Divadlo Drak povede dramaturg Tomáš Jarkovský. Vystřídá Elišku Finkovou, která odchází do důchodu

Tomáš Jarkovský povede od ledna Divadlo Drak.
Tomáš Jarkovský povede od ledna Divadlo Drak. | autor: webové stránky Divadla Drak

Dosavadní ředitelku haredeckého Divadla Drak Elišku Finkovou, která odchází do důchodu, nahradí dramaturg a scénárista divadla Tomáš Jarkovský. Eliška Finková řídí divadlo od roku 2010. Tomáš Jarkovský se své funkce ujme 1. ledna 2020. Ředitel je jmenován na šest let.

"Tomáš Jarkovský byl vybrán při otevřeném výběrovém řízení, kdy se přihlásili tři kandidáti," uvedla mluvčí divadla Martina Marková.

A jak hodlá nově jmenovaný ředitel divadlo vést? "Chci rozhodně pokračovat a rozvíjet věci, na které je v Draku podle mého názoru dobře zaděláno. Do divadla nepřicházím zvenku, proto se moje koncepce nevymezovala proti stávajícímu dlouhodobému směru, kterým bylo vedené," řekl Tomáš Jarkovský.

Současná ředitelka Divdala Drak Eliška Finková je s volbou spokojená. „Výběr chápu jako zcela kompetentní. Výběrová komise i správní rada, která potvrdila výsledky výběrové komise, byla ve výborném složení. Funkci si možná předáme o chvíli dříve než 1. ledna 2020," řekla Finková.

Třiatřicetiletý Tomáš Jarkovský se narodil v Hradci Králové. Po maturitě na Gymnáziu J. K. Tyla nastoupil ke studiu oboru režie a dramaturgie na pražské DAMU. Jako dramaturg či autor od té doby spolupracoval s celou řadou divadel u nás i v zahraničí, díky čemuž může na základě osobní zkušenosti porovnávat podmínky pro kulturu v Hradci s jinými městy. Nejsoustavněji pak v posledních letech spolupracoval s hradeckým Drakem. Vedle toho se živí i jako televizní scénárista.

Divadlo Drak v Hradci Králové loni oslavilo 60. výročí založení. Scéna vznikla v Hradci Králové v roce 1958 jako Východočeské loutkové divadlo. Drak se v názvu divadla, které na sebe začalo výrazně upozorňovat od konce 60. let, objevil v roce 1968. Divadlo vychází z tuzemské loutkářské tradice a je jednou z nejvýznamnějších českých loutkových scén. Od roku 2010 funguje při divadle i Labyrint Divadla Drak. Zájemci mají možnost vyzkoušet si, jak vzniká divadelní inscenace.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Zveme: Kvůli pandemii naposledy do kina, divadla či na fotbal, další akce se ruší

Jaké akce se budou o víkendu v Hradci Králové konat a které jsou kvůli epidemii nového typu koronaviru zrušené? Navštívit můžete například festival Jazz Goes to Town nebo podzimní výstavu hub v muzeu. Vláda se rozhodla zpřísnit opatření, takže už ode dneška se zavřou bazény,…
Čtěte více

Zveme: Děti mohou o víkendu vybírat hned z několika divadelních představení

Poslední zářijový víkend slibuje ochlazení, ale opět množství zajímavých akcí. Fotbaloví fanoušci vyrazí fandit Votrokům, kteří budou čelit Slavoji Vyšehrad. Divadlo Drak zve na premiéru Do hajan! i na venkovní akci Za příběhem Draku. Děti se mohou těšit také na pohádky v…
Čtěte více

Zveme: Na nábřeží mezi gurmány nebo na dětská pohádková putování v sadech

Jaké víkendové se chystají nejen pro obyvatele Hradce Králové? Těšit se můžete na Hradecké nábřeží gurmánů, Stěžerské šlapačky, svítání na Bílé věži či noční komentovanou prohlídku města. Na Stříbrňáku se koná již 30. sraz Škoda historic fan clubu. Děti můžete vzít buď do…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme