Do hradeckých základních škol jdou desítky milionů. Žáci dostanou modernizované učebny i jídelny

Budovy základních, mateřských i uměleckých škol v Hradci Králové projdou každoročními letními opravami.
Budovy základních, mateřských i uměleckých škol v Hradci Králové projdou každoročními letními opravami. | autor: hradeckralove.cz

Hradecké školy se během letních prázdnin promění, pro žáky budou připravené modernizované učebny a vybavení, v některých školách dojde k zásadním opravám nebo investicím do nového gastro zařízení. Na většině škol již byly stavební práce zahájeny. Kromě rozsáhlé modernizace v ZŠ Bezručova a ZŠ Mandysova za téměř 22 milionů korun by vše mělo být hotovo do konce letních prázdnin. Celkem bude do oprav městských základních, mateřských a uměleckých škol investováno zhruba 40 milionů korun.

„Prakticky na každé hradecké základní škole budou přes prázdniny probíhat stavební práce. V některých případech se jedná o běžné, ale nutné a poměrně nákladné opravy, které pro školy zajišťují technické služby, jiné si zase koordinují školy samy. Na dvou školách, ZŠ Bezručova a ZŠ Mandysova, byla také se začátkem letních prázdnin zahájena rozsáhlá modernizace, jejímž smyslem je zvýšit kvalitu vzdělávání žáků. Školám jsme také přispěli čtyřmi miliony na obnovu gastro vybavení ve školních jídelnách, která bude zahájena během prázdnin,“ říká náměstek primátora pro oblast školství Martin Hanousek.

Opravy čekají také některé mateřské školy, například MŠ Plačice, kde dojde ke zbudování topení na plyn za 2,3 milionu korun, v MŠ Albertova a MŠ Svobodné Dvory se připravuje odvlhčení a sanace zdiva.

Každoroční prázdninové opravy městských škol jsou na koordinaci náročné. „V některých školách už práce odstartovaly týden, dva před začátkem prázdnin. Je to z časových důvodů, aby se všechny potřebné opravy a změny stihly do zahájení nového školního roku,“ sdělila Věra Pourová, náměstkyně primátora pro oblast městského majetku.

Budou se opravovat střechy, dvorky, topení

Nejvíce bude z hlediska oprav, které provádí technické služby, investováno do ZŠ Plotiště, a to 6,2 milionu korun na opravu střechy. Další 2 miliony přijdou v ZŠ Pouchov na opravu dvorků. To samé v hodnotě 1,5 milionu korun čeká také ZŠ Jiráskovo náměstí. „Opravy, které technické služby provádí, jsou opravdu různého charakteru. Na dalších školách dojde k opravám ústředního topení, a to v ZŠ Kukleny nebo v ZŠ Milady Horákové. Na školských zařízeních dále probíhá výměna osvětlení, opravy oplocení a opravy venkovních dlažeb,“ říká náměstkyně Pourová.

Celkem bude do oprav městských základních, mateřských a uměleckých škol investováno zhruba 40 milionů korun. V rámci právě probíhajících změn na školách se také rozsáhlé modernizace dočká ZŠ Bezručova a ZŠ Mandysova. 

„V obou školách budou modernizovány učebny a zřízen bezbariérový přístup. Někde bude bezbariérovost řešena rampou, jinde budou instalovány výtahy. Počítá se také s vybudováním bezbariérových toalet. Mimo to dojde na demontování a odstranění starého vybavení v řešených prostorech, které bude nahrazeno novým. Žáci se tak budou moci těšit na nové lavice, sedací nábytek, skříňový nábytek nebo vymalované třídy,“ sděluje investiční náměstek primátora Jiří Bláha.

Modernizace na obou školách, které vyjdou město na 22 milionů korun, byly zahájeny začátkem léta a budou ukončeny na jaře příštího roku. Město na tyto investiční akce plánuje využít dotace z integrovaného regionálního operačního programu.

Nové vybavení školních jídelen

Do novinek v hradeckých školních jídelnách bude investováno více než osm milionů korun, kdy polovinu z toho zaplatí město a další polovinu si školy plánují hradit ze svých fondů. Finance ve výši dvou milionů pro ZŠ SNP, ZŠ Štefcova, ZŠ Pouchov, ZŠ J. Gočára, ZŠ Sever a ZŠ Mandysova schválili na svém zasedání zastupitelé města.

„V letošním roce jsme rozpočet školství posílili o patnáct milionů korun, které jdou přímo školám a školským zařízením. Z toho jsme deset milionů rozdělili do provozních výdajů škol podle počtu žáků a čtyři miliony určili na obnovu gastro vybavení ve školních jídelnách. Z tohoto fondu již byla na jaře schválena obměna vybavení školních jídelen v ZŠ Bezručova a ZŠ Milady Horákové ve výši 1,2 milionu korun,“ říká náměstek primátora pro oblast školství Martin Hanousek.

"Většina těchto škol zahájí obnovu vybavení školních jídelen teď o prázdninách. Školám přispějeme především na pořízení moderních konvektomatů, multifunkčních pánví a dalšího vybavení,“ doplňuje Hanousek. 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Městská knihovna se otevírá, v Kuklenách nabídne zrekonstruovaný interiér

Od pondělí se znovu otevře městská knihovna i všechny její pobočky v Hradci Králové, kromě té v Březhradu. Otevření je možné za splnění následujících podmínek: maximálně 1 osoba na 15 m2, udržování rozestupů, ochrana respirátory a dezinfekce rukou při vstupu. Návštěvníci se…
Čtěte více

Budoucí prvňáčci na zápis do škol nepůjdou, zapíšou se elektronicky

Stejně jako v loňském roce bude i letos probíhat zápis prvňáčků do hradeckých základních škol elektronickou formou po celý duben. K vyplnění formuláře se rodiče dostanou přes webové stránky vybrané školy. Ti, kteří nemají možnost využít elektronickou formu, se můžou v pátek 16.…
Čtěte více

Rekonstrukce Velkého náměstí začne opravami podloubí, možná letos

Historické Velké náměstí v centru Hradce Králové se bude rekonstruovat po etapách, začne se opravou podloubí. Magistrát plánuje opravu dlažby, přilehlých schodů a konečnou výmalbu podloubí. V tomto týdnu město zaslalo majitelům domů s podloubím dopisy s …
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme