Dnes začíná nový školní rok

Dnešek je pro téměř sedm tisíc hradeckých dětí prvním školním dnem v základních školách. Do mateřinek si přijde hrát kolem 2 800 malých "capartů".

V letošním školním roce začne mateřské školy v Hradci Králové navštěvovat celkem 2 729 dětí předškolního věku. „Do jednatřiceti městem zřizovaných mateřských škol se letos chystá poprvé 870 dětí, které vyhověly kritériím a byly přijaty,“ uvedla Magdalena Vlčková, tisková mluvčí magistrátu. Pokud vše bude pokračovat podle harmonogramu, ve který doufá vedení města, otevře se do konce roku mateřská škola při ZŠ a MŠ Pohádka na Mandysově ulici. Její kapacita bude 56 dětí. Kapacita mateřinek se tak navýší na počet 2 785 míst. „Abychom vyhověli dalším žadatelům o přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání, budeme rozšiřovat prostory v areálu Základní školy a Mateřské školy Štefcova o jednu třídu s kapacitou 24 míst. Zápis se bude konat od 10 do 13 hodin v pondělí 17. září 2012 v Mateřské škole Štefcova 752,“ pozvala rodiče Alena Synková, vedoucí odboru školství a volnočasových aktivit dětí a mládeže.

O nových místech v mateřských školách jsme informovali také v článku V Hradci vznikne přes padesát nových míst ve školkách.

Do lavic základních škol pak v pondělí usedne skoro sedm tisíc žáků. „Město Hradec Králové je zřizovatelem sedmnácti základních škol, kam letos do prvních tříd usedne celkem 921 prvňáčků,“ uvedla mluvčí města Vlčková. Dalšími provozovateli základních škol na území Hradce jsou soukromé subjekty, které provozují na příklad Základní školu Daneta nebo První soukromou základní školu v Hradci Králové a další. Jedním ze zřizovatelů je i Biskupství královéhradecké, které provozuje Základní školu a mateřskou školu Jana Pavla II.

Středoškoláků je oproti několik letům zpátky méně, ale zástupci královéhradeckého kraje už očekávají, že letošní rok se propad zastaví. „Před šesti lety nastupovalo na střední školy o tisíc prváků více než vloni: pokles byl tedy velmi prudký. Letos očekáváme, že jich do prvních ročníků přijde stejně jako vloni, propad se tedy letos konečně zastavil,“ řekl Jiří Nosek, krajský radní pro oblast školství. „Kvůli úbytku studentů se během posledních čtyřech let slučovaly některé školy či se rušily třídy. Přesto je třeba v reformě krajského školství tímto směrem dále pokračovat,“ dodal ještě Nosek.

Městská policie bude od září dohlížet na malé žáčky

V první den školního roku a následně ještě celé září navýší městská policie počet svých strážníků, kteří budou před školami dohlížet na bezpečnost dětí při přecházení. „První školní den se budou strážníci ve službě ve zvýšené míře věnovat i dozoru na šestnácti přechodech pro chodce ve dvou časových úsecích, v době příchodu dětí do školy a během dopoledne, kdy budou děti ze škol odcházet,“ vysvětlil Miroslav Hloušek, ředitel královéhradeckých městských strážníků. Upřesňuje, že na bezpečnost dětí dbá Městská Policie Hradec Králové v době školního vyučování každý den. „Strážníci dohlíží denně na dvanácti vybraných nejrizikovějších přechodech u škol, obzvláště pak na nepřehledných místech, kde by mohlo snadno dojít ke kolizi,“ řekl Miroslav Hloušek.

Kromě celoročního dohledu nad přechody se strážníci snaží zvyšovat bezpečí malých účastníků silničního provozu také pomocí přednášek a besed věnovaných nejen přecházení, ale i správné jízdě na kolečkových bruslích nebo kole, doplnila Eva Čížková, tisková mluvčí hradecké městské policie. Kromě teoretické části si děti mohou své znalosti procvičit také na dopravním hřišti. „Letos navštívíme prvňáčky ze ZŠ a MŠ Josefa Gočára.  Děti od strážníků dostanou dárek v podobě reflexní vestičky. Ta zvýší jejich bezpečnost při cestě do školy,“ popsala preventivní práci strážníků Čížková.

Více o doporučeních a práci městské policie jsme napsali také v článku Strážníci: Nacvičte s prvňáčky cestu do školy už nyní.


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Muž svěřil klíče od bytu řemeslníkům a nestačil se divit, jaké má nocležníky

Obyvatelé jednoho z hradeckých domů zavolali městskou policii na ženu, která je obtěžovala na chodbě, kde dokonce vykonala potřebu. Tvrdila, že si v domě pronajímá byt, ale neměla klíče ani žádné doklady. 
Čtěte více

Nová auta i zbraně. Městská policie obnovuje své vybavení

Novými služebními vozy a střelnými zbraněmi budou v příštích týdnech disponovat hradečtí strážníci. Stávající vybavení bylo již nevyhovující a pouhá repase by byla příliš nákladná. Radní proto v březnu schválili dodávky jedné stovky zbraní a dvou nových služebních vozidel,…
Čtěte více

Lidé často městské strážníky žádají o úklid listí či uhynulého zvířete. Blokují tak důležitou telefonní linku

„Je tu 10 centimetrů listí, přijeďte!“ - občas zazní ze sluchátka telefonu linky číslo 156. Městští strážníci přijmou za rok téměř 12 500 oznámení. Některá volání tam však vůbec nepatří, zahlcují již tak velmi vytížené operátory a blokují hovory, které jsou důležitější a často…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme