FOTO: Bono publico se po generální rekonstrukci otevřelo veřejnosti

Bono publico se otevírá znovu veřejnosti
Bono publico se otevírá znovu veřejnosti | autor: hradeckralove.cz

Po rok trvajících opravách se dnes veřejnosti otevřelo známé schodiště Bono publico. Historická stavba, která je už déle než půl stolení zapsána jako kulturní památka České republiky, patří dlouhodobě mezi místo oblíbené návštěvníky i občany Hradce Králové. Ti první mohou obdivovat zajímavé historické zastřešené schody zasazené do upravených jižních teras. Pro běžné občany zase nabízí Bono publico snadné spojení mezi Velkým náměstím a Komenského třídou.

Bono publico bylo již delší dobu v havarijním stavu. Poslední zásadnější oprava proběhla před 30 lety a od té doby se na stavu objektu kromě přirozeného chátrání podepsalo jak špatné řešené odvodu vlhkosti, tak vandalové.
Stávající rekonstrukce by měla řešit oba problémy. Schodiště získalo totiž zcela novou hydroizolaci a navíc moderní technologii bránící vzlínání vody.

Moderní technika omezí vandalismus a zpříjemní cestu

Vandalismu by aspoň částečně měl zamezit kamerový systém, na který objekt napojen. Městští strážníci mohou schody nejen monitorovat z kamer, ale nově mohou i pomocí reproduktorů do prostoru hlasově vstoupit.
Propojení historického objektu a moderní techniky pak podtrhují internaktivní dotykové panely u obou vchodů do objektu. Na nich si návštěvníci budou moci navolit hudební podkres, kterým si budou chtít zpříjemnit cestu po schodišti. Z reproduktorů, které jsou umístěny podél celé památky, je tak bude doprovázet hudba, která má navodit patřičnou atmosféru. Podél dubových schodů je také po celé délce umístěno bodové osvětlení, u kterého bude možno volit barvy a intenzitu v závislosti na ročním období či případné události, která se ve městě koná.

Opravy stály přes 24 milionů

Opravy schodiště Bono publico probíhaly ve dvou etapách. První opravy proběhly již v druhé polovině roku 2017 a zahrnovaly především sanaci stavby. Druhá fáze odstartovala loni v červenci a zahrnovala prakticky kompletní rekonstrukci od nových omítek, přes opravy zastřešení či nové vydláždění pískovcem až po instalaci nových dubových schodů. Výrazných úprav doznaly i vstupní brány, které svým řešením odpovídají vzhledu z 19. století. Obě etapy vyšly městskou pokladnu na 24,5 milionu korun.

Schodiště Bono publico spojující centrum historického města uvnitř pevnosti s kasárnami bylo postaveno v letech 1809 - 1810. Již předtím v těchto místech schodiště fungovalo, bylo však umístěné trochu jinak a mělo pouze jednoduché dřevěné zastřešení. Definitivní podobu dostalo empírovou přestavbou v roce 1839.

 

Nové schody, nové osvětlení, nové omítky Nové schody, nové osvětlení, nové omítky
autor: hradeckralove.cz
Lustry v kopulích jsou dělané na zakázku Lustry v kopulích jsou dělané na zakázku
autor: hradeckralove.cz
Návštěvníci si mohou navolit doprovodnou hudbu na cestu Návštěvníci si mohou navolit doprovodnou hudbu na cestu
autor: hradeckralove.cz
Návštěvníci si mohou navolit doprovodnou hudbu na cestu Návštěvníci si mohou navolit doprovodnou hudbu na cestu
autor: hradeckralove.cz
Nové podsvětlení může vytvářet požadovanou atmosféru Nové podsvětlení může vytvářet požadovanou atmosféru
autor: hradeckralove.cz
Schodiště dostalo novou střechu Schodiště dostalo novou střechu
autor: hradeckralove.cz
Schodiště je opět napojeno na jižní terasy Schodiště je opět napojeno na jižní terasy
autor: hradeckralove.cz
Vstupní portály jsou řešené po vzoru z 19. století Vstupní portály jsou řešené po vzoru z 19. století
autor: hradeckralove.cz

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Bono publico v celostátní soutěži získalo zvláštní cenu

Jednu ze zvláštních cen v rámci prestižní celostátní soutěže Stavba roku 2020 získala rekonstrukce schodiště Bono publico v Hradci Králové. Rekonstrukce více než 37 metrů dlouhého krytého schodiště v historickém centru města získala Cenu Asociace pro urbanismus a územní…
Čtěte více

Hradecké Bono publico postoupilo do finále soutěže Stavba roku

V celorepublikové soutěži Stavba roku má opět zastoupení i Hradec Králové, na prestižní ocenění byla nominována rekonstrukce historického schodiště Bono publico. O titul bude v užším finále soutěžit spolu s dalšími 24 nominovanými, mezi kterými bude vybírat odborná porota. Do…
Čtěte více

Schodiště, internát, parkovací dům nebo most se budou za Hradec ucházet o titul Stavba roku Královéhradeckého kraje

17. ročník soutěže Stavba roku Královéhradeckého kraje 2020 je vyhlášen. Celkem do něj bylo přihlášeno 15 staveb a Hradec Králové má hned několik projektů. Cílem soutěže je seznámit širokou odbornou i laickou veřejnost s úrovní současného stavebnictví, architekturou a…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme