Chcete pronajímat svou chatu nebo chalupu? Víme, na co je třeba myslet!

| autor: pexels.com

Vlastníte chalupu v Královéhradeckém kraji? Jelikož je okolí Hradce Králové oblíbenou turistickou lokalitou, nejspíš už vás napadlo, že byste mohli ročně vydělat pár desítek tisíc na pronájmu chalupy. Ve většině případů je však chalupa stará několik desítek let a není zrovna v reprezentativním stavu. Na co tedy myslet, než svou chalupu nafotíte a začnete její pronájem inzerovat na internetu?

Popřemýšlejte nad cenou

Než se pustíte do menších oprav či rozsáhlejší rekonstrukce, zkuste si alespoň zhruba spočítat, zda se vám to vyplatí. V případě, že se vaše chalupa či chata nachází v turisticky oblíbené oblasti, například v dosahu Sněžky, Broumovských skal či jiných oblíbených turistických cílů v našem kraji, máte napůl vyhráno a vyplatí se vám nejspíš i nákladnější rekonstrukce. To platí i v případě, že se váš rekreační objekt nachází v blízkém okolí samotného Hradce Králové, jelikož řada návštěvníků ocení například dobrou dostupnost do historického centra, kam míří za návštěvou katedrály sv. Ducha či Bílé věže.

Pokud se však vaše nemovitost nachází v méně frekventované oblasti a vy tak musíte počítat s menší rentabilitou, zkuste zvážit levnější rekonstrukci svépomocí. Novou střechu sami sice asi nepostavíte, ale pokud potřebuje jen menší opravy, pomůže vám půjčovna plošin a nářadí. 

Ušetříte na nákupu potřebného nářadí, a pokud jste alespoň trošku zruční, můžete pomocí některého z nabízených vysokozdvižných vozíků svépomocí opravit okapy nebo se pustit do obnovení nátěru podhledů.

Poskytněte svým zákazníkům pohodlí

Pokud je vaše rekreační nemovitost stále ve stavu, v jakém ji pamatuje vaše praprababička, alespoň základní přestavbě se nejspíš nevyhnete. To se týká především sociálního zařízení, tedy koupelny a toalety, které ve starých chalupách často schází, nebo jsou v opravdu špatném stavu.

V případě, že hodláte chalupu či chatu pronajímat v zimě, musíte myslet i na způsob vytápění – topení elektřinou by se vám mohlo prodražit, je tedy vhodnější zprovoznit krb a nechat vyčistit komín, který by se mohl vlivem častějšího topení zanášet. 

Nezapomeňte však protopené dřevo či uhlí započítat do ceny pronájmu, jinak by se vám pronájem nemusel vyplatit! Částečně tento problém řeší i vhodně zvolená výše vratné kauce, ale je třeba vzít v potaz, že množství protopeného dřeva se měří hůře než elektrický proud.

Nezapomeňte na zabezpečení zahrady a parkovací místo

V neposlední řadě myslete také na to, že je třeba dát do pořádku i zahradu. Nejen, že nájemníky chalup jsou často rodiny s dětmi, pro které je třeba zajistit bezpečný venkovní prostor, kde se nezraní, ale často s sebou také vozí pejsky. Je tedy nezbytné dát do pořádku plot, případně do inzerátu výslovně uvést, že psi nejsou ve vaší nemovitosti vítaní. A jelikož většina návštěvníků pravděpodobně dorazí autem, nezapomeňte zřídit ideálně kryté parkovací místo nebo garáž.

Musí vás být vidět aneb sebeprezentace je důležitá

Na závěr nezbývá nic než dodat, že v dnešní době většina lidí hledá chalupy k pronájmu na internetu. Zkuste tedy rozvěsit inzerát na nejrůznější tematické weby či zřiďte vaší chalupě její vlastní facebookovou stránku. A především nezapomínejte na to, že základem jsou pěkné fotky, jelikož jsou často prvním kritériem, podle kterého si turisté vybírají chalupu k pronájmu. Nebojte se tedy dát pár stovek za fotky od profesionálního fotografa – s dostatečným množstvím návštěvníků se vám tato nevelká investice vrátí v mrknutí oka. 

Posledním tipem, jak nejen přilákat nové nájemníky chalupy, ale také si zajistit jejich návrat v příštím roce, je především osobní přístup. Pokud jste rodilí Hradečáci, poskytněte svým nájemcům tipy na výlety a zajímavá místa, která mohou navštívit - malé děti si jistě užijí například hradecké akvárium. Případně můžete také zajít do turistického infocentra na Eliščině nábřeží pro info letáky o právě probíhajících koncertech, výstavách a jiných kulturních událostech, které by mohli vaši nájemníci ocenit.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.
Mohlo by se hodit
Doporučujeme