Bílá věž bude multimediální, inspirace se hledala až v New Yorku

Bílá věž bude nejen bílá, ale i multimediální
Bílá věž bude nejen bílá, ale i multimediální

Bílá věž bude po rekonstrukci, kterou město zahájí v polovině letošního roku, opět bílá a co víc, bude i multimediální. 

Nepůjde tedy jen o přeměnu vnějšího pláště budovy, díky multimediální technice umístěné uvnitř návštěvníkům navíc nabídne nevšední zážitky, třeba živý pohled do historie Hradce Králové. Architekt Jaromír Chmelík našel inspiraci v New Yorku.

Rekonstrukce více než sedmdesát metrů vysoké Bílé věže postavené koncem 16. století by měla začít v polovině letošního a potrvá do závěru příštího roku. Hlavním cílem je zachránit památkový objekt i pro budoucí generace a zatraktivnit jeho využití pro veřejnost, uvedle to tisková mluvčí radnice Magdalena Vlčková.

„Projekt je ve fázi zpracovávání projektové dokumentace a přípravy žádosti o dotaci. Na konci ledna jsme podali žádost o vydání stavebního povolení a předpokládáme, že již v jarních měsících získáme pravomocné stavební povolení,“ sdělil vedoucí odboru rozvoje města Jiří Svátek.

Hlavním cílem bude opravit plášť celého objektu a následně zrekonstruovat i jeho interiéry."Kromě tradičního nádherného pohledu z věže, budou mít návštěvníci díky audiovizuální technice možnost vidět různé výjevy z historie města, snad i pohled do jeho budoucnosti, různé světelné a jiné efekty a podobně. Ti nejvíce zvědaví budou mít možnost být v blízkosti starodávných zvonů ve chvíli zvonění. Jinými slovy, chceme, aby Bílá věž byla nejen hlavní dominantou města, na kterou budou Hradečané hrdí, ale i kulturním místem za kterým se vyplatí cestovat,“ dodal Jiří Svátek.

Fasáda impozantní stavby při rekonstrukci opět získá světlou barvu, čehož se docílí jejím očištěním horkou párou a pískováním.

Multimediální památka

Nezapomenutelný zážitek budoucím návštěvníkům připraví multimediální technika. Uvnitř věže bude například deset metrů vysoká skleněná plocha, která poslouží nejen k osvětlení prostoru, ale současně i jako interaktivní multimediální médium.

Na obrovských plochách uvnitř věže bude možné po rekonstrukci cokoliv promítat nebo navodit prostředí určitého historického období. „Panely budou i v horních částech a umožní demonstraci historie Hradce Králové, a to nejenom z hlediska turistických, ale i edukativních. Budou moci sloužit i pro výuku žáků základních a středních škol,“ uvedl náměstek primátora Jindřich Vedlich. Dodal, že architekt Jaromír Chmelík se inspiroval informačním centrem v New Yorku.

Hradecká radnice chce na projekt získat dotaci z evropských fondů. Rekonstrukce dominanty krajského města má podle odhadu přijít na 78 milionů korun a bude probíhat pod drobnohledem odboru památkové péče.

Bílá věž nebude po dobu rekonstrukce, která ji obepne lešením, veřejnosti přístupná. "Zájemci o výstup na vyhlídkový ochoz a pohled na město z ptačí perspektivy by si proto měli pospíšit. Do konce března je věž, jejíž provoz pro návštěvníky zajišťuje Hradecká kulturní a vzdělávací společnost, přístupná o víkendech od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin, od začátku dubna mohou výletníci po 233 schodech vystoupat nahoru denně," doplnila Magdalena Vlčková, mluvčí magistrátu města.

Každou první sobotu v měsíci nabízí Bílá věž navíc možnost nočních prohlídek, kdy je otevřena ještě od 20 hodin do půlnoci.

O přípravách rekonstrukce Bílé věže jsme již informovali v článku Bílá věž se téměř na rok skryje i uzavře.


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Návštěvnost hradeckých památek se letos nakonec vyhoupla do příjemných čísel

Letošní léto nebylo příliš laskavé k provozovatelům koupališť. Hradecká Flošna například zažila tu nejhorší sezónu za svoji existenci. Jednak za to moho počasí a pak také protikoronavirová opatření, která obzvlášť v červnu kapacitu limitovala. Oproti tomu turistická sezóna se v…
Čtěte více

Bílá věž bude mít od příštího roku sítě. Neměly by narušit vzhled památky

O zabezpečení ochozu Bílé věže na Velkém náměstí v Hradci Králové rozhodli na svém pondělním zasedání zastupitelé města. Instalovány by zde měly být bezpečnostní sítě, jejichž podoba bude zřejmá až dle projektových návrhů. Město chce během podzimních měsíců vybrat zpracovatele…
Čtěte více

Sítě pod vrcholem Bílé věže? Rozhodnou zastupitelé

Na svém srpnovém zasedání budou zastupitelé města rozhodovat o možnosti zabezpečení části ochozu Bílé věže na Velkém náměstí v Hradci Králové. K instalaci kovových sítí by mělo dojít z důvodů zvýšení bezpečnosti návštěvníků, především pak zamezení zneužití této památky pro…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme