Den lidských práv v Hradci můžete podpořit u filmových pláten anebo psaním dopisů

Ruská novinářka Anna Politkovská | Zdroj: Jeden svět
Ruská novinářka Anna Politkovská | Zdroj: Jeden svět

Den lidských práv se 10. prosince slaví po celém světě, Hradec Králové nebude výjimkou. Tento rok se v krajském městě právě u příležitosti dne, kdy se připomíná důležitost, podstata, ale i upírání lidských práv, odehraje řada zajímavých debatních i filmových projektů. Podle organizátorů připomínky Dne lidských práv mají akce jak na Univerzitě Hradec Králové, tak i akce královéhradecké pobočky Amnesty International, návštěvníkům přiblížit lidskoprávní tématiku a zároveň jim umožnit se na ochraně lidských práv aktivně podílet, třeba psaním dopisů.

Den lidských práv, tedy den, kdy si máme připomenout, že stále ještě existuje mnoho míst, kde je diskriminace, utlačování a násilí běžnou součástí života, se jako mezinárodní významný den slaví už od roku 1950. V Hradci Králové v úterý 10. prosince proběhne k této příležitosti několik výjimečných debatních a filmových akcí.

V aule Univerzity Hradec Králové v objektu společné výuky se bude ve 20 hodin v rámci Akademického filmového klubu UHK promítat film Free China: The Courage to Believe, který bez skrupulí vypráví o tom, jak čínská vláda pronásleduje stoupence duševního a tělesného cvičení Falun Gong. "Před promítáním budou diváci do problematiky uvedeni přednáškou Jitky Schlichtsové, doktorandky religionistiky na Filosofické fakultě Univerzity Pardubice. Po konci filmu proběhne debata vedená novinářem Jaromírem Štětinou," informovala Ilona Machová z Bio Central, které promítání Akademického filmového klubu zaštiťuje. 

Jaromír Štětina, který je znám především jako válečný reportér ze zemí bývalého Sovětského svazu a také jako velký zastánce zákazu komunismu, bude se zájemci diskutovat i na půdě Filosofické fakulty UHK při katedře politologie v úterý od 15 hodin. 

Hradecká pobočka Amnesty International si přichystala také film k tématu lidských práv. Dokument Anna v přední linii pracovníci Amnesty International promítnou ve videokavárně kina Bio Central v úterý od 18 hodin. Film vypráví o příběhu ruské novinářky Anny Politkovské, která byla kvůli svým kritickým názorům a investigativní práci mapující stav ruské politiky nakonec brutálně zavražděna. A i zde se veřejnost může setkat a debatovat s novinářem Štětinou. 

V kině Bio Central se lidé mohou také zapojit do Maratonu psaní dopisů na podporu nespravedlivě vězněných po celém světě. Všechny akce ke Dni lidských práv jsou určeny pro širokou veřejnost a jsou volně přístupné. 

Den lidských práv se slaví už 63 let

Od roku 1950 si téměř celý svět připomíná 10. prosinec jako Den lidských práv. Datum nebylo vybráno náhodně, právě 10. prosince v roce 1948 přijalo Valné shromáždění OSN dokument s názvem Všeobecná deklarace lidských práv, který má být významnou připomínkou základních práv a svobod každého člověka. K deklaraci se sice hlásí všechny členské státy OSN, ne všude je však dodržování lidských práv normou.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradecká kina a knihovna se 11. května probudí, divadlo zatím zůstane zavřené

Od pondělí 11. května mohopu některé instituce obnovit provoz, který byl zastaven kvůli koronavirové nákaze. Sály kulturních zaříezní se mohou zaplnit stovkou lidí, samozřejmě za dodržování určitých podmínek rozestupů a použití ochranných pomůcek. V Hradci například činnost…
Čtěte více

Omega minimalistická - královéhradecký fotoklub pořádá výstavu

Každoročně pořádá královéhradecký Fotoklub Omega klubovou výstavu, na níž prezentuje aktuální tvorbu svých členů. Po předchozích přehlídkách Omega pětiletá a Omega abstraktní přichází s novým tématem - Omega minimalistická. Výstava se uskuteční v únoru ve výstavní síni…
Čtěte více

Vedení Hradce chce šetřit na kultuře. Pořadatelé akcí se spojili a chtějí diskutovat

Škrty ve výši tří milionů na kulturním poli vyvolaly velmi negativní reakce pořadatelů akcí v Hradci Králové. Chtějí se společně bránit proti seškrtání dotací v programu Calendarium Regina. Ten sdružuje akce, které jsou podle zastupitelů a hodnotící komise důležitými pro město a…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme