Bydlení v Královéhradeckém kraji – jak se vyvíjejí ceny a výstavba nemovitostí?

 

Za metr čtvereční staršího bytu v České republice zaplatíte průměrně kolem 66 000 Kč, v Královéhradeckém kraji je cena nižší – zhruba 46 000 Kč/m2. Meziroční nárůst cen je však v tomto kraji jeden z nejvyšších v Česku, dosahuje 12 %. Jak na zvýšený zájem o bydlení reagují města?

Přímo v Hradci Králové probíhá čilá bytová výstavba. V krajské metropoli již běží nebo je těsně před rozběhnutím výstavba přibližně desítky větších projektů. Velký rozruch vyvolala výstavba Rezidence Alessandria na Slezském Předměstí, kde se ceny větších bytů pohybují okolo hranice sedmi milionů korun. Velký zájem byl o projekt Rezidence Na Plachtě. Ta bude sice kompletně dokončena až příští rok, už nyní jsou však všechny byty prodány. Další bytová výstavba se chystá i na Novém Hradci v lokalitě U Myslivny. Na opačném konci Hradce Králové rostou nové bytové domy ve Svobodných Dvorech (Nová Pálenecká), poblíž letiště (U Vrtule), v Třebši (Labská Zahrada) či Kuklenách (Cihlovka).

Náchod plánuje 300 nových bytů

Realitní trh se zejména ve městech Královéhradeckého kraje potýká se zvýšeným zájmem, ceny za několik let vzrostly až dvojnásobně. Situace jsou si vědomi i představitelé měst, například v Náchodě by se během následujících 3 let mělo vystavět na 300 nových bytů. Bydlení činí dostupnějším výstavba nových bytů i pokles sazeb u hypoték (jednu z nejvýhodnějších sazeb nabízí Banka CREDITAS).

O novostavby je velký zájem hlavně ve větších městech kraje

Velký zájem o byty je též v Trutnově, kde v posledních letech rostou bytové domy. Byty v pěti vystavěných domech jsou již rozprodány a investor plánuje stavbu dalších dvou (dokončeny by měla být na jaře 2022). Aktivně se staví i v Jičíně, zájem o bydlení je také na Rychnovsku.
V jiných městech je pak poptávka po bydlení (i ceny nemovitostí) nižší. O nové bytové domy se rozrůstá pomaleji třeba Nové Město nad Metují nebo Týniště nad Orlicí.

Ceny krajských nemovitostí výrazně rostou

A jak je na tom cena královéhradeckých nemovitostí v porovnání se zbytkem republiky? Zatímco všude cena nemovitostí v roce 2020 stagnovala nebo mírně narůstala, ve dvou regionech – v Praze a Karlovarském kraji – klesala. V obou regionech je na vině nejspíš odliv turistů (uvolnění krátkodobých pronájmů a nižší poptávka po investičních nemovitostech) a nasycení trhu. Průměrná cena staršího bytu v Praze atakuje hranici 95 000 Kč/m2, celorepublikově je však číslo téměř o třetinu nižší – 66 000 Kč/m2. Na Královéhradecku se pak byty prodávají průměrně za 46 000 Kč/m2, v pomyslném žebříčku cen nemovitostí tudíž daný kraj stojí na 4. místě (za Prahou, Jihomoravským a Středočeským krajem). Za malý byt v kraji zaplatíte průměrně 2,3 milionu, za ty větší i 3 miliony korun.

zdroj foto: pixabay.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.
Mohlo by se hodit
Doporučujeme