Štítky: | Doprava | Jízdné | MHD |

Do konce roku začnou v hradecké MHD fungovat platby kartou či hodinkami. Pak dopravní podnik zřejmě zvedne jízdné

Jízdní se zvedne až s modernizací odbavovacího systému.
Jízdní se zvedne až s modernizací odbavovacího systému. | autor: hradeckralove.cz

Nejpozději ke konci letošního roku by ve vozidlech hradecké MHD měl být v provozu nový odbavovací systém, který bude akceptovat bezkontaktní platby jízdného včetně chytrých mobilních telefonů či hodinek. Doposud mohli cestující platit městskou kartou, platební terminál pro bankovní karty pro platbu jednotlivého jízdného byl ale zatím pouze u řidičů trolejbusů. Za nový odbavovací systém hradecký dopravní podnik zaplatí necelých 25 milionů korun bez DPH.

 

„Zavedením nového odbavovacího systému se poměrně zásadně změní možnosti způsobu platby jízdného. Především to bude znamenat velký posun a zvýšení atraktivity naší městské hromadné dopravy pro cestující, kteří nejezdí pravidelně. Bude to ale znamenat změnu i pro stávající držitele městských karet. Současně by to byl i vhodný moment, kdy by mohlo dojít k uvažované úpravě ceníku MHD, která nás vzhledem k růstu inflace, cen energií, mezd a dalších vstupů nejspíš čeká. Se zástupci klubů v zastupitelstvu jsme se tak dohodli, že ke změně cen jízdného by mělo dojít nejdříve až v rámci zprovoznění nového odbavovacího systému,“ říká primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek.

„Nový systém bude umět komunikovat s platebními kartami, chytrými telefony či hodinkami, cestující budou moci platit i kartami regionální veřejné dopravy. Součástí zakázky je i obnova systému dispečerského řízení, e-shopu pro zákazníky a pořízení devatenácti nových elektronických označníků na vybraných jedenácti zastávkách. Ty budou v on-line režimu a cestujícím budou mimo jiné poskytovat informaci o reálném příjezdu spoje do zastávky a kompletní jízdní řády příslušné zastávky,“ popisuje náměstek primátora pro oblast městského majetku Pavel Marek.

„Nyní s dodavatelem ladíme harmonogram celé zakázky, instalaci technologie a především pak formu přechodu ze starého na nový systém. Chceme, aby se podařilo vše nastavit tak, aby nový systém poskytoval všechny požadované služby v rámci odbavení cestujícího, současně ale aby fungovaly stávají městské karty. Tedy aby naši věrní zákazníci mohli jezdit bez jakéhokoliv omezení a změnu tarifu či způsobu platby jízdného si zařídili postupně. Jakmile se s dodavatelem dohodneme na detailech přechodu, představíme jeho harmonogram,“ doplňuje ředitel Dopravního podniku města Hradce Králové Zdeněk Abraham. Nový odbavovací systém by měl být v provozu ve vozidlech hradecké městské hromadné dopravy do konce letošního roku.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Obce na Hradecku si možná za MHD linky připlatí. Někde nepomůže ani dotace od kraje

Cestující do obcí kolem Hradce, kam zajíždí hradecká MHD si možná připlatí. Do cen se promítnou rostoucí náklady na provoz městské hromadné dopravy. Smlouvu mají například Předměřice, Lochenice, Vysoká nad Labem nebo Běleč, které čelí postupnému zdražování dopravy. Ani čerstvá…
Čtěte více

Výměny chytrých semaforů omezí provoz v Hradci. Kdy a kde to bude?

Už téměř rok můžeme na křižovatkách Hradce pozorovat výměny semaforů. Jde o inteligentní dopravní systém, který by měl po městě zajistit plynulejší dopravu, měl by preferovat městské autobusy a vůbec celou situaci zlepšit. Upravují se i semafory a přechody pro chodce.
Čtěte více

Křižovatka Fortna se od pátku na několik měsíců úplně uzavírá

Velmi frekventovaná křižovatka Fortna v centru města se spolu s částmi okolních ulic od pátku 1. dubna na několik měsíců kompletně uzavře. Křižovatku ulic Ignáta Herrmanna a Komenského čeká přeměna na kruhový objezd. Spolu s ní se také opraví okolí včetně chodníků a autobusových…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme