Diváci "Klicperáku" se po jedenácté dočkají „Václava", festival začíná v neděli

Jan Budař se na festivalu představí jako hudebník | Foto: web Jan Budař
Jan Budař se na festivalu představí jako hudebník | Foto: web Jan Budař

Každoroční zahájení divadelní sezony v Klicperově divadle je ve znamení měsíc trvající přehlídky „malých velkých divadel“, nazvané Čekání na Václava.

Ani letošní rok nebude výjimkou a na rozjezd jubilejní 130. sezony přivítá jeviště Klicperova divadla a Studia Beseda mnoho zajímavých hostů z celé České republiky. Hradečtí diváci se mohou těšit na Naďu Konvalinkovou, Apolenu Vedlovou, Chantal Poullain, Cimrmany, Jana Budaře a samozřejmě na písničkáře Karla Plíhala. 

Slavnostní zahájení festivalu Čekání na Václava proběhne už tuto neděli 28. října představením z Městského divadla Zlín Žítkovské bohyně. "Během festivalu přivítáme také dva slovenské hosty – Divadlo Jozefa Gregora Tajovského ze Zvolena k nám přiveze svou inscenaci Svět (podle) Urbana. Druhé slovenské představení bude skutečným dárečkem pro hradeckého diváka. Slovenské komorní divadlo v Martině k nám totiž zavítá se svou inscenací slavné hry Davida Drábka Akvabely v režii Rastislava Balleka," láká na letošní divadlení lahůdky Jana Slouková, dramaturgyně z Klicperova divadla. 

Již tradičním hostem festivalu Čekání na Václava je pražské malé divadélko – Viola. Letos nabídne divákům hned dvě představení. "Nejprve to bude Zahrada Jane Austenové, která pojednává o nejslavnější anglické spisovatelce i údělu žen a ženství. Druhou inscenací z Violy bude černá groteska Arto Paasillinna Stará dáma vaří jed, kterou s Lilian Malkinou, Naďou Konvalinkovou a Janem Zadražilem připravila režisérka Lída Engelová," hovoří o pražských inscenací dramaturgyně Slouková. Z Prahy do Hradce Králové zavítá také Divadlo Ungelt s autorským projektem režiséra Pavla Ondrucha Kurtizána, kterou s grácií a šarmem ztvární Chantal Poullain.

Z moravskoslezské metropole - z Ostravy - dorazí Divadlo Petra Bezruče a zahraje "svůj" Romantický příběh. "Tragikomedie D.C. Jacksona v režii Daniela Špinara přinese nejen nekompromisní pohled na fenomén dnešních singles, ale také skvělý Thálií oceněný herecký výkon Terezy Vilišové," zve na ostravské herce Jana Slouková.

Ve festivalovém programu nebude chybět ani diváky velmi oblíbený projekt Lukáše Hejlíka LiStOVáNíDivadlo Járy Cimrmana anebo Divadlo SemaforO hudební složku festivalu Čekání na Václava se už tradičně postará písničkář Karel Plíhal.

Kromě něho se však milovníci hudby mohou těšit také na festivalový koncert Jana Budaře, který se odehraje ve Studiu Beseda. 

Kompletní seznam všech představení, která se v rámci festivalu od 28. září do 28. října 2014 odehrají v Klicperově divadle a ve Studiu Beseda, najdete zde Čekání na Václava

Na "Václavovi" nebude chybět největší Václav, tedy Havel

Závěr festivalu bude patřit „největšímu z Václavů“, tedy Václavu Havlovi. Postará se o to Velvet Havel, hudebně-divadelní projekt Miloše Orsona Štědroně, který se nechal inspirovat životem a tvorbou Václava Havla. "Kabaret v režii Jana Friče jste měli již možnost vidět na festivalu Divadlo evropských regionů, pro velký úspěch u diváků i kritiky vám toto představení nabízíme podruhé," doplňuje dramaturgyně Klicperova divadla. 

A s čím se na festivalu pochlubí "Klicperáci"?

"V rámci měsíčního festivalu budeme samozřejmě uvádět i naše domácí inscenace z Klicperova divadla. V září a říjnu nás čekají dvě loučení a naopak přivítání dvou nových přírůstků do našeho repertoáru," uvádí Jana Sloukouvá.

Svou druhou a už definitivní derniéru bude mít totiž inscenace Arnošta Goldflama z „klicperáckého“ divadelního prostředí Dámská šatna a drama Tennesseeho Williamse z jižanského maloměsta Sestup Orfeův v režii Martina Glasera. "Svůj křest si naopak odbyde Bez bab!, komedie o mužském útočišti uprostřed vřavy nákupního centra v režii Jana Sklenáře a klasické dílo české literatury Kytice v režii Karla Brožka," uzavírá pozvánku na start 130. sezony Klicperova divadla dramaturgyně Slouková.

Kompletní přehled programu Klicperova divadla najdete zde

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
25.9.2014 09:32
Jirka (neregistrovaný)
Kryl?
...a samozřejmě na písničkáře Karla Kryla

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Festival Divadlo evropských regionů a Open Air Program mění svůj název a logo

Pořadatelé mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů a jeho mladší části se rozhodli, že festivalu změní název i jeho logo a související grafika.  Zatímco loni, kdy se festival uskutečnil pouze v komorní podobě s podtitulem Letos jinak, letos by měl 26. ročník…
Čtěte více

Inscenace Klicperova divadla i Draku jsou k vidění online na portálu Dramax

Podobně jako si můžete předplatit třeba filmy a seriály díky službě Netflix, tak nyní můžete z domova sledovat také záznamy divadelních představení. Do nového videoportálu Dramax za zapojila i hradecká divadla - Drak a Klicperovo divadlo, které tak můžete podpořit v době…
Čtěte více

Zveme: Kvůli pandemii naposledy do kina, divadla či na fotbal, další akce se ruší

Jaké akce se budou o víkendu v Hradci Králové konat a které jsou kvůli epidemii nového typu koronaviru zrušené? Navštívit můžete například festival Jazz Goes to Town nebo podzimní výstavu hub v muzeu. Vláda se rozhodla zpřísnit opatření, takže už ode dneška se zavřou bazény,…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme