Architekt Alexander Pur bude mít v Hradci svou sochu. Bude z kovu a pojede na kole

Alexander Pur
Alexander Pur | autor: archiweb.cz

Architekt Alexander Pur bude mít v centru města svoji sochu. Městské radní k tomuto počinu přimělo jeho blížící se jubileum nedožitých sedmdesátin. Architekt se tak bude v životní velikosti projíždět na kole na Malém náměstí. Autorem sochy je Tomáš Misík. Dílo bude symbolicky situováno do míst, která jsou Alexandru Purovi blízká. Podílel se totiž na nedalekých projektech, konkrétně na rekonstrukci Klicperova divadla i studia Beseda. Právě středová část Malého náměstí je pomyslným průnikem těchto dvou míst. Kovová socha by podle slov primátora mohla po městě putovat.

Architekt Alexander Pur měl jeden z významných a nepřehlédnutelných podílů na architektuře a výstavbě města Hradce Králové. Mimo jiné se rovněž jako spoluautor podílel na vzniku budovy České pojišťovny na náměstí 28. října, bytových domů v ulici Na Střezině, na rekonstrukci a nástavbách panelových domů v Jungmannově ulici. Byl členem týmu, který vyhrál soutěž na rekonstrukci Benešovy třídy. Sám je například autorem budovy Pojišťovny ministerstva vnitra ve Wonkově ulici.

„Skvělý architekt nepropagující sám sebe, ale propagovaný svým dílem a vynikající člověk, takoví lidé si vzpomínku v této podobě nepochybně zaslouží. Navíc nemusí být stále na jednom místě, je to přeci typický hradecký kolař,“ říká primátor města Zdeněk Fink.

Ing. arch. Alexander Pur je laureátem ceny Primus Inter Pares 2011, oceněn byl zejména za významný a nepřehlédnutelný podíl na architektuře a výstavbě města Hradce Králové a za vynikající profesní kolegialitu a přístup k životu. Narodil se 31. ledna 1947 v Praze, kde i v roce 1971 promoval na fakultě architektury. V roce 1973 přišel do Hradce Králové, kde až do roku 1989 pracoval ve Stavoprojektu. Zde posléze zastával místo vedoucího typologického oddělení. Od roku 1989 projektoval samostatně nejprve v projekční kanceláři BOSA a později ve Studiu AP. Zemřel náhle 19. listopadu 2011.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Mohlo by se hodit
Doporučujeme