Štítky: | Kraj | Hvězdárna Hradec Králové |

Digitální planetárium v Hradci nabídne vesmír ve třetí dimenzi

Ilustrační foto | Zdroj: Pixmac
Ilustrační foto | Zdroj: Pixmac

Koncem března se v Hradci Králové rozběhla výstavba digitálního planetária. Nové planetárium bude stát u toho současného, které je nejstarším planetáriem v České republice. Stavba začala výkopovými pracemi v blízkosti budovy stávající hradecké hvězdárny.

Vznik nové hvězdárny s unikátním projekčním systémem a kapacitou kolem stovky sedadel vyjde na necelých 40 milionů korun a první návštěvníky přivítá nejdříve koncem příštího roku. 

Digitální planetárium naváže na prostory nynější hradecké hvězdárny. Nový objekt bude mít kruhový sál s nakloněným hledištěm, kam se vejde až stovkou diváků. Speciální projekční plocha bude mít tvar polokoule. "Dosud bylo promítání černobílé, ale v novém planetáriu do toho vstoupí barva. Hlavní ale bude pohyb, objekty se budou zvětšovat a přibližovat, třídimenzionální obraz ještě umocní nakloněné hlediště a hudební doprovod," popsal pro MF Dnes František Hovorka, ředitel Hvězdárny a planetária v Hradci Králové.

Digitální projekční systém má podle informací z Královéhradeckého kraje pokrývat několika projektory celou její plochu. Návštěvníci se tak budou moci pokochat prostorovou projekcí hvězdné oblohy, ale i videofilmy z dalších vědních oborů lidského poznání.

Ve dvou podlažích kolem kruhového sálu pak budou instalovány interaktivní expozice „Mikrosvět – makrosvět“ a „Energie – její formy a přeměny“. Návštěvníkům umožní, aby se stali aktivní součástí výstavy. "Jednotlivé části expozic budou předvádět nejdůležitější fyzikální jevy a jejich projevy v přírodních procesech a umožní pochopit pojem energie a poznání jejích přeměn," informoval tiskový mluvčí krajského úřadu Imrich Dioszegi a dodal, že cílem projektu je popularizovat vědu, techniku a přírodní obory u dětí i dospělých a nadchnout je k jejich dalšímu studiu.

Královéhradecký kraj na projekt digitálního planetária získal kolem 100 milionů korun, z čehož by polovina měla jít na stavby nových budov. "Další finance zabezpečí vybavení nové hvězdárny moderními technologiemi, díky kterým budou mít návštěvníci vesmír opravdu jako na dlani," popsal první náměstek královéhradeckého hejtmana Otakar Ruml. 

Představitelé krajského úřadu věří, že se mimo jiné podaří zvýšit zájem mladé generace a široké veřejnosti o výsledky vědy a výzkumu, a to především v přírodovědných a technických oborech.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Město se chce zásobit ochrannými prostředky. Obává se druhé vlny koronaviru

Primátor města Alexandr Hrabálek se minulý týden sešel s představiteli městských organizací, aby společně zhodnotili dosavadní situaci týkající se koronaviru. Zástupci městských organizací byli poté vyzváni, aby se začali připravovat na možnou druhou vlnu koronaviru a…
Čtěte více

Hradeckou hvězdárnu si za posledních pět let oblíbilo mnohem více lidí. Počet návštěvníků se zvýšil více než o polovinu

Hradeckou hvězdárnu a planetárium čeká během příštích šesti let velká modernizace, krajští radní schválili plán rozvoje a dalšího směřování zařízení. Zároveň potvrdili ve funkci stávajícího ředitele Miroslava Krejčího. Hvězdárna bude i nadále nabízet vzdělávací programy pro…
Čtěte více

Hradecká hvězdárna nyní patří celá Královéhradeckému kraji. Ten chystá její modernizaci

Hradecká hvězdárna už nyní celá patří Královéhradeckému kraji. Krajský radní Václav Řehoř ke konci minulého týdne převzal z rukou náměstkyně primátora Věry Pourové klíče od hradecké hvězdárny. Tímto symbolickým gestem obě strany zpečetily bezúplatný převod části pozemků a budov…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme