Dva dálniční úseky kolem Hradce Králové se řidčům otevírají tento týden

Úsek z Hradce do Jaroměře se otevře v pátek.
Úsek z Hradce do Jaroměře se otevře v pátek.

Jako první se řidičům otevřel ve středu 15. prosince téměř 13 kilometrů dlouhý úsek D35 z Opatovic nad Labem do Časů. Další otevírací ceremoniál čeká v pátek 17. prosince v 11 hodin část D11 a to v úsecích Hradec Králové – Smiřice a Smiřice – Jaroměř. Dohromady jde o 22,5 kilometrů. Do konce roku na obou úsecích nebudete potřebovat dálniční známku, ale od 1. ledna 2022 už ano. Maximální rychlost bude na úscích 130 km/h. Zatím na nich není ani žádné odpočívadlo.

S dálniční známkou nebo bez? Tento nový úsek bude zpoplatněn, ale do konce roku nebude mezi Jaroměří a Hradcem Králové nutná dálniční známka. Nová vyhláška začne platit 1. ledna 2022. To samé platí pro nově otevřený úsek D35 do Časů. Od 1. ledna 2022 už bude celá D11 zpoplatněna z Jaroměře až do Prahy. Stejně tak celá D35 z Hradce do Časů. Nebude platit ani několikaletá výjimka okolo Hradce Králové. Ti, co si nechtějí známku kupovat, mohou stále jezdit po staré silnici.

Dnes otevřený úsek umožní sjet ve směru od Prahy z dálnice D11 do Opatovic a pokračovat dál na Moravu, aniž by řidič museli zajíždět do Hradce Králové nebo do Pardubic. Návazná část dálnice D11, kterou Ředitelství silnic a dálnic otevře v pátek, povede skoro z poloviny po dálničním koridoru mimo přetíženou mezinárodní komunikaci 1/33 z Hradce Králové do Jaroměře. Odtud do dostavby úseku D11 do Trutnova svede dopravu současná silnice.

Na nové části dálnice zatím není žádné odpočívací místo. Do Hradce Králové se dá sjet na dvou sjezdech. Buď u Plotišť (u ČKD) anebo u Kuklen (k Pražské ulici). Uzel u ČKD má obrovský kruhový objezd, kde je nutné si pohlídat správný jízdní pruh. U Kuklen zase může být nepříjemný nájezd na starou silnici, protože nebyla dostavěna na plný čtyřlístek a dlouho ještě nebude. A musí se tu dávat přednost.  

Pokud pojedete z Hradce směrem do Trutnova a Dvora Králové, můžete dojet až na úplný konec dálnice D11 a sjet na exitu 113 za Jaroměří. Z Hradce směrem do Náchoda však zatím musíte sjet už o pět kilometrů dřív, na předposledním exitu 108 u Černožic a projet Jaroměří jako doposud.

Rychlost na dálnici bude klasických 130 kilometrů v hodině.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.


Dál se pak má stavět dálnice směrem na Trutnov a ke státním hranicím, což ale nějakou dobu potrvá.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Město změří hluk z dálnice D11. Chtějí to lidé z Plačic a Svobodných Dvorů

Na žádost obyvatel a komisí místních samospráv Plačice a Svobodné Dvory nechá město Hradec Králové provést další kontrolní měření hlukového zatížení v souvislosti s pokračováním výstavby dálnice D11. Jeho výsledkem bude oponentní posudek k měření, které bude mít k dispozici…
Čtěte více

Město chce dostat kamiony z parkoviště u Flošny. Někdy tam stojí i několik dnů

Všímavý řidič si určitě všiml, že od zprovoznění úseků dálnice D35 a D11 se z Hradce Králové podařilo alespoň částečně dostat tranzitní dopravu. Nyní však chce město bojovat i proti kamionům, které navzdory nově otevřeným dálničním úsekům stále zajíždějí do města. Chce je vyhnat…
Čtěte více

Otevření úseků D11 a D35 Hradci prospělo, kamiony ubyly

Poté, co se na sklonku loňského roku otevřely úseky dálnic D11 a D35, kolony, které se tvořily hlavně na příjezdu od Pardubic, prakticky zmizely. Přínos úseků vidí Policie ČR ale i hradecký primátor. Pouze by kvitoval, aby úseky nebyly zpoplatněny. V tomto směru vede jednání s…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme