Elektrárna Opatovice chtěla koupit teplovody, město půlmiliardovou nabídku odmítlo
Město odmítlo nabídku opatovické elektrárny na odkup společnosti Tepelné hospodářství Hradec Králové, která zásobuje teplem z Opatovic velkou část obyvatel města. Podle primátora města Zděňka Finka nepřichází prodej v úvahu. Za firmu mohla radnice dostat půl miliardy korun.
Protínají celé město a zásobují jeho obyvatele teplem z opatovické elektrárny. To jsou rozvody tepla, které spravuje společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové, která je ze 100 % vlastněná městem. Zhruba před měsícem se nechal provozovatel Elektrárny Opatovice (EOP) slyšet, že má zájem o nákup městské firmy. Za ní chtěl EOP zaplatit půl miliardy korun. Radnice nyní prodej zamítla. „Po jednání se zástupci poslaneckých klubů zastupitelstva města a s ohledem na veřejná vyjádření některých dalších zastupitelských klubů nepřichází v současné době prodej podniku Tepelné hospodářství Hradec Králové, a. s., za nabízenou cenu v úvahu. Za nabídku Vám děkuji a těším se na další spolupráci města s Elektrárnami Opatovice, které si osobně, a to jak s ohledem na cenovou politiku, tak s ohledem na sponzorské aktivity vůči našemu městu, velmi vážím,“ uvedl v dopise pro vedení EOP primátor města Zdeněk Fink.
Podle kritiků prodeje je skutečná hodnota společnosti trojnásobná, význam tepelných rozvodů je ale také strategický. EOP by díky odkupu měla úplnou kontrolu nad cenami tepla ve městě, které doposud regulovala radnice. Na případný prodej by tak doplatili zejména obyvatelé města, kteří by za teplo zaplatili více, než doposud. Podle předsedy představenstva Tepelného hospodářství Hradec Králové Jiřího Jirouška je prodej nesmyslný nejen ze strategického, ale i ekonomického hlediska. V loňském roce byla firma v zisku 6,5 milionu korun. "V předchozích letech se zisk pohyboval mezi 15 až 20 miliony korun. Loňský pokles byl dán mimořádně teplou zimou,“ řekl České televizi Jiroušek.
Primátor města Zdeněk Fink byl při rozhodování o prodeji v rozporuplné pozici. Podle České televize coby člen dozorčí rady elektrárny dostává od EOP přes 300 tisíc ročně a měl by hájit zájmy firmy, jako volený zástupce města ale naopak stát na straně obyvatel. Podle svých slov ale v tomto sporu uvažoval proměstsky.
Podle České televize chtěl EOP rozvody tepla v minulosti koupit už několikrát. V roce 2004 nabídly městu 296 milionů korun, o dva roky dříve 100 milionů a v roce 1996 mohlo město dostat 30 milionů korun.
Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?
Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.
Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.
Komentáře ke článku
Vykryvaci stanice, ktere mesto HK postavilo, maji drazsi provoz nez kdyz nakupuji teplo od EOP. Takze jedinym "levnym" zdrojem tepla pro HK je EOP, takze kdyby EOP chteli zdrazit, tak jim v tom mnoho nebrani a uz by davno zdrazili.
Byl jsem odberatelem primo EOP a nyni THHK a hadejte od koho je to drazsi. Sprave, THHK je drazsi dodavatel.
Ja jakozto odberatel bych uvital, abych nemusel platit prostrednikovi desatky a mit tak levnejsi teplo primo od EOP.
Drzim se vsak pri zemi, takze je mi jasne, ze prodej nemuze projit, protoze to by pak vydridusska radnice ztratila prijem penez z predrazeneho tepla.
V minulosti bylo velmi hrubou chybou, když se Pardubice, Chrudim a HK zbavily z dnešního pohledu "za hubičku" kontrolního balíku akcií "EOP", jelikož na dividendách by tu částku měla tato města od té doby již několikrát splacenou a řádově stovky milionů ročně by městským rozpočtům hodně pomáhaly. Podobná chyba byla s Veolií. Neudělejme teď podobnou chybu a nezbavujem se Tepelného hospodářství - to je skoro poslední, co máme.
Jméno které jste zadal se shoduje s již zaregistovaným uživatelem.
Pokud jste to Vy přihlašte se prosím.
Pokud ještě nejste registrován vyberte si prosím jiné jméno,
nebo se zaregistrujte.