Štítky: | Magistrát | Nemocnice | Ukrajina |

Část bývalé ubytovny sester by mohla od srpna sloužit ukrajinským uprchlíkům

Část ubytovny pomůže Ukrajincům.
Část ubytovny pomůže Ukrajincům. | autor: vychodni-cechy.cz

V bývalé ubytovně sester v Hradci Králové by mohli najít azyl ukrajinští uprchlíci. Radnice si chce vypůjčit prázdný panelák na Moravském Předměstí od fakultní nemocnice a připravit zázemí pro 70 běženců. Už pět let se přitom město snaží získat budovu od státu do svého majetku. Do Hradce proudí uprchlíci od začátku konfliktu na Ukrajině. Sloužily dokonce i chatky kempu na Stříbrném rybníku. Týden po zahájení agrese dala hradecká fakultní nemocnice k dispozici bývalou ubytovnu sester. Velmi rychle a po velkém úsilí se aspoň jedno patro osmipodlažního paneláku podařilo zprovoznit až pro 25 uprchlíků. Jenže uplynulo skoro pět měsíců a práh ubytovny nepřekročil ani jediný. Informaci přináší server iDNES.cz.

V budově na Moravském Předměstí by od srpna měla být k dispozici tři patra a kolem 70 lůžek pro uprchlíky. Město věří, že tentokrát nevyplýtvá práci jen pro dobrý pocit, přestože počet lidí z Ukrajiny hledajících ubytování vytrvale klesá. Stát se připravuje na podzimní růst vlny kvůli nedostatku energií nebo jídla.
   
Před pěti lety se začala šířit zpráva, že bývalá ubytovna půjde do dražby a hrozí, že bude sloužit coby noclehárna pro zahraniční dělníky anebo pro lidi pobírající sociální dávky. Většině místních se ulevilo, když se město před sedmi měsíci s nemocnicí a ministerstvem zdravotnictví dohodlo na směně objektu za parkoviště u nemocnice plus přepis dalších pozemků a navrch na sumě 15 milionů korun. Jenže směnu se do dnešních dnů nepodařilo dokončit.

A protože se transakce nejspíš nepodaří dohodnout ani do začátku školního roku, dokdy musí uprchlíci uvolnit internát krajské střední školy Vocelova, město objekt převezme formou bezplatné výpůjčky a znovu se pustí do práce, aby někdejší ubytovna posloužila lidem v nouzi. Tentokrát již snad doopravdy a ne jako na jaře, kdy přešla pod ministerstvo vnitra, ale stát ji nakonec nechal ladem.

„Hlavním důvodem je pomoc kraji s vyklizením jednoho internátu, kde je velké množství ukrajinských uprchlíků, kteří mají vztah k Hradci Králové. Právě proto jsme se rozhodli vstoupit do výpůjčky od fakultní nemocnice. Rádi bychom navýšili kapacitu ubytovny asi na 70 osob, už v srpnu bychom chtěli mít zprovozněna tři patra,“ řekl náměstek primátora pro oblast správy majetku města Pavel Marek (ANO). „Na jaře jsme na směnu velmi spěchali, jenže se do objektu nepodařilo nikoho umístit. Mezitím jsme nad ním ztratili moc, protože budovu si vyžádalo ministerstvo vnitra, které tam stejně za celou dobu nikoho neubytovalo,“ řekl.
   
Hradec oslovil stát, zda si od fakultní nemocnice může budovu bezplatně vypůjčit. Protože resort neměl námitky, pustí se do dalších úprav, které by mohly stát kolem tří milionů korun.

Odhadované tři miliony korun, které je Hradec ochotný vložit do ubytovny a nutných úprav pro desítky uprchlíků, jsou jen kapkou v moři. Budova je zanedbaná a generální rekonstrukce by vyšla na stovy milionů korun. „Záleží, pro jaké účely bychom celou budovu rekonstruovali, jestli půjde jen o nějaké údržbové práce, anebo o generální rekonstrukci. Každopádně to ale budou stovky milionů korun, odhadoval bych to mezi 300 až 500 miliony. Ta budova skutečně není v dobrém stavu, některá patra jsou ucházející, ale další jsou v dezolátním stavu,“ dodal Pavel Marek.  Nápadů, co s ubytovnou udělat, se objevilo víc. Zastupitelé se prozatím soustředí na dva – sociální či startovací byty.

   

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradec chce vyhláškou bojovat proti žebrání

Zákaz žebrání by mohl od příštího roku platit v Hradci Králové. Připravovanou vyhláškou se začalo zabývat vedení města. Platit by měla na vybraných místech, ale také u sběrných dvorů. Dále by měla nová vyhláška zakázat žebrání třeba u obchodních center, nádraží nebo autobusového…
Čtěte více

Adalbertinum chátrá a rekonstrukce je zatím v nedohlednu

Historická budova hradeckého kulturního centra Adalbertinum má své nejlepší časy už dávno za sebou. Nyní už je roky v havarijním stavu, městu se nedaří dokončit ani projektovou dokumentaci. Návštěvníky vítá mobilní oplocení i rezavé lešení se stříškou, která brání nejhoršímu,…
Čtěte více

Hosté v Hradci zaplatí za pobyt ve městě více peněz

Od příštího roku bude v Hradci Králové zvýšen poplatek z pobytu, namísto dosavadních 15 korun za osobu na noc budou návštěvníci platit 40 korun. Přibližně polovina vybraných financí z tohoto poplatku bude použita pro zkvalitnění rozvoje cestovního ruchu ve městě a jeho blízkém…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme