Čtyřproudá silnice do Pardubic opět reálnější

Rozšíření tzv. Hradubické silnice je o krok blíž. Krajský soud v Hradci Králové v úterý 28. 7. 2009 potvrdil, že stavba silnice je ve veřejném zájmu a zamítl žalobu majitele vyvlastněného pozemku. Ten se přitom netají tím, že dělá nové silnici jen naschvály.

Bývalý starosta Opatovi nad Labem Jan Tikal si zhruba 40 metrů čtverečních koupil v roce 2004, v té době už mimo funkci. Už tehdy bylo podle jeho slov hlavním důvodem zabránit rozšíření Hradubické na čtyři jízdní pruhy. Pozemek mu byl vyvlastněn a v souladu s územním rozhodnutím se má stát součástí stavby silnice. To nyní potvrdil i soud. Tikal totiž žalobou vyvlastnění napadal, protože se údajně nejedná o stavbu ve veřejném zájmu.
"Koupil si pozemek uprostřed pole, ke kterému nemá přístup, je to pro něj bez užitku. Navíc sám řekl, že to koupil, aby ztížil stavbu silnice, ačkoliv lidé z Opatovic jsou pro," řekla serveru ČeskéNoviny.cz soudkyně Krajského soudu Věra Adámková. Podle ní se mohl bývalý starosta bránit už proti územnímu rozhodnutí. Proti rozsudku se chce Tikal odvolat: "Já jsem to věděl už půl roku, na ŘSD mi řekli, že to takhle dopadne. Je tu miliardová organizace proti chudému důchodci, přesto budu tvrdit dál, že plánovaná stavba je zbytečná," řekl ČeskýmNovinám.cz.
Hradubická silnice se u Opatovic rozšíří, Ředitelství silnic a dálnic ale pro jistotu trasu upravilo tak, aby se spornému pozemku vyhnula. Podle ředitele pardubické pobočky ŘSD Bohumila Vebra je pozemek v úseku, kde nebrání stavbě mostů ani dalších objektů. "Myslím si, že až se spustí na podzim úsek Opatovice-Sedlice a pojede přes obec Opatovice 30 tisíc aut denně, což pojede, za to ručím, takže pan Tikal řekne, že si to rozmyslel," reagoval Vebr na argument Jana Tikala, že čtyřproudovka je zbytečná. ŘSD požádalo o vyvlastnění Tikalova pozemku v březnu 2008, majitel se odvolal, ale soud odvolání zamítl.
Podle serveru ČeskéNoviny.cz se úsek silnice mezi Opatovicemi a Březhradem měl začít stavět už loni a navázat na už existující čtyřproudou slnici na hranice kraje od Hradce Králové. Podle dopravních expertů tímto místem projíždí denně přes 22 tisíc aut a dopravní zátěž stále roste.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
1.9.2009 08:58
R35P3CT (neregistrovaný)
to je dement, nemůžu si pomoct

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Mohlo by se hodit
Doporučujeme