teplo z Opatovic a pošle ho rovnou trubkama občanům s napálenou cenou. Začněte se zajímat, než tady budete rozprodávat Hradec!!! A to vaše ERU nehlo ani prstem, když Opatovice drtili cenou Hradec...to THHK muselo jít za ERU, aby se Opatovice stáhly!
Pro hlasování musíte být přihlášen(a)! Přihlásit se zde

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hala Slavie bude patřit městu. To do ní investuje desítky milionů

Každoročně město Hradec Králové přispívá klubu TJ Slavia na provoz a nutné opravy její haly v Orlické kotlině, největšího sportovního zařízení tohoto druhu v republice. V roce 2018 město poskytlo dotaci téměř jedenáct milionů korun na novou palubovku. Nyní je potřeba za zhruba…
Čtěte více

Přes letní prázdniny chce město opravovat dvě hradecké školky

Hradecké mateřské školy Lužická a Třebechovická čeká v červnu zahájení stavebních úprav budov. Budovy se dočkají zateplení i nových střech. Práce na obou školách město dohromady vyjdou na více než 19,4 milionu korun. Hotovo by mělo být čtyři měsíce po zahájení oprav.  
Čtěte více

Secesní kiosky u mostu jsou již téměř opraveny, hledá se do nich nájemce

Dva secesní kiosky, na jižní a severní straně, na hradeckém Pražském mostě čekají na nové nájemce. Zatímco ten na Eliščině nábřeží je těsně před dokončením a výběrové řízení bude v polovině března vypsáno, nájemce do kiosku na Tylově nábřeží už se aktivně hledá. Budou muset…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme