Štítky: | Teplo | ceny tepla |

Ceny za teplo z Opatovic by se prudce zvedat neměly

Opatovická elektrárna chce ceny za teplo držet.
Opatovická elektrárna chce ceny za teplo držet. | autor: hradeckralove.cz

Desítky tisíc domácností, které vytápí Elektrárny Opatovice se zatím nemusí obávat prudkého nárůstu cen. Slibuje to jak elektrárenská společnost, tak Tepelné hospodářství Hradec Králové, které teplem z Opatovic zásobuje většinu Hradce Králové. Opatovické elektrárny zahájily topnou sezonu v pátek. Horkovody odtud rozvádějí teplo vznikající při výrobě elektřiny spalováním uhlí nejen do Hradce, ale i do Pardubic, Chrudimi, Lázní Bohdaneč a dalších menších obcí. Informaci přináší Hradecký deník.

„Celkem vyhřívá teplo od nás 64 tisíc domácností na východě Čech,“ říká mluvčí elektrárenské společnosti Hana Počtová. Koncovým odběratelům prý nehrozí skokový růst cen, tak jak je to u dalších energií. „Zákazníky již dnes můžeme ujistit, že ceny za teplo z Elektráren Opatovice budou oproti jiným energiím tradiční, bez navyšování o desítky procent,“ slibuje Hana Počtová.

V Hradci Králové zásobují Elektrárny Opatovice přímo zhruba čtyři tisíce domácností. Zbývajících 24 tisíc dálkově vytápěných domácností v krajském městě obstarává Tepelné hospodářství Hradec Králové.

Letos platí zákazníci EOP nejčastěji 598,5 koruny za gigajoule. Hradecké Tepelné hospodářství má fixní cenu 610 korun za gigajoule. „Naše ceny patří k nejnižším v republice. Pro příští rok předpokládáme, že nárůst ceny bude inflační. Prakticky to znamená, že průměrný byt, který ročně spotřebuje 25 gigajoulů, protopí zhruba 17 tisíc korun,“ předpokládá ředitel městské společnosti Jiří Seidler.

Ten dodává, že z EOP nemá informace, že by chystalo skokové navýšení cen: „Pro případ razantního zdražení máme vytvořený dostatečný rezervní fond ve výši 40 milionů korun, který bychom postupně uvolňovali tak, abychom na naše odběratele nepřenášeli prudký růst ceny a rozložili bychom ho do nějakého delšího období.“ Tomuto „černému“ scénáři ale podle Jiřího Seidlera teď nic nenasvědčuje.

Vydělává Tepelné hospodářství na obyvatelích přeprodejem tepla?

Letos platí zákazníci EOP nejčastěji 598,5 koruny za gigajoule. Hradecké Tepelné hospodářství má fixní cenu 610 korun za gigajoule. Vydělává Hradec na svých obyvatelích tím, že teplo vlastně jen přeprodává? Jiří Seidler říká, že ceny se takto jednoduše srovnávat nedají. EOP účtují dvousložkově, jednak za sjednaný rezervovaný výkon a poté podle skutečného odebraného množství. „Naše cena je jednosložková a tím pádem i přehledná. Prostě ji vynásobíte množstvím odebraného tepla a tolik zaplatíte. Každému zákazníkovi rádi vše vysvětlíme,“ slibuje Seidler.

Elektrárny Opatovice se několikrát pokusily infrastrukturu v Hradci Králové od města odkoupit. Naposledy v roce 2015. Město to vždy odmítlo.

„Bylo by to krátkozraké rozhodnutí. Je dobře, že si nad společností držíme kontrolu. Tepelné hospodářství se dobře stará o svůj majetek a jeho hodnota každým rokem roste. Musíme si uvědomit, že do budoucna nám to dává možnost využít alternativní způsoby vytápění,“ myslí si náměstek hradeckého primátora pro správu majetku Pavel Marek. „Je to i náš kontrolní mechanismus na elektrárny, že si s cenou nemůžou dělat, co chtějí. I díky tomu mají lidé jedny z nejnižších cen v zemi,“ dodává další aspekt Pavel Marek.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Ceny za vodu a teplo se od příštího roku zvednou i v Hradci Králové

Začátek nového roku bývá často spojen se zvyšováním cen za energie, vodu či další služby. Jak to bude v roce 2022 vypadat  pro Hradečáky? Za co si kromě elektřiny a plynu připlatí? Cenu budou zvedat například tepelné hospodářství nebo Vodovody a kanalizace Hradec Králové.…
Čtěte více

Teplo, voda i lázně příští rok podraží. Ale poplatky za psy, popelnice a MHD v Hradci zůstávají stejné

V Hradci Králové si v novém roce připlatíme za teplo, vodu i vstup do krytého bazénu. Zdražuje i elektřina. Kde naopak zůstávají ceny stejné? Například jízdné městskou hromadnou dopravou se nebude zvyšovat, měnit se nebudou nájmy v městských bytech, poplatky za parkování,…
Čtěte více

Za vodu a teplo si v Hradci lidé od příštího roku připlatí

Lidé, jejichž byty vytápí společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové si od ledna za teplo připlatí. Ceny za teplo se zvýší o pět procent na 535 korun za gigajoule (GJ). Účet za teplo hradecké domácnosti ve třípokojovém bytě při průměrné spotřebě 25 gigajoulů příští rok…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme