Centrum čínské medicíny v Hradci možná vůbec nevznikne kvůli zákonu o léčitelství

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | autor: pixabay.com

Plánovaná stavba centra čínské medicíny v areálu královéhradecké fakultní nemocnice je podle serveru iDNES.cz v ohrožení. Tradiční čínskou medicínu totiž poslanci vyškrtli ze seznamu zdravotnických oborů a i ministerstvo zdravotnictví nyní připouští, že nová klinika možná v Hradci vůbec nevznikne. A to i přesto, že projekt už měl na jaře stavební povolení a investor tvrdí, že je připraven stavět. 

Novou debatu rozproudilo středeční rozhodnutí poslanců škrtnout čínskou medicínu jako zdravotnický obor. Návrh, se kterým přišli senátoři, měl podporu ministra zdravotnictví Adama Vojtěch z hnutí ANO. Čínská medicína má být nově součástí chystaného zákona o léčitelích. Než tento zákon vznikne, zřejmě se nic nepohne ani v projektu kliniky v Hradci.

„Situace je to složitá. V současném legislativním procesu je obtížné poskytovat péči. Ministerstvo už připravilo návrh zákona o léčitelství, který by měl ošetřit, jak bude k čínské medicíně přistupováno,“ řekl pro iDNES.cz náměstek ministra a vakcinolog Roman Prymula. Dalším důvodem, který může plány na stavbu hradecké kliniky zhatit, je podle něj  fakt, že se ve společnosti změnilo klima. 

„Proti čínské medicíně je nyní poměrně vysoká averze. Nejsem si jistý, že je nyní vhodný čas začít stavět. Měli bychom se dohodnout, za jakých podmínek do toho jít a zda vůbec. V tuto chvíli je míra nejistoty taková, že projektu nemůžeme dát zelenou. Sliby investorů, že je to finančně kryto, jsou jenom ústní, nemáme žádný písemný podklad, že tomu tak skutečně je. Dohoda je zatím v nedohlednu a poměrně reálná je varianta, že centrum čínské medicíny v Hradci nevznikne,“ řekl Prymula.  

Sám Prymula přitom už jako někdejší ředitel hradecké fakultní nemocnice  projekt výstavby kliniky v areálu táhnul. Nyní přiznává, že je v nelehké pozici. „Projektu jsem fandil, dva roky jsem za ním stál. Jako oficiální představitel ministerstva však nemohu prosazovat odlišný názor, než má pan ministr. Pořád myslím, že alternativní metody mají prostor v systému a měly by být doplňkové,“ poznamenal.

Investorem projektu je nadační fond, do kterého vložila 270 milionů čínská firma China Energy Company (CEFC). Mluvčí investičního gigantu Pavel Bednář uvedl, že jsou připraveni dodržet všechny závazky: 

„Investor má na účtech v České republice odpovídající finanční prostředky a svoji vůli deklaroval na opakovaných jednáních s představiteli ministerstva zdravotnictví. Bohužel ministerstvo navrhlo zákonné úpravy léčby tradiční čínské medicíny a vyjádřilo nesouhlas s působením kliniky v rámci Fakultní nemocnice v Hradci Králové.“

Společnost CEFC tvrdí, že v současné době nemají žádné informace o tom, jak ministerstvo postoupilo s novou legislativní úpravou tradiční čínské medicíny, ke které se zavázalo, ani o vzniku právnické osoby pod ministerstvem, která by měla mít stavbu a provoz kliniky na starosti.

Zamrznutí jednání dokládá i postoj hradecké nemocnice, která v tuto chvíli pouze čeká na signál, zda se něco pohne kupředu. „V tuto chvíli nemáme žádné oficiální stanovisko v pokračování projektu. Ambulance tradiční čínské medicíny je i nadále v provozu a je o ní ze strany pacientů zájem,“ podotkl mluvčí Fakultní nemocnice Hradec Králové Jakub Suchor.

Nemocnice v Hradci je pionýrem čínské medicíny v České republice. Zdejší ambulance otevírala v září 2015. Provozuje akupunkturu či bylinnou terapii. Předloni za provozování čínské medicíny dostala anticenu Bludný balvan.

Nové rozsáhlé centrum mělo být původně součástí struktur nemocnice, jenže v březnu expertní skupina ministerstva zdravotnictví rozhodla, že na původně plánovaném místě může zůstat, ale jen jako samostatná organizace. Objekt kliniky se měl původně stavět už v roce 2016. Loni se mluvilo o dostavbě v polovině roku 2019. Proti stavbě centra se dlouhodobě staví Česká lékařská komora, která čínskou medicínu neuznává. Klinika by měla být dle původních plánů také vzdělávacím a výzkumným centrem a měla by spolupracovat se šanghajskou nemocnicí. 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!



Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.





Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Stavba nového pavilonu infekční kliniky bude stát 900 milionů

Hradecká fakultní nemocnice plánuje na podzim letošního roku vypsat výběrové řízení na dodavatele stavby nového Pavilonu kliniky infekčních nemocí a kožní kliniky, která by měla stát kolem 900 milionů korun. Předpokládaný termín zahájení stavby je stanoven na jarní měsíce roku…
Čtěte více

Smysl pro tumor, seriál se v hradecké nemocnici natáčel hlavně o víkendech

Seriál Smysl pro tumor, který po osm nedělních večerů, vysílala Česká televize, upozornil veřejnost na problematiku onkologických onemocnění a možnosti jejich léčby. Televizní štáb záběry z lékařského prostředí natáčel předminulý rok na vybraných pracovištích Fakultní nemocnice…
Čtěte více

Minulý rok se v hradecké porodnici narodilo o 263 dětí méně než v roce 2022

V hradecké porodnici fakultní nemocnice se minulý rok se uskutečnilo 2014 porodů, což je o 263 méně než v roce 2022. Pokles porodů v posledních letech je ovlivněn demografickým vývojem v celé České republice. Klinika i během loňského roku pokračovala ve zlepšování péče o matky i…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme