Benešova třída může být zúžena na trvalo

Čtyřproudá komunikace procházející Benešovou třídou v Hradci Králové může být trvale zúžena na dva jízdní pruhy v každém směru. Vyplývá z dopravního experimentu, který provedla hradecká radnice. Jak píše dnešní MF Dnes, výsledek experimentu hovoří také pro ponechání současného řešení parkování a pruhů pro cyklisty.
Podle odborníků pokus ukázal, že nové dopravní značení bylo vyhovující. "Netvořily se žádné zácpy ani nedocházelo ke kolizím. Doprava se zklidnila a automobily jezdily nižší rychlostí než dříve. Na řidiče zřejmě psychologicky zapůsobila užší vozovka," uvedl Pavel Šubrt z odboru strategie a rozvojových projektů na hradecké radnice.  Naopak normální provoz ve čtyřech širokých pruzích podle něj svádí k rychlejší jízdě. Velmi se také osvědčila možnost parkování v části vnějšího pruhu. Po dvou týdnech bylo všech 120 nových míst obsazeno na sto procent.
Největším problémem zúžené vozovky jsou pravděpodobně vnější pruhy pro cyklisty. Řidiči při vyjíždění z parkovacích míst musejí věnovat zvýšenou pozornost, zda v pruhu nejede cyklista. Naopak kolařům se zdál cyklistický pruh úzký. "Zjistili jsme, že pruh pro cyklisty není vhodné kombinovat se šikmými parkovacími místy, protože řidiči při vyjíždění špatně vidí. Někdy také delší auta přečnívala do cyklopruhu. Ideální je podélné parkování," uvedl Šubrt a současně připomněl, že po vybudování plánované křižovatky Mileta by původní čtyři jízdní pruhy byly výhoda pro řidiče, ale ne pro místní obyvatele. Miletou získá třída přímé spojení na střed města bez čekání. Veškerá doprava z Moravského předměstí by při cestě do centra této trasy pravděpodobně využila, což by znamenalo nárůst dopravní zátěže.
Další osud Benešovy třídy bude radnice řešit již počátkem příštího roku, kdy dostane studie možné budoucí podoby Benešovy třídy. Tyto návrhy také měly řešit problémy s chátrajícími rampami lemujícími celou ulici. "Musíme počkat na studie, potřebujeme znát širší souvislosti a vědět, jak bude vypadat okolí třídy. Bude záležet i na penězích. Již nyní však lze říci, že pokud by podobné uspořádání mělo v budoucnu na Benešově třídě být, musely by se ještě více zvýraznit pruhy pro cyklisty a upravit přechody pro chodce," uvedl Šubrt.
Pokusná úprava dopravy spočívající ve svedení motorové dopravy do jednoho jízdního pruhu v každém směru probíhala na Benešově třídě od 23. září. Vnější pruhy byly využity pro cyklostezky a pro parkování vozidel. Cílem tohoto řešení bylo vyzkoušet v praxi fungování cyklopruhů, které byly součástí hlavního dopravního prostoru. Tato úprava trvala do konce října. Během měsíce listopadu došlo k vyhodnocení dočasných úprav a výsledky budou promítnuty do finálního řešení.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
9.12.2006 14:06
Brain (neregistrovaný)
Zlatá stará Benešovka
Nechápu, kdo tam tu Benesovu tridu takhle zlikvidoval! V jaké hlavě se zrodil nápad, aby cyklististická stezka vedla uprostred mezi jízdníma pruhama!! Na jedne strane auta, ktera jedou cca 60 km/h a na strane druhe vyjizdejici auta z parkoviste. Chudák cyklista. Já být cyklistou, tak tam jedu v pouze případě, kdybych chtěl spáchat sebevraždu. Navíc toto řešení omezuje oba dva, jak cyklisty, tak ridice. Bylo to tam velice nebezpečné i když se tam zatím nic nestalo, ale až se stane nechci radši domýšlet nasledky, hlavně následky u cyklistů. Autor tohodle nápadu asi není řidič ani cyklista, jinak by tuhle hovadinu s Benešovkou v životě nevymyslel. Cyklistickou stezku křižila auta jedoucí na parkoviště a navíc k tomu ješté vozy MHD, které jely na zastavku. Opravdu člověk, kterej tohle vymyslel by se měl léčit. Opět se ukázalo, jací lidé sedí na hradeckém dopravním inspektorátu. Zaplať pán Bůh, že to tam teďka na tý Benešovce zmizelo a doufám, že se to tam už v životě neobjeví!
12.12.2006 13:38
Melanie (neregistrovaný)
RE: Zlatá stará Benešovka
Naprosty souhlas...je jen otazkou casu, kdy tam "sejme" ridic prijizdejiciho ridice, ridic cyklistu mezi pruhy, vyjizdejici ridic z parkoviste cyklistu a pri tom nabori dalsi auto, ktere nedejbuh bude vyjizdet zespoda Benesovky...a mezi to se vam pletou chodci, kteri absolutne nechapou, kde je silnice, kde parkoviste a nakonec poskakuji jeste kolem cyklisty:(fakt hruza..pani radni asi nebydli na Benesovce...:((
12.12.2006 13:41
Melanie (neregistrovaný)
RE: Zlatá stará Benešovka
jeste malickost.....vyslo v unoru t.r. :

Na Benešově třídě má vyrůst nový supermarket. Hradecká radnice se totiž chystá prodat pozemek a silnici pod objektem bývalé velkoprodejny Jiskra společnosti, která jej přestaví na supermarket. Jednou z podmínek prodeje je vznik nové křižovatky přímo uprostřed třídy.

to teprve pak bude sranda:((
15.12.2006 14:15
Nesa (neregistrovaný)
RE: Zlatá stará Benešovka
Obchoďák nebude, dyk už je tam \\"Blue oister\\" :) herna.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Mohlo by se hodit
Doporučujeme