Štítky: | autobus | MHD |

Dveře u vozů MHD budou lidé opět obsluhovat sami

Dveře otevře tlačítko.
Dveře otevře tlačítko. | autor: DPMHK

Od středy 1. března bude v městské hromadné dopravě v Hradci Králové opět zaveden systém samoobslužného otevírání dveří cestujícími. Ti si tak budou otevírat dveře při ná­stupu i výstupu sami, a to viditelně označenými tlačítky umístěnými uvnitř i vně trolejbusů, autobusů a elektrobusů.

Jedná se o systém, se kterým se cestující mohou setkávat v MHD v jiných městech nebo například v železniční dopravě. Končí tak opatření zavedené počátkem března 2020 v době přísných protiepidemických opatření, kdy dveře vždy otvíral a zavíral řidič. Mezi výhody systému samoobslužného otevírání dveří cestujícími patří zejména vyšší tepelný komfort. Díky tomu, že se nebudou nadbytečně otevírat všechny dveře na každé zastávce, nebude se v zimě do vozů dostávat zima zvenku a v letních měsících nebude do klimatizovaných vozů vnikat tolik horkého vzduchu.

Všechna vozidla vybavená systémem samoobslužného otevírání dveří cestujícími mají příslušná tlačítka uvnitř i vně označena samolepkami s instrukcemi, které pomohou cestujícím správně manipulovat s ovládáním dveří.

Se znovuzavedením samoobslužného systému ovládání dveří zůstává zachován způsob nástupu do vozidel předními dveřmi, který i nadále platí ve všední dny po 19. hodině a v sobotu, neděli, ve svátky a v dopravně připojených obcích po celý den.

A jak přesně dveře obsluhovat?

Cestující, který se chystá vystupovat, stiskne po příjezdu vozidla do zastávky tlačítko pro otevření dveří, které je umístěné buď přímo na dveřích, nebo na madle vedle dveří. Po zastavení vozidla a odblokování systému řidičem se dveře automaticky otevřou. Tlačítka budou označena samolepkami s instrukcemi.

Cestující, který se chystá nastupovat, vyčká na zastavení vozidla v zastávce a následně stiskne tlačítko umístěné vně vozu – na každých dveřích nebo na boku vozidla vedle dveří – a dveře vozidla se po odblokování systému řidičem automaticky otevřou. Tlačítka budou označena samolepkami s instrukcemi.


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Dopravní podnik vypnul starý e-shop, je nutné se zaregistrovat znovu

Lidé, kteří ve vozech městské hromadné dopravy v Hradci Králové využívají časovou jízdenku, se musí zaregistrovat na novém e-shopu. Starý online obchod hradecký dopravní podnik k pondělí 17. června vypnul, původní odkaz na nákup jízdenek již nefunguje. Díky změně by se měla…
Čtěte více

Odkdy poběží nový systém odbavování v hradecké MHD? Zatím se kříží s tím starým a vznikají problémy

Při jízdě městskou hromadnou dopravou občas cestující narážejí na problémy při nákupu jízdného. Dopravní podnik města Hradce Králové totiž pokračuje v zavádění nového odbavovacího systému. Podle některých cestujících je ale příliš pomalý a způsobuje jim komplikace. Dopravní…
Čtěte více

Hradecký dopravní podnik stále modernizuje svůj vozový park. Vozidla mládnou

Ačkoliv si hradecký dopravní podnik vloni připomněl už pětadevadesáté výročí své existence, jiné podstatné číslo v jeho statistikách neustále klesá. Je jím průměrné stáří vozového parku. To je 7,75 roku. Ve srovnání s posledním známým údajem ze sousedních Pardubic je hradecký…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme