Bio Central se chystá na festival Jeden svět

festival Jeden svět
festival Jeden svět

Závěr března bude v kině Central ve znamení filmového festivalu Jeden svět. V současné chvíli jsou přípravy v plném proudu a běží již projekce pro školy. Hlavní program začne už v pondělí 23. března. Bio Central letos výrazně posílilo náplň. V Centralu tak diváci uvidí dvacítku filmů, další čtyři promítání jsou naplánovaná do Klicperova divadla, nízkoprahového zařízení Klídek, které provozuje organizace Prostor pro, a jedno promítání se uskuteční i ve znovu otevřeném klubu Náplavka.

„Letošní ročník jsme naplánovali skutečně velkolepě. Přidali jsme projekce v kině, nabrali dobrovolníky a pozvali hosty. Navíc jsme chtěli vyjít z kina ven a uvést alespoň několik filmů v jiných prostorách, než na jaké jsou u nás diváci zvyklí. Oslovili jsme proto organizace, které jsou nám ve městě sympatické a se kterými jsme našli v programu nějaké společné téma,“ vysvětluje koordinátorka festivalu Ilona Machová. Jak doplnila, filmovou přehlídku zahájí primátor města Zdeněk Fink, náměstkyně Anna Maclová a současná ředitelka Klicperova divadla Eva Mikulková.

Program osloví mladé i seniory

Festival odstartuje v pondělí 23. března ve 20 hodin belgický snímek Poslední opona, který se odehrává v divadelním prostředí a skládá v sobě příběhy transgender herců a neherců, kteří hrají své poslední představení.
Po úspěchu z minulého roku připravili organizátoři také speciální dopolední projekci, která je zaměřena hlavně na seniory. "Film Félvidék: Horná zem, který jsme pro ně vybrali je o hledání kořenů rodiny. Seniory proto zveme do kina už na devátou hodinu ranní – na kávu a čaj. Budeme rádi, pokud si přinesou fotky svých babiček a dědečků a udělají si hezké ráno," uvedla Machová. Projekce filmu Félvidék je naplánována na úterý 24. března od 10 hodin.
Úterní program mimo jiné doplní i nový český dokument Zatajené dopisy. Je to velmi emotivní film o vzdělávání především romských dětí ze sociálně slabých rodin ve škole v Květušíně. Nepříliš známá kauza je viděna očima vnučky, která zpovídá svoje prarodiče, jež školu absolvovali.
Středeční program oživí debata s hráči hry Starcraft při snímku Národní hra. Profesionální hraní Starcraftu je pro spoustu Jihokorejců národním sportem, pro některé ale také zdrojem obživy. Jaký je rozdíl ve hraní pro potěšení a pro obživu? A co se stane s profesionálními hráči po skončení kariéry?
Závěr festivalu věnuje Bio Central tématům přírody a alternativního životního stylu. V hlavním čase uvádí dokument o lovecké vášni Lovu zdar, který přijede uvést mladý režisér Jaroslav Kratochvíl. Na komorní scéně Klicperova divadla uvede Central Evangelium podle Brabence. Na filmový rozhovor s Vratislavem Brabencem naladí diváky herec Klicperova divadla Filip Richtermoc.
Symbolickým zakončením festivalu bude ve čtvrtek 26. března komorní snímek Snili jsme o životě. Temný minimalistický snímek předkládá velmi intimní formou výpověď lidí, kteří přežili sebevraždu, či lidí, jejichž blízcí sami svůj život ukončili.“

Promítat se bude i mimo kino

„Letošní novinkou je naše spolupráce s Klicperovým divadlem.Jsme moc rádi, že jsme se s paní ředitelkou domluvili na možnosti využití prostoru scény V podkroví i na tom, že herci ze stálého souboru nám zprostředkují doprovodný program. Věříme, že tato spolupráce nám přinese nové možnosti a divákům zajistí krásné zážitky – a to jak divákům kina, tak i těm divadelním,“ vysvětluje Machová.
Central upozorňuje rodiče s dětmi a mládež na dvě projekce krátkých filmů v NZDM Klídek (Čajkovského ul.). O filmech určených už pro děti od 8 let si tam mohou popovídat s pracovníky nízkoprahového zařízení.
Na Náplavce zase Central promítne tragikomický dokument ze severních Čech K oblakům vzhlížíme. Promítání je přístupné široké veřejnosti, potěší ale navíc i  fanoušky tuningu. Film byl už promítán na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, kde měl u publika obrovský úspěch.

Festival Jeden svět bude mít také netradiční promo v ulicích Hradce Králové. Dnes od 16,30 hodin je sraz předfestivalové cyklojízdy městem, která projede přes pěší zónu centrem města, dále kolem magistrátu a přes Šimkovy sady do kina.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradecká kina a knihovna se 11. května probudí, divadlo zatím zůstane zavřené

Od pondělí 11. května mohopu některé instituce obnovit provoz, který byl zastaven kvůli koronavirové nákaze. Sály kulturních zaříezní se mohou zaplnit stovkou lidí, samozřejmě za dodržování určitých podmínek rozestupů a použití ochranných pomůcek. V Hradci například činnost…
Čtěte více

Letní kino Širák zahájí sezonu s Frediem Mercurym

Tuto sezónu zahájí letní kino Širák v Hradci Králové hudebním filmem Bohemian Rapsody. Promítat se bude ve středu 5. června ve 21:30. Diváci v letním kině u řeky Orlice uvidí během tří měsíců na pět desítek filmů. Pravidelné promítání skončí na konci srpna. Návštěvnost kina…
Čtěte více

Zveme: Kam o víkendu s dětmi? Na Les plný zvířátek, maškarní s Vladimírem Hronem, koncert či do divadla

Nadcházející víkend si v Hradci Králové užijí především děti, právě pro ně jsou určené hned dvě divadelní představení v Adalbertinu, akce Les plný zvířátek v Malšovicích a karneval v Čistěvsi. Ale ani dospělí nepřijdou zkrátka, i oni mohou na maškarní do čistěvrského kulturního…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme