Štítky: | Domov U Biřičky | Domov důchoců |

Domov pro seniory U Biřičky bude mít novou budovu s šesti domácnostmi

Domov pro seniory navýší svou kapacitu.
Domov pro seniory navýší svou kapacitu. | autor: Domov U Biřičky

Modernizace a dostavba Domova U Biřičky v Hradci Králové má konkrétní podobu. Krajští radní vybrali architektonickou studii, podle níž vyroste u hradeckého domova pro seniory nová budova, v níž bude celkem šest domácností po 20 klientech. Celková kapacita zařízení se po dokončení stavebních prací navýší na 400 klientů.

„Plánujeme rozšířit Domov U Biřičky na celkovou kapacitu 400 lůžek. Jednotlivé pokoje v nové přístavbě budou bezbariérové a budou odpovídat současným standardům, kdy se klade důraz na vytvoření životních podmínek blížící se v co největší možné míře domácímu prostředí. Do nového objektu bude přemístěna i část klientů ze stávající budovy a postupně budeme celý areál modernizovat,“ uvádí náměstkyně pro sociální věci Martina Berdychová.

Vedení kraje pracovalo s několika variantami pro zmodernizování a rozšíření kapacit Domova U Biřičky, které navrhovaly různý počet nových budov i počet jejich pater. Náklady na stavební práce však byly vysoké. Radní nakonec vybrali variantu, která spočívá ve výstavbě a kompletním vybavením tří propojených dvoupodlažních budov s podzemními garážemi. Nový objekt ve tvaru písmene E bude propojen spojovacími koridory se stávajícími budovami.

„V každém patře dvoupatrové budovy budou tři takzvané domácnosti po 20 klientech, tedy celkem 120 klientů ubytovaných ve dvoulůžkových pokojích. Každé patro je samostatnou jednotkou a celý objekt je logisticky provázán tak, aby se šetřilo silami personálu,“ upřesňuje ředitelka domova Daniela Lusková.

„Projekt také zahrnuje rekonstrukci stravovacího provozu a prádelny a řeší i parkování v areálu. V podzemí je plánováno parkovací stání pro zhruba 120 vozidel. Součástí modernizace bude rovněž rekonstrukce nevyhovujících inženýrských sítí v celém areálu, především posílení příkonu elektrického přípojky a akumulaci dešťových vod,“ popisuje krajské plány náměstek hejtmana pro oblast investic Pavel Bulíček.

Nová budova bude postavená v pasivním standardu, který šetří provozní energie na vytápění. Vedení kraje při výběru architektonické studie kladlo velký důraz na zachování parku okolo zařízení v co největší možné míře.

„Vybranou studii jsme projednávali s místními samosprávami i se všemi dotčenými orgány, včetně odboru hlavního architekta Hradce Králové. S vybranou variantou všichni souhlasí,“ doplňuje náměstek Bulíček.

Náklady na základě zpracované studie kraj odhaduje na 726 milionů korun s DPH. Konečnou cenu ale určí až výběrové řízení. Na základě schválené finální varianty a propočtu investičních nákladů nyní zhotovitel vypracuje další stupeň projektových prací.

Domov U Biřičky je největším pobytovým zařízením v síti sociálních služeb Královéhradeckého kraje. Momentálně má 340 lůžek pro seniory a pracuje zde 240 zaměstnanců.


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradecký Domov U Biřičky spolupracuje na nové aplikaci pro telemedicínu

Pomoc lékaře bude v největším domově seniorů v Královéhradeckém kraji pro klienty brzy dostupnější. Domov U Biřičky na Novém Hradci Králové se podílí na technologické novince - testují tu aplikaci do tabletů na takzvanou telemedicínu. Prostřednictvím ní se dokáží klienti za…
Čtěte více

Nový pavilon navýší kapacitu Domova důchodců U Biřičky o desítky lůžek

Královéhradecký kraj připravuje stavbu nového pavilonu v areálu hradeckého Domova důchodců U Biřičky, který je největším zařízením svého druhu v celém kraji. Touto investicí se zvýší kapacita zařízení ze současných 320 na 400 lůžek. Zároveň se zkvalitní podmínky pro…
Čtěte více

Domov pro seniory U Biřičky je opět v karanténě. Klientů je nakažených 27

Krajská hygienická stanice v Hradci Králové rozhodla o karanténě pro Domov u Biřičky. V největším pobytovém zařízení pro seniory v kraji je 27 pozitivních případů mezi klienty a dalších 15 mezi zaměstnanci. V podobné situaci byl domov už v říjnu. Nákaza se tentokrát nevyhnula…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme