Do muzea na výstavu. Zatím k tomu ale budete potřebovat internet

První výstavou online je Okolo Hradce...
První výstavou online je Okolo Hradce... | autor: Muzeum HK

Muzeum východních Čech v Hradci Králové je stejně jako ostatní podobné instituce pro veřejnost uzavřeno, ale jako možnost udržet kontakt se svými návštěvníky, začalo nabízet virtuální prohlídky výstav online, prostřednictvím svých webových stránek. První zpřístupněnou výstavou je Okolo Hradce aneb Hradečáci na kole. A v příštích dnech budou přibývat další. Pro zájemce budou k dispozici odborné video přednášky, ale vzniknou i vzdělávací produkty pro školy.

První online výstava „Okolo Hradce aneb Hradečáci na kole“ nabídne, prostřednictvím 360 stupňových fotografií, prohlídku původní stejnojmenné statické výstavy. Přináší nejen pohled na unikátní „velocipedy“, které lidé v průběhu historie jízdního kola vynalezli, ale především na období první republiky, kdy se jízdní kolo stalo neodmyslitelnou součástí téměř každé hradecké rodiny a bylo také běžným dopravním prostředkem v okolních městech a obcích. K vidění jsou kola pro cestu do práce, do školy, na výlet, za sportem nebo speciálně upravená kola pro řadu profesí. Výstava také představuje místní výrobce a prodejce kol, mechaniky a živnostníky, kteří se jízdním kolům věnovali v této, pro naše město, unikátní době.

Obě výstavy sestavila kurátorka Muzea východních Čech v Hradci Králové Pavla Koritenská. Virtuální prohlídku pak připravili Monika Borkovcová a studenti FF UHK - obor Počítačová podpora v archivnictví Jiří Zeman a Zuzana Horníková. Podle ředitele Muzea východních Čech Petra Grulicha by bez jejich součinnosti nebyl momentálně vznik virtuální verze výstavy možný: „Kvalitní spolupráce s kolegy z univerzity si velice cením, zvlášť proto, že vše dělají ve svém volném čase. Naplno však pracují lidé ze všech oddělení našeho muzea a plní, i přes zpřísněný režim, všechny své ostatní úkoly. Vystavovat ale nemůžeme. Jenže lidé by měli mít možnost potěšit se z krásy muzejních exponátů, zejména v této nelehké době. Proto jsme se rozhodli, kompletně všechny výstavy, které se nyní v muzeu nacházejí, postupně převést do digitální podoby a zdarma - po dobu uzavření- nabídnout veřejnosti.“ Koncept online výstav návštěvníkovi nabízí prohlídku fotografií, dokumentů, sbírkových předmětů, případně i audiovizuálních materiálů spojených s danými výstavami.

„Virtuální prohlídková trasa je založena na principu skládání panoramatických fotografií a umožňuje návštěvníkovi volný pohyb výstavou s možností získání doplňkových informací na trase. To vše je uzpůsobeno samozřejmě i pro mobilní telefony a tablety. Mám radost z toho, že spolu se studenty mohu muzeu pomoci s využitím technologií, které studenti během studia poznávají,“ říká za tvůrce virtuální části Martina Borkovcová z Katedry pomocných věd historických a archivnictví FF UHK.

Muzeum bude paralelně také zveřejňovat online přednášky pro veřejnost na různá témata, která zprostředkují muzejní vědci. Speciální součástí on-line nabídky MVČ pak budou produkty pro školy. Ty také teprve vznikají. Na jejich realizaci se kromě muzejních edukátorů podílí navíc pedagogové z jedné ze spolupracujících základních škol.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradecká nemocnice spouští péči o lidi, co stále trpí následky po prodělaném koronaviru

Fakultní nemocnice Hradec Králové spouští v těchto dnech provoz Centra postcovidové péče, které bude zajišťovat komplexní péči o pacienty, kteří prodělali onemocnění COVID - 19 a trpí obtížemi souvisejícími s touto nemocí.  Na práci multioborového centra se kromě pneumologů…
Čtěte více

Až do konce ledna mohou hradečtí podnikatelé žádat magistrát o podporu

Už od začátku roku město přijímá žádosti o přímou finanční pomoc pro hradecké podnikatele. Žádat o ni mohou živnostníci, kteří v důsledku vládních nařízení museli uzavřít své provozovny. Aby byla žádost úspěšně vyhodnocena, musí žadatel splňovat veškeré stanovené podmínky, které…
Čtěte více

Aldis by se měl stát největším očkovacím centrem v kraji

Nejméně pět očkovacích center by mělo vzniknout v Královéhradeckém kraji mimo nemocnice. Největším z nich by pak mělo být to, které bude zřízeno v kongresovém centru Aldis. Denně by tam mohlo vakcínu dostat 1000 až 1200 lidí. Pracovat a vypomáhat by tam měl i epidemiolog a…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme