Benešovka si na pokračování velké rekonstrukce počká. Zatím se opraví jen trochu

Benešovka si na pokračování rekonstrukce počká.
Benešovka si na pokračování rekonstrukce počká. | autor: hradeckralove.cz

Benešovu třídu letos čekají pouze dílčí opravy. Další etapy její revitalizace, která by měla navázat na opravy střední části třídy, se připravují. Podle vedení radnice jsou hlavním problémem majetkoprávní jednání s desítkami až stovkami účastníků územního a stavebního řízení. Město se tak kvůli výkladu loňské novely stavbeního zákona musí dohodnout se všemi vlastníky bytových jednotek. A těch je více než tisíc. V současné době má radnice smlouvy se všemi společenstvími vlastníků jednotek, což ale nebude stačit. Informaci přináší zpravodaj města Radnice.

„Se všemi společenstvími vlastníků jednotek máme uzavřené smlouvy, ve kterých je ošetřeno právo stavby. Bez toho nelze požádat o vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení. Podle čerstvého výkladu novely stavebního zákona ale musíme mít souhlasy od všech jednotlivých vlastníků bytových jednotek a nebytových prostor,“  říká Věra Pourová, náměstkyně primátora pro oblast městského majetku.  

Majitelů bytových jednotek je přibližně 1400. Velké riziko vidí radnice především v dosažitelnosti jednotlivých osob. Změna stavebního zákona tak zdrží přípravy celé investice. V současné době nelze odhadnout, dokdy město potřebné souhlasy získá.

Na dokončení oprav Benešovy třídy je třeba asi miliarda

Podle předběžných odhadů je na dokončení rekonstrukce potřeba asi jedna miliarda korun. „Je to ohromná suma peněz, kterou budeme muset zajistit. S největší pravděpodobností část formou úvěru, ale prioritně budeme hledat dotační zdroje. Jsme v pravidelném kontaktu s  Ministerstvem pro místní rozvoj ČR, se kterým konzultujeme veškeré možné dotační tituly, a to nejen na revitalizaci Benešovy třídy nebo na projekty samosprávy. Snažíme se i zprostředkovat možnost dotace pro jiné příjemce v   našem městě,“ dodává Monika Štayrová, náměstkyně primátora pro oblast ekonomiky a dotací.

Zatím se třída dočká jen dílčích úprav

Zatím se tedy Benešovka bude muset spokojit pouze s dílčími úpravami. Technické služby plánují opravy schodišť, ochozů a jejich zastřešení. Opravy ochozů a zastřešení by se měly týkat prostorů u vchodů 570 ž 577. Další práce jsou v plánu u vchodů 1428, 1433 a na rampě poblíž čp. 1679. U čísel popisných 1415 a 1417 dojde k uzavření lávek vedoucích od vozovky k ochozům u domů. „Všechny uvedené práce přijdou na zhruba šest milionů korun,“ přiblížil výši nákladů ředitel technických služeb Tomáš Pospíšil.

Dalších zhruba deset milionů korun by měla stát oprava zastřešení nad chodníky u domů čp. 1412-1417 a  1531-1534, kterou by rovněž zajišťovala tato městská  organizace. „Je zadána projektová dokumentace, která by měla být hotová do konce června. Zároveň žádáme o přidělení finančních prostředků z rozpočtového  vypořádání  na realizaci. Pokud nám budou přiděleny, práce by se mohly provést pravděpodobně na podzim,“ uvedla vedoucí magistrátního oddělení správy nebytových prostor a veřejných statků odboru správy majetku města Lucie Hartmanová.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradec chce pomoci podnikatelům programem Antivirus II. Na přímou podporu má připraveny téměř tři miliony korun

Město spouští program Antivirus II. Měl by to být souhrn opatření na zmírnění dopadů druhé vlny koronavirové pandemie. Odpuštěn bude například poplatek za zábor veřejného prostranství až do konce roku 2021, na přímou finanční podporu podnikání má město zatím připravených 2,8…
Čtěte více

Stavba stadionu opět čelí problému. Na ÚOHS přišla námitka proti zadávací dokumentaci

Město Hradec Králové obdrželo informaci o návrhu na přezkoumání zadávacích podmínek výběrového řízení na stavbu multifunkčního fotbalového stadionu, který byl podán na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Město nyní ve spolupráci s administrátorem tendru a v souladu se…
Čtěte více

Hradecký magistrát od pondělí omezí provoz, další instituce se zavřou

Opatření, která ve čtvrtek kvůli druhé vlně pandemie vyhlásila vláda, ovlivní provoz a režim fungování městských organizací. Hradecký magistrát bude pro veřejnost otevřený pouze v pondělí a ve středu, v ostatní dny budou moci své záležitosti vyřídit klienti, kteří jsou již…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme