Bono publico se otevře v létě. Vandaly bude přes reproduktor napomínat strážník

Bono publico se otevře v létě.
Bono publico se otevře v létě. | autor: hradeckralove.cz

V létě by se měla znovu otevřít známá hradecká památka - schodiště Bono Publico. Stavebníci se po zimní přestávce pustili znovu do práce. Druhá etapa by tak měla uzavřít rekonstrukci v letních měsících a měla by vydržet v dobrém stavu desítky let. Na stavu schodiště se podepisovalo vlhko a také vandalové. Ti by to po opravách měli mít těžší, uvnitř budou instalovány kamery napojené na městskou policii. Informaci přináší Český rozhlas.

Vlhkosti obejtku by měla zabránit důkladná izolace. Proti vlhkosti chtějí projektanti bojovat důkladnou a v minulosti nebývalou izolací, říká David Baďura z kanceláře generálního projektanta.„Snažili jsme se na to myslet v projektu. A schodiště bylo v podstatě po obou stranách odkopáno, byla vytvořena speciální hydroizolační vrstva. A byl použit i speciální systém odvětrání. Aby exteriérová strana, která je v zahradách po obou stranách, mohla být odvětrávána," říká pro rozhlas David Baďura z kanceláře generálního projektanta.

Vandalským nájezdům by měly zabránit moderní technologie. Do schodiště budou instalovány kamery a případné škodiče bude dokonce napomínat hlas z reproduktorů. Podle magistrátu je nejlepší prevencí proti sprejerům budova v dokonalém stavu. "Dlouhodobě se ukazuje, že pokud některé objekty jsou napadány právě sprejery, tak nejlepší obranou je, aby ten obraz, který tam sprejer vytvoří přes noc, nedočkal rána," tvrdí jan Falta, vedoucí odboru památkové péče magistrátu.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

FOTO: Bono publico se po generální rekonstrukci otevřelo veřejnosti

Po rok trvajících opravách se dnes veřejnosti otevřelo známé schodiště Bono publico. Historická stavba, která je už déle než půl stolení zapsána jako kulturní památka České republiky, patří dlouhodobě mezi místo oblíbené návštěvníky i občany Hradce Králové. Ti první mohou…
Čtěte více

V Honkově ulici možná vznikne zařízení odlehčovací služby. Rozhodnou zastupitelé

Nové zázemí odlehčovací služby by se v Hradci mohlo začít stavět už příští rok. Zařízení především pomůže rodinám, které se starají o své blízké. Zastupitelé budou o této investici rozhodovat na konci srpna. Zařízení by mělo stát v Honkově ulici za zhruba 120 milionů korun.…
Čtěte více

Jídelna pro seniory končí v srpnu. Město shání nového provozovatele

Jídelna pro seniory v Šafaříkově ulici bude vařit do 25. srpna. Alespoň ve stávajícím režimu. Město její provoz dotovalo ze svého rozpočtu zhruba milionem korun ročně, zastupitelé proto rozhodli o zrušení této organizace poté, jakmile bude vybrán soukromý provozovatel. Služba…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme