Divadelní festival naposledy pod svým názvem, nový vymyslí návštěvníci

Divadelní festival začne za pár dní.
Divadelní festival začne za pár dní. | autor:

Divadlo evropských regionů a Open Air Program. Festival, na který se nejen Hradečáci těší celý rok. Letos se koná v termínu 21. - 28. června 2019. Lidé se opět mohou těšit na divadlo, muziku i různorodý doprovodný program. Hrát se bude v Klicperově divadle v Divadle Drak, ve stanech, manéžích a vůbec všude po městě. Letos festival slaví 25 let od svého vzniku. Zároveň se naposledy představí pod svým názvem. Organizátoři chtějí změnu. "Podle nás název Divadlo evropských regionů a Open Air festival je moc dlouhý a složitý. Mnoho lidí si pod tím vlastně nic nepředstaví. Chtěli bychom tedy festival zahrnout do jednoho srozumitelného názvu. Necháme to na návštěvnících, aby nám své nápady posílali přes sociální sítě nebo vkládali názvy do příslušných krabic, které budou například v informačních centrech a jinde. Sami máme jistou představu, ale uvidíme, co vzejde od lidí," zdůvodnila rozhodnutí organizátorů Eva Mikulková, ředitelka Klicperova divadla.

Na pořádání festivalu se v průběhu roku podílejí desítky lidí, jeho celkový finanční rozpočet se pohybuje kolem osmi milionů korun. Diváci se mohou v Klicperově divadle těšit na 47 představení, Divadlo Drak jich nabízí 84 a Open Air Program přes dvě stovky. Nebude chybět ani doprovodný program pro malé i velké.

Bude se hrát i pro batolata

Například pražské studio Damůza představí na festivalu inscenaci Já, ty a to pro batolata od deseti měsíců. "Ve světě už tento trend běží, hrát i pro tak malé děti a je to velmi oblíbené. Líbilo se to i nám, tak uvidíme," řekla Dominka Špalková, dramaturgyně Divadla Drak. Ani letos nebude první festivalový víkend chybět Dračí pouť. Akce je věnována především rodinám s dětmi, můžete se těšit na originální kolotoč řezbáře Matěje, lektorské workshopy, fascinující a záhadné výlety spolu s katalánskou skupinou Tombs Creates.

Hlavními zahraničními hosty na hlavní scéně Klicperova divadla tento rok budou činohra Státního divadla z německé Mohuče s inscenací Hamlet v režii K.D. Schmidta, která je hravým, groteskním a vizuálně podmanivým zpracováním slavné tragédie Williama Shakespeara a která se může pyšnit skvělými výkony představitelů Hamleta a Ofélie, a Teatr Ludowy z Krakova s činoherně pohybovou inscenací Saltovzad  v režii choreografa a režiséra Maćko Prusaka vycházející ze sportovních povídek českého prozaika Oty Pavla a mapující osudy slavných českých sportovců Jiřího Rašky, Emila Zátopka, Evy Bosákové a dalších.

Většina festivalu  se  odehrává  v  samotných  útrobách  historického  centra  Hradce  Králové. V kulturních prostorách, ulicích, na schodišti, terasách i v přilehlých parcích se divákům představí umělci z České republiky i ze zahraničí.

Kompletní informace najdete na stránkách: divadloevropskychregionu.cz.

Festival před 25 lety založil tehdejší ředitel Klicperova divadla Ladislav Zeman. Open Air Program se přidal za pět let.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Festival Divadlo evropských regionů a Open Air Program mění svůj název a logo

Pořadatelé mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů a jeho mladší části se rozhodli, že festivalu změní název i jeho logo a související grafika.  Zatímco loni, kdy se festival uskutečnil pouze v komorní podobě s podtitulem Letos jinak, letos by měl 26. ročník…
Čtěte více

Filmovou verzí inscenace Vyšla hvězda nad Betlémem chce Divadlo Drak o Vánocích potěšit své diváky

Na období adventu připravilo Divadlo Drak pro své diváky speciální dárek. Je jím filmová verze oblíbené vánoční inscenace Vyšla hvězda nad Betlémem natočená v autentickém prostředí kostela sv. Jana Křtitele na Novém Hradci a jeho bezprostředním okolí. Nejedná se přitom o pouhý…
Čtěte více

Inscenace Klicperova divadla i Draku jsou k vidění online na portálu Dramax

Podobně jako si můžete předplatit třeba filmy a seriály díky službě Netflix, tak nyní můžete z domova sledovat také záznamy divadelních představení. Do nového videoportálu Dramax za zapojila i hradecká divadla - Drak a Klicperovo divadlo, které tak můžete podpořit v době…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme