Dovybavení malšovického stadionu bude město stát více než 16 milionů

Stadion už brzy začne sloužit lidem.
Stadion už brzy začne sloužit lidem. | autor: FB stadionu

Do poloviny letošního roku by měla být hotová stavba nové multifunkční fotbalové arény v Hradci Králové pro více než devět tisíc diváků. Stadion po kolaudaci poskytne základní zázemí pro fotbalová utkání. Město nyní začíná areál dovybavovat tak, aby aréna byla připravená na plný provoz a do budoucna nabídla i jiné využití, než je fotbal. Zastupitelé na svém jednání rozhodli o rozšíření původní smlouvy na stavbu stadionu s dodavatelským sdružením firem o dovybavení gastroprovozu, úpravě skyboxů a ubytovacích kapacit v hodnotě 16,2 milionů korun bez DPH.

Stavba stadionu bude v červnu dokončená tak, aby mohla být zkolaudovaná a mohl se zde hrát fotbal. Město ale areál staví jako multifunkční a projekt to umožňuje. „Pro jeho víceúčelové využití tak bude potřeba do budoucna ještě pro některé jeho funkce a zázemí dovybavit. Vedle nezbytného gastroprovozu, prostorových úprav skyboxů a zkvalitnění ubytovacích kapacit, o kterých včera zastupitelé rozhodli, budeme chtít postupně vybavit tělocvičny, dostavět venkovní amfiteátr či běžecký ovál, který známe z vizualizací,“ říká Lukáš Řádek, náměstek primátorky města pro investice. „Nejde tedy o zdražení stavby stadionu z důvodu nárůstu cen materiálů či nějakých neočekávaných víceprací. Město vědělo o tom, že do areálu bude potřeba investovat ještě další desítky milionů korun, aby byl plně funkční. Původní smlouva totiž neobsahuje celou řadu položek především v oblasti multifunkce stadionu, které bude třeba v budoucnu dopracovat a financovat. V tomto případě tak jde o nové požadavky města nad rámec původní smlouvy o dílo,“ uvádí náměstek Řádek.

Dodatek ke smlouvě se společnostmi Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont, ve kterém si město stanoví dovybavení stadionu a různé dodatečné práce nad stanovený rozsah, je zcela v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek a vzhledem ke stále probíhající stavbě je i logickým řešením. „Zkoordinovat na staveništi dalšího dodavatele v době, kdy budou stavební práce vrcholit, by mohlo způsobit nemalé komplikace, takto je zmiňované dovybavení stadionu zcela v režii stavebního sdružení,“ vysvětluje náměstek Řádek.

Navýšení schvalovali zastupitelé několikrát

Nový fotbalový stadion v Hradci Králové měl původně stát 568 milionů korun bez DPH. V rámci dovybavení stavby byla ale částka postupně navyšována. Zastupitelé na jaře loňského roku schválili pořízení IT vybavení do budovy jako je rack a wifi připojení za více než 3,6 milionu korun. Loni v červnu zastupitelé schválili další navýšení ceny, a to v částce 59 milionů korun z důvodu růstu cen stavebních materiálů a zadání dalších prací městem. Smlouva se stavebními firmami se v rámci tohoto navýšení rozšířila o demolici staré východní tribuny, místo které postaví parkoviště. Stavbaři se nad rámec původní smlouvy zavázali vybudovat také šatny pro mládežnické oddíly v zázemí stadionu a navýší počet míst k sezení z osmi tisíc na maximální kapacitu 9300 míst. V listopadu ještě zastupitelé schválili vybudování kanceláří a úpravu dispozice gastro za 2,9 milionu.

Hodnota zakázky je zatím celkem téměř 650 milionů korun bez DPH. „Pochopitelně město nemůže a rozhodně ani nechce donekonečna rozšiřovat a navyšovat objem práce, který je daný smlouvou vzešlou z tendru. Blížíme se zákonnému limitu patnácti procent z hodnoty zakázky, na další práce či dodávky vybavení stadionu pro dokončení plné multifunkce už bude město muset vypisovat nová výběrová řízení. Uděláme také maximum proto, aby město nebylo v dalším financování osamoceno. Aréna s pestrou nabídkou akcí a služeb bude sloužit minimálně celému regionu a například příspěvek Královéhradeckého kraje bychom velmi uvítali“ dodává náměstek Řádek.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Weber končí na lavičce Hradce, na nový stadion se vrací Kotal

Fotbalisté Hradce Králové mají nového trenéra. Po nepřesvědčivých výkonech a čtyřech prohrách v posledních pěti zápasech skončil na lavičce Votroků Jozef Weber. Novým koučem se stává Václav Kotal, který u týmu už v minulosti působil jako hráč i jako trenér, navíc žije v Hradci…
Čtěte více

ZVEME: Na novém stadionu se bude slavit, sezonu zahájí i hokejisté

První zářijový víkend bude v Hradci Králové opravdu nabitý. Těšit se můžete na tradiční Slavnosti královny Elišky, festival Hradec sobě i bejbypankový festival pro děti Kefír. Mountfield HK před ČPP arenou oslaví začátek sezony a slavit se bude i v nové Malšovické aréně, která…
Čtěte více

ZVEME: Na letiště se sjedou americké káry, děti budou závodit na horských kolech

O víkendu bude v Hradci Králové opět pěkně živo. Votroci vyzvou Zlín a odehrají již druhý zápas ve zbrusu nové fotbalové aréně v Malšovicích, na hradecké letiště se sjedou legendární americké vozy a v kempu Stříbrný rybník budou malí indiáni hledat poklad. Malí cyklisti budou…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme