Štítky: | zápisy | školy | Ukrajina | prvňáčci |

Do hradeckých škol se hlásí více než tisíc prvňáčků. Do lavic s nimi usednou i ti z Ukrajiny

Prvňáčků se hlásí kolem tisícovky.
Prvňáčků se hlásí kolem tisícovky. | autor: pixabay.com

Začátkem dubna probíhaly v hradeckých základních školách zápisy do prvních tříd, do kterých se v příštím školním roce hlásí 1066 dětí. O odklad požádalo 171 z nich. Do lavic by tak první den v září mohlo usednout o něco méně prvňáčků než v předchozích letech. Letos navíc noví žáci usednou do lavic poprvé se svými ukrajinskými spolužáky, jejich zápis do prvních tříd bude probíhat 10. června.

Přesné číslo, kolik dětí skutečně do první třídy nastoupí, však bude město znát až na konci září, změny mohou nastat ještě dodatečnými odklady nebo stěhováním. „Obvykle to číslo klesne. Letos se nám navíc přihlásilo o osmdesát dětí méně než v loňském roce a o něco více dětí má zažádáno o odklad. Předpokládáme proto, že výsledné číslo bude někde pod devíti stovkami. Původně jsme počítali s tím, že otevřeme 39 prvních tříd, ale s ohledem na tato čísla se domnívám, že to bude nakonec o něco méně,“ informuje primátor města Alexandr Hrabálek. Vzhledem k tomuto číslu nemusela žádná základní škola zřizovaná městem losovat o přijetí žáků. U přijetí do prvních tříd městských základních škol mají přednost děti, které patří do příslušného školského obvodu, pak děti, které mají v té konkrétní škole sourozence.

Ukrajinské děti zamíří k zápisu 10. června

Hradecké městské školy chystají také zápisy ukrajinských dětí do prvních tříd. „Jedná se o ty děti, které jsou v předškolním věku a zde v České republice pro ně již platí povinná předškolní docházka. Pro nástup do školy je třeba, aby dorazili k zápisu. Starší školní děti ukrajinských válečných uprchlíků, kterých je zde více než dvě stovky, již k zápisu nemuseli, jednalo se de facto o přestup,“ vysvětluje vedoucí odboru školství Zbyněk Bárta.

Město Hradec Králové zřizuje na svém území celkem 17 základních škol. V probíhajícím školním roce je v městských školách 41 prvních tříd s 878 žáky.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Bezbariérový vstup a zelená střecha. Škola v Úprkově ulici prochází rekonstrukcí

Rozsáhlá rekonstrukce základní školy Úprkova v Hradci Králové byla zahájena v těchto dnech. Během následujících jedenácti měsíců stavbaři vybudují nástavbu jednoho podlaží pro rozšíření výukových prostor u jedné z budov školy, přistaví výtah pro zajištění bezbariérového vstupu a…
Čtěte více

Centrum pomoci pro uprchlíky z Ukrajiny v Hradci skončilo. Pomoc bude k dispozici ale i nadále

Ubývá lidí, kteří do Česka utíkají před válkou na Ukrajině. Krajská asistenční centra pomoci tak už nejsou tolik vytížená jako v minulých měsících a některá proto úplně zavírají. A proto ukončilo 8. srpna činnost i hradecké asistenční středisko. Pomoc ukrajinským uprchlíkům…
Čtěte více

Část bývalé ubytovny sester by mohla od srpna sloužit ukrajinským uprchlíkům

V bývalé ubytovně sester v Hradci Králové by mohli najít azyl ukrajinští uprchlíci. Radnice si chce vypůjčit prázdný panelák na Moravském Předměstí od fakultní nemocnice a připravit zázemí pro 70 běženců. Už pět let se přitom město snaží získat budovu od státu do svého majetku.…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme