Benešovka si na pokračování velké rekonstrukce počká. Zatím se opraví jen trochu

Benešovka si na pokračování rekonstrukce počká.
Benešovka si na pokračování rekonstrukce počká. | autor: hradeckralove.cz

Benešovu třídu letos čekají pouze dílčí opravy. Další etapy její revitalizace, která by měla navázat na opravy střední části třídy, se připravují. Podle vedení radnice jsou hlavním problémem majetkoprávní jednání s desítkami až stovkami účastníků územního a stavebního řízení. Město se tak kvůli výkladu loňské novely stavbeního zákona musí dohodnout se všemi vlastníky bytových jednotek. A těch je více než tisíc. V současné době má radnice smlouvy se všemi společenstvími vlastníků jednotek, což ale nebude stačit. Informaci přináší zpravodaj města Radnice.

„Se všemi společenstvími vlastníků jednotek máme uzavřené smlouvy, ve kterých je ošetřeno právo stavby. Bez toho nelze požádat o vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení. Podle čerstvého výkladu novely stavebního zákona ale musíme mít souhlasy od všech jednotlivých vlastníků bytových jednotek a nebytových prostor,“  říká Věra Pourová, náměstkyně primátora pro oblast městského majetku.  

Majitelů bytových jednotek je přibližně 1400. Velké riziko vidí radnice především v dosažitelnosti jednotlivých osob. Změna stavebního zákona tak zdrží přípravy celé investice. V současné době nelze odhadnout, dokdy město potřebné souhlasy získá.

Na dokončení oprav Benešovy třídy je třeba asi miliarda

Podle předběžných odhadů je na dokončení rekonstrukce potřeba asi jedna miliarda korun. „Je to ohromná suma peněz, kterou budeme muset zajistit. S největší pravděpodobností část formou úvěru, ale prioritně budeme hledat dotační zdroje. Jsme v pravidelném kontaktu s  Ministerstvem pro místní rozvoj ČR, se kterým konzultujeme veškeré možné dotační tituly, a to nejen na revitalizaci Benešovy třídy nebo na projekty samosprávy. Snažíme se i zprostředkovat možnost dotace pro jiné příjemce v   našem městě,“ dodává Monika Štayrová, náměstkyně primátora pro oblast ekonomiky a dotací.

Zatím se třída dočká jen dílčích úprav

Zatím se tedy Benešovka bude muset spokojit pouze s dílčími úpravami. Technické služby plánují opravy schodišť, ochozů a jejich zastřešení. Opravy ochozů a zastřešení by se měly týkat prostorů u vchodů 570 ž 577. Další práce jsou v plánu u vchodů 1428, 1433 a na rampě poblíž čp. 1679. U čísel popisných 1415 a 1417 dojde k uzavření lávek vedoucích od vozovky k ochozům u domů. „Všechny uvedené práce přijdou na zhruba šest milionů korun,“ přiblížil výši nákladů ředitel technických služeb Tomáš Pospíšil.

Dalších zhruba deset milionů korun by měla stát oprava zastřešení nad chodníky u domů čp. 1412-1417 a  1531-1534, kterou by rovněž zajišťovala tato městská  organizace. „Je zadána projektová dokumentace, která by měla být hotová do konce června. Zároveň žádáme o přidělení finančních prostředků z rozpočtového  vypořádání  na realizaci. Pokud nám budou přiděleny, práce by se mohly provést pravděpodobně na podzim,“ uvedla vedoucí magistrátního oddělení správy nebytových prostor a veřejných statků odboru správy majetku města Lucie Hartmanová.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Přes letní prázdniny chce město opravovat dvě hradecké školky

Hradecké mateřské školy Lužická a Třebechovická čeká v červnu zahájení stavebních úprav budov. Budovy se dočkají zateplení i nových střech. Práce na obou školách město dohromady vyjdou na více než 19,4 milionu korun. Hotovo by mělo být čtyři měsíce po zahájení oprav.  
Čtěte více

Secesní kiosky u mostu jsou již téměř opraveny, hledá se do nich nájemce

Dva secesní kiosky, na jižní a severní straně, na hradeckém Pražském mostě čekají na nové nájemce. Zatímco ten na Eliščině nábřeží je těsně před dokončením a výběrové řízení bude v polovině března vypsáno, nájemce do kiosku na Tylově nábřeží už se aktivně hledá. Budou muset…
Čtěte více

Primátor Hradce má nového náměstka. Správu majetku bude mít na starost Pavel Marek z ANO

Na pondělním jednání hradeckého zastupitelstva byl zvolen novým náměstkem primátora pro oblast správy majetku města a městských organizací Pavel Marek, který doposud zastával funkci radního města. Současně byl ze své funkce odvolán náměstek pro oblast sociálních věcí,…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme