Štítky: | autobus | MHD |

Dveře u vozů MHD budou lidé opět obsluhovat sami

Dveře otevře tlačítko.
Dveře otevře tlačítko. | autor: DPMHK

Od středy 1. března bude v městské hromadné dopravě v Hradci Králové opět zaveden systém samoobslužného otevírání dveří cestujícími. Ti si tak budou otevírat dveře při ná­stupu i výstupu sami, a to viditelně označenými tlačítky umístěnými uvnitř i vně trolejbusů, autobusů a elektrobusů.

Jedná se o systém, se kterým se cestující mohou setkávat v MHD v jiných městech nebo například v železniční dopravě. Končí tak opatření zavedené počátkem března 2020 v době přísných protiepidemických opatření, kdy dveře vždy otvíral a zavíral řidič. Mezi výhody systému samoobslužného otevírání dveří cestujícími patří zejména vyšší tepelný komfort. Díky tomu, že se nebudou nadbytečně otevírat všechny dveře na každé zastávce, nebude se v zimě do vozů dostávat zima zvenku a v letních měsících nebude do klimatizovaných vozů vnikat tolik horkého vzduchu.

Všechna vozidla vybavená systémem samoobslužného otevírání dveří cestujícími mají příslušná tlačítka uvnitř i vně označena samolepkami s instrukcemi, které pomohou cestujícím správně manipulovat s ovládáním dveří.

Se znovuzavedením samoobslužného systému ovládání dveří zůstává zachován způsob nástupu do vozidel předními dveřmi, který i nadále platí ve všední dny po 19. hodině a v sobotu, neděli, ve svátky a v dopravně připojených obcích po celý den.

A jak přesně dveře obsluhovat?

Cestující, který se chystá vystupovat, stiskne po příjezdu vozidla do zastávky tlačítko pro otevření dveří, které je umístěné buď přímo na dveřích, nebo na madle vedle dveří. Po zastavení vozidla a odblokování systému řidičem se dveře automaticky otevřou. Tlačítka budou označena samolepkami s instrukcemi.

Cestující, který se chystá nastupovat, vyčká na zastavení vozidla v zastávce a následně stiskne tlačítko umístěné vně vozu – na každých dveřích nebo na boku vozidla vedle dveří – a dveře vozidla se po odblokování systému řidičem automaticky otevřou. Tlačítka budou označena samolepkami s instrukcemi.


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Akce na Gočárově třídě a jízda MHD zadarmo. V pátek vrcholí týden bez aut ve městě

V Hradci Králové běží Evropský týden mobility, který prostřednictvím akcí, přednášek a dalších tematických událostí upozorňuje na neudržitelný nárůst individuální automobilové dopravy ve městě. Několikadenní program vyvrcholí v pátek 22. září akcí Den bez aut. Konat se bude v…
Čtěte více

Jízdné půjde ve vozech MHD koupit i platební kartou, chystá se i nová aplikace

V těchto dnech mohou cestující hradecké městské hromadné dopravy v některých vozech vídat první novinky v rámci nového odbavovacího systému. Těmi jsou platební terminály, kde mohou cestující nejen načíst městskou kartu, ale také zde i zakoupit jízdné pomocí bezhotovostní platby.…
Čtěte více

Panely s nejbližšími odjezdy vozů MHD jsou často mimo provoz. Dopravní podniky ty rozbité vymění

Pokud cestujete v Hradci městskou hromadnou dopravou a zvykli jste si rychle mrknout na elektronické panely s nejbližšími spoji, určitě jste zaznamenali, že na některých zastávkách zkrátka nefungují. Hradecký dopravní podnik těch rozbitých eviduje celkem 19. Bohužel náhradní…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme