Dopravní nehody v Hradci a okolí - jsme zodpovědnější než loni?

Každý člověk, který usedne za volant a vyrazí na silnici, na sebe bere riziko, že by se mohl připlést k dopravní nehodě, a to ať už jako její viník nebo účastník. Přestože se snažíme chovat zodpovědně, dodržujeme zásady aktivní bezpečnosti a při jízdě dáváme pozor na veškeré okolní dění, pořád jsme jenom lidé, a tak se menšímu pochybení bohužel vždy nevyhneme. V lepších případech to odnese pouze auto, v těch horších zaplatíme svým zdravím.

Přesně z toho důvodu je nutné mít sjednané povinné ručení motocyklu, stejně tak jako automobilu. Tento druh pojištění nás totiž chrání před tím, že bychom se kvůli úhradě škod poškozeným ošklivě zadlužili - škody totiž mohou vyšplhat až do výše milionů. Zároveň slouží jako ochrana pro ostatní účastníky provozu, kteří se naopak mohou spolehnout na to, že peníze za škody na majetku a na zdraví vždy dostanou.

V dnešním článku vám však nebudeme vysvětlovat, jaké jsou vaše povinnosti, když vlastníte auto nebo motocykl. Namísto toho vám ukážeme, jaký byl stav dopravních nehod v Hradci Králové v roce 2019 a srovnáme ho s předchozím rokem. Díky tomu si sami budete schopni udělat obrázek o tom, jak velké riziko nehody v našem krajském městě vlastně je, a budete schopni se této situaci přizpůsobit dle svého vlastního uvážení.

V předminulém roce jsme se drželi pod tisícovkou

Královéhradecký kraj se v rámci celé České republiky s počtem dopravních nehod obvykle drží v průměrných číslech, srovnatelných s krajem Olomouckým, Libereckým či Vysočinou. Podle Centra dopravního výzkumu v samotném krajském městě během roku 2018 došlo k 999 dopravním nehodám, což je necelá pětina celkového počtu nehod v kraji, kde jich bylo způsobeno 5 191. 

Následky nehod však naštěstí nebyly tak fatální jako v jiných krajích naší republiky. Úmrtí v důsledku autonehody bylo v celém kraji pouze osmnáct, z čehož pouze k jednomu došlo přímo v Hradci Králové. Absolutně největší podíl z hlediska příčiny nehod tvořila příliš rychlá jízda a hned za ní bylo nedání přednosti v jízdě. Konkrétní procentuální rozložení hlavních příčin nehod najdete v grafu níže.

Alkohol za volantem patří mezi velmi časté důvody, proč dochází k dopravním nehodám nejen v Hradci Králové a okolí, ale v celé republice. Ještě děsivější je ale to, kolik promile v krvi bylo řidičům naměřeno. Valná většina z nich v sobě totiž měla 1,5 promile a více, což zhruba odpovídá pěti velkým dvanáctkám nebo litru vína v závislosti na hmotnosti a pohlaví člověka. S množstvím alkoholu krvi se logicky snižoval i počet nehod a nejméně jich způsobili ti, co sedli za volant zhruba po jednom pivu.

Vloni přibylo především vážných nehod

S nástupem minulého roku se však situace výrazně zhoršila. S příbytkem lidí žijících v Hradci Králové a současně i množstvím provozovaných automobilů se počet dopravních nehod v roce 2019 zvedl na 1 018, což je o 19 více než v předchozím roce. Samotný počet nehod však není až tak hrozivý jako počet úmrtí, ke kterým při nich v minulém roce došlo - ten se totiž v Královéhradeckém kraji bohužel zvedl na 48.

Dopravní policie si tento nárůst vysvětluje především zvyšujícím se provozem na silnicích, kvůli kterému každá chyba může vyjít draho. Nejhorší událostí z celého roku, která zasáhla řadu lidí nejen v Hradci Králové a okolí, byla nehoda na železničním přejezdu v Černožicích. Vlak narazil do osobního automobilu, ve kterém byla rodina se dvěma dětmi - ani jeden pasažér nehodu nepřežil. 

Jaké jsou letošní vyhlídky?

Za necelé tři měsíce letošního roku má nejen Hradec Králové, ale i celý kraj na kontě celkem 1 172 dopravních nehod a z toho čtyři úmrtí. Jiste sami uznáte, že se nejedná o příznivá čísla, nicméně máme před sebou ještě více než devět měsíců, takže nic není ztraceno. Každý řidič se může začít chovat zodpovědněji a věnovat více pozornosti jízdě i opatřením, která může udělat, aby neohrožoval sebe ani ostatní řidiče. Je tedy jen na nás, jak se tato čísla budou v následujících měsících vyvíjet.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.
Mohlo by se hodit
Doporučujeme