Denní stacionář pro dospělé zdravotně postižené klienty by měl vyrůst v Třebši
Nové zařízení, kam bude moci denně docházet až třicet dva klientů se zdravotním postižením, chystá město Hradec Králové v místní části Třebeš. Na ploše bývalého areálu technických služeb nedaleko objektu záchranné služby by měl vyrůst denní stacionář pro osoby starší patnácti let. Rada města schválila financování pokračování projektové přípravy záměru a doporučila jej zastupitelstvu ke schválení. Odhadované celkové náklady na tuto investici jsou zhruba 200 milionů korun včetně DPH. Provoz by mohl být zahájen v roce 2028.
Město má na tuto stavbu zpracovanou studii, která současně prověřila možný rozvoj celého širšího území. „Výstavba objektu je navrhována na území takzvaného brownfieldu bývalého areálu Technických služeb Hradec Králové, tedy na pozemcích, které jsou kompletně ve vlastnictví města. Dle dosud platného i navrhovaného územního plánu je zde občanská vybavenost tohoto typu možná. Příští týden požádáme zastupitelstvo o potřebné finance na další projektovou přípravu,“ uvádí náměstek primátorky pro oblast územního plánování a urbanismu Adam Záruba.
V rámci dispozičního řešení byl kladen důraz zejména na takové provozní řešení, které nabídne klientům potřebnou intimitu, současně maximální optické propojení reflektující otevřenost stacionáře, jednoduchou a čitelnou orientaci ve vnitřním prostoru, komplexní nabízené služby a značnou provozní variabilitu. K objektu přiléhá také rozsáhlá zahrada, která je uzpůsobena potřebám klientů. „Město zatím provozuje zdravotnické zařízení - dětský denní rehabilitační stacionář. Vybudování nových kapacit sociální služby denního stacionáře pro dospělé je v souladu s aktuálním strategickým plánem rozvoje sociálních služeb v Hradci Králové. Zohledňuje současné požadavky v oblasti sociální péče komunitního charakteru a splňuje kritéria moderního zázemí takovéhoto typu. Zařízení se tak stane dalším pilířem podpory takzvaných rodinných pečujících,“ vysvětluje Pavel Vrbický, náměstek primátorky města pro oblast sociálních věcí.
Hrubý odhad nákladů na stavbu nového městského zázemí pro zdravotně postižené činí něco přes 200 milionů korun vč. DPH. Přibližně 100 milionů korun je odhadováno na výstavbu objektu a obdobná částka na ostatní související investice, jako například demolice, úpravu dopravní infrastruktury, zastávky MHD a okolního prostranství. „Vše připravujeme současně s cílem navrhnout objekt a jeho využití tak, aby splňoval podmínky dotačního programu. Je zařazen na seznam projektů ITI 2021+, na které bude možné žádat o prostředky na sociální oblast v Hradecko-pardubické aglomeraci v rámci IROP 2021-2027. Zároveň budeme prověřovat i možnost využití jiných dotačních možností, jako jsou třeba dotace z Národního plánu obnovy na regeneraci brownfieldů, Operační program Životní prostředí s ohledem na řešení hospodaření s dešťovými vodami a podobně,“ doplňuje náměstek primátorky Lukáš Řádek, zodpovědný za městské investice, rozvoj města a dotace.
Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?
Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.
Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.
Komentáře ke článku
Vložit nový komentář
Jméno které jste zadal se shoduje s již zaregistovaným uživatelem.
Pokud jste to Vy přihlašte se prosím.
Pokud ještě nejste registrován vyberte si prosím jiné jméno,
nebo se zaregistrujte.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.