Dobrovolní hasiči z Plácků a ze Svinar dostanou nové vozy

Ilustrační foto | Zdroj: Archiv HK.cz
Ilustrační foto | Zdroj: Archiv HK.cz | autor: hradeckralove.cz

Na dva nové dopravní automobily se mohou už teď začít těšit královéhradečtí dobrovolní hasiči z Plácků a ze Svinar. Postupná obnova vozového parku a techniky dobrovolných hasičů, jejichž provoz hradí město Hradec Králové, je jedním z předpokladů kvalitního fungování jejich jednotek při samostatné činnosti na požárních asistencích nebo při ostrých zásazích s profesionálními hasiči. 

S vypsáním zakázky malého rozsahu, s jejímž plněním rozpočet města už počítá, souhlasili radní města na svém úterním zasedání.

Dobrovolným hasičům z Plácků a Svinar dosluhuje technika a tak se v průběhu několika následujících měsících dočkají dvou nových automobilů. Projekt dodávky vozů v úterý souhlasným stanoviskem odstartovala Rada města Hradce Králové.

"Zakázka bude nejprve dle platných pravidel zveřejněna, ve lhůtě pak úřad přijme nabídky od jednotlivých zájemců. Na konci celého procesu je podpis smlouvy s vítězem veřejné zakázky, jejímž hlavním kritériem je cena, a pak už poběží lhůta pro dodávku, která činí 120 dní," uvedla Magdalena Vlčková, tisková mluvčí královéhradecké radnice. Pokud vše dobře půjde, mohla by být smlouva na dodávku nových vozů podepsaná do konce roku.

Vozy pro dobrovolné hasiče však musí splňovat poměrně náročné podmínky. „Vzhledem k budoucím provozním podmínkám musí mít podvozek například zesílené pérování. Kabina počítá i s přizpůsobením pro budoucí umístění potřebné techniky, bez které by se hasiči při zásazích neobešli. Celkem podrobně je ve výzvě specifikována i elektrovýbava,“ vysvětlil některé podmínky velitel královéhradeckých dobrovolných hasičů Jiří Kubec, který ve své dlouholeté praxi zažit i práci profesionálního hasiče. „Oba vozy, na které je v rozpočtu města vyčleněna částka téměř 1,4 mil. Kč bez DPH musejí obsahovat samozřejmě i základní požární příslušenství,“ upřesnil Jiří Kubec.

V loňském roce město vydalo na činnost královéhradeckých jednotek sboru dobrovolných hasičů částku převyšující 3,5 milionů korun, která mimo jiné zahrnuje opravy, nákupy PHM, provozní náklady zbrojnic či výdaje na nutná školení hasičů. Co se investic týká, v loňském roce město vynaložilo částku téměř 9 milionů korun, která v sobě zahrnuje nákup cisternové stříkačky a přístavbu garážového stání v plačické zbrojnici. 

V loňském roce provedli zdejší dobrovolní hasiči 220 zásahů, přičemž v drtivé většině výjezdů se jednalo o technickou pomoc, kam spadají i zásahy při odstraňování následků ničivých povodní ve Svobodě nad Úpou, Rudníku či na Bydžovsku, několik dní strávili v okolí Mělníka. Dobrovolní hasiči dále vyjížděli samozřejmě k požárům a asistují i u dopravních nehod.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hasiči v Plotištích se mohou těšit na opravenou zbrojnici. Hotovo bude v létě

Velkou rekonstrukcí prochází hasičská zbrojnice v Plotištích. Ke stávajícímu objektu se staví ještě nová část, která by měla nabídnout šatny se sociálním zázemím. Prostory se rozšíří také o zasedací místnost, kterou by nově mohla využívat komise místní samosprávy.…
Čtěte více

Zveme: Na Nábřeží gurmánů, Africké trhy, chilli festival nebo do hasičské zbrojnice

Co nabídne za zajímavé akce přicházející víkend? Gurmáni z Hradce Králové a širokého okolí si jistě nenechají ujít oblíbené sobotní Nábřeží gurmánů, které navíc doprovodí festival Jarní Chilli Mechov a čerstvé ovoce či čokoláda z Afriky. Hradečtí hasiči pořádají den otevřených…
Čtěte více

Vítr potrápil i Hradec, lítaly střechy a padaly stromy. Hasiči jeli k 80 událostem

Celkem osm desítek událostí museli v noci z neděle na pondělí řešit hasiči v Hradci Králové. Noc z neděle na pondělí bylaNejnáročnější byl pro profesionální i dobrovolné hasiče nedělní večer a noc z neděle na pondělí. Od nedělní 19. hodiny do pondělních 04:30 hod bylo na…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme