Dárců krve je během dovolených opět málo

Každé léto se opakuje stejný scénář. Dárců krve je málo, a když jich část odjede na dovolené, nemocnice nemají koho pozvat na plánované odběry. Nedostatek krve zatím transfuzní oddělení nehlásí, nečekaná vyšší spotřeba krve by ale mohla být tragická.

Dovolené, svátky, chřipkové epidemie, hromadné nehody, rozsáhlé požáry s množstvím zraněných, neplánované komplikované operace. To je jen stručný výčet situací, které představují pro krevní banky noční můru. Zvýšená spotřeba krve nebo naopak nedosažitelnost dárců mohou způsobit závažné potíže. Dárců je málo a lékaři pak mají při hledání vhodného dárce svázané ruce.
Lidskou krev neumíme nahradit, nelze ji vyrobit a medicína se bez ní neobejde. Zhruba 10 tisíc pravidelných bezplatných dárců krve na Hradecku sotva stačí. Bezplatně darovat krev přitom může každý zdravý člověk už od 18 let. „V současné době máme necelých deset tisíc dárců. Odběr i s vyšetřením trvá něco přes hodinu, není potřeba mít předem nějaké testy, vše obstará stanice,“ popsal Hradeckému deníku Vít Řeháček, primář transfuzního oddělení hradecké fakultní nemocnice.
Hradecké transfuzní oddělení se proto rozhodlo nalákat nové dárce na malý dárek v podobě třetinky piva. „Vloni jsme díky podobné záležitosti zaznamenali poprvé po deseti letech výrazný nárůst nováčků, takže to určitě smysl má,“ potvrdil Deníku primář Řeháček.
Dobrovolní dárci bojují často se zaměstnavateli. Podle královéhradeckého Červeného kříže často zaměstnavatelé dělají dárcům potíže a nechtějí je na odběry pouštět v pracovní době. Neuvědomují si, že krev může potřebovat kdokoli, třeba i někdo z jejich blízkých. Hradecká transfuzka proto umožňuje se na odběry objednat i některé odpoledne.
Úbytek dárců krevní plazmy navíc způsobují placené odběry. Takto odebraný materiál ale putuje za hranice a čeští pacienti z něho nemají nic. Placené dárcovství navíc lékaři obecně považují za rizikové. Dárci mají vyšší tendenci zamlčovat důležité údaje o svém zdravotním stavu.
Odměnou pro bezplatné dárce krve a plazmy tak zůstávají především medaile Jana Janského, které uděluje Český červený kříž, nebo možnost odpočtu na daních a některé bonusy zdravotních pojišťoven.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Mohlo by se hodit
Doporučujeme