Štítky: | Dřevěnka |

Do Dřevěnky u Střelnice se v minulých dnech zakously bagry

Dřevěnka u Střelnice se bourá.
Dřevěnka u Střelnice se bourá. | autor: FB Zachraňme Dřevěnku

Jediné dochované dřevěné kino z první poloviny 20. století, které je známé pod názvem Dřevěnka bude už jen minulostí. Budova, která byla v posledních letech vietnamskou tržnicí, byla už v tak žalostném stavu, že ji majitelé - ČSSD - nechávají raději zdemolovat, aby neohrožovala kolemjdoucí.

 

Dřevěné kino, které bývalo symbolem kulturního života v Hradci Králové, je v majetku ČSSD. Stejně jako celý areál – od přilehlého parku až po Kulturní dům Střelnice. Myšlenky na revitalizaci Dřevěnky se sice v minulosti objevovaly, ale sociální demokraté na obnovu nemají peníze. A snaha zapsat dřevěné kino na seznam památek skončila taktéž neúspěchem.   

„Sociální demokracie je ve špatné ekonomické kondici, technický stav ohrožoval procházející okolo budovy. V žádném případě nechceme, aby tam v budoucnu stál nějaký monolitický celek, zcela určitě to bude mít pořád princip a charakter parku,“ řekl Jan Birke, předseda ČSSD v Královéhradeckém kraji v rozhovoru pro Českou televizi, která na probíhající demolici Dřevěnky upozornila. Co místo dřevěné haly vznikne, zatím není jasné.

Dřevěnka začala slavnostně promítat v květnu roku 1920 jako moderní biograf Lido-bio s kapacitou 800 lidí. Po válce objekt sloužil jako tančírna, kde se pořádaly tehdejší mládeží oblíbené čaje, jak se tehdy říkalo tanečním zábavám, v 80. letech koncertům folkových a country kapel. Po Sametové revoluci se objekt dostal do vlastnictví sociálních demokratů, kde ale poslední léta výrazně chátrá. V posledních letech sloužil jako vietnamská tržnice.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Iniciativa zachraňuje Dřevěnku v centru. Žádá ministerstvo, aby ji prohlásilo památkou

Dřevěný sál u hradeckého kulturního domu Střelnice má jít k zemi. O demolici uvažuje ČSSD, která jej vlastní. Už dva roky zavřená Dřevěnka je podle strany v natolik špatném stavu, že se ji nevyplatí opravovat. To se ale nelíbí iniciativě Zachraňme Dřevěnku! Ta proto…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme