Zveme: Výlet do pravěku, vyřezávané betlémy, nebo slavná opera? Víkendové tipy jsou tady

Vyřezávané betlémy vystavuje muzeum
Vyřezávané betlémy vystavuje muzeum | autor: muzeumhk.cz

Další pátek je tady a s ním samozřejmě i další výběr tipů na zajímavé akce, které se konají tento víkend v Hradci Králové a blízkém okolí. Co jsme pro vás vybrali tentokrát? Vánoce jsou sice za námi, kouzelnou atmosféru si ale stále ještě můžete užít na vánočních výstavách. Třeba v Muzeu východních Čech, nebo v třebechovickém muzeu betlémů. Nejen dětem se bude líbit v archeoparku ve Všestarech, milovníci oper pak jistě ocení promítání v kině Bio Central.

Jaká zima byla v pravěku? Dozvíte se v archeoparku ve Všestarech

Zima jako v pravěku! Přesně tak se jmenuje víkendový program v Archeoparku pravěku ve Všestarech. Otevřeno je v sobotu i v neděli od 9 do 17 hodin a těšit se můžete na tematické komentované interaktivní projekce. Dozvíte se při nich třeba to, jestli byla v pravěku opravdu taková zima, jak dlouho trvala doba ledová a jak teplé oblečení byste si s sebou do pravěku měli vzít. Kromě toho se v archeoparku naučíte rozdělávat oheň, zpracovávat kůže a vlnu a tkát textil. Na své si přijdou také děti, které si tu mohou vyrobit ozdobu z plstěné vlny.

O víkendu se koleduje. Skupinky tří králů vybírají peníze na charitu

 O víkendu také nejen v Hradci Králové můžete narazit na skupinky tří koledníků ve složení Kašpar, Melichar a Baltazar. Peníze na charitu budou vybírat do zapečetěných kasiček také v desítkách obcí v regionu. Více o sbírce i o tom, jakými způsoby na ni lze přispět, se dočtete v tomto článku.

Přenos opery Nabucco přinese Bio Central

I tento rok přinese hradecké kino Bio Central přímé přenosy z Metropolitní opery v New Yorku. Odstartují už tuto sobotu od 18:45 hodin slavnou operou Giuseppe Verdiho Nabucco.

„Titulní postavu ztvární Plácido Domingo, který tím obohatí svůj repertoár o další roli. Liudmyla Monastyrska se představí v náročné roli Abigail, Nabuccovy neústupné dcery, Jamie Barton bude zpívat Fenenu, Russell Thomas Ismaele a Dmitrij Beloselskij kněze Zachariáše, což je role, s níž v Met v roce 2011 debutoval,“ uvádí na své webu kino. Lístky seženete na pokladně, rezervovat je lze i online za 390 korun.

Vyřezávané kralické betlémy vystavuje muzeum

 I tento víkend můžete zavítat do Muzea východních Čech. Třeba do kouzelného prostředí historických i současných králických betelémů. Výstava představuje historické betlémy, ale i díla několika současných tvůrců. Zastoupeny jsou skříňkové betlémy i volné sestavy ze sbírek muzeí specializujících se na betlémářskou tvorbu, ukázky drobných upomínkových předmětů a pouťového zboží. Na výstavě nechybí ani práce poslední kralických řezbářů. Nahlédnout můžete i do dílny lidového řezbáře a připomenout si tak atmosféru vánočního trhu, kde bylo kdysi možné kralické betlémové figurky zakoupit.

Perníkové, nebo čokoládové? Originální výstavu betlémů mají i Třebechovice

Za betlémy se můžete vypravit také na výlet do nedalekých Třebechovic pod Orebem. V místním muzeu až do konce ledna probíhá výstava Vánoce nejen z perníku. A jak už název napovídá, čekají tu na návštěvníky perníkové betlémy. Kromě nich tu jsou k vidění také výrobky z čokolády, slaného těsta, keramiky, moduritu a vosku. Třebechovické muzeum zve i na betlémy z Lichtenštejnska. Výstava představí tvorbu lichtenštejnského řezbáře a restaurátora Klause Brandla. Otevřeno je v sobotu i v neděli od 9 do 16 hodin a také každý všední den kromě pondělí. 

Zobrazit všechny akce na tento víkend

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vožit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Zveme: Víkend si užijí hlavně gurmáni, podávat se budou italské pokrmy i amatérské výtvory

Do naší pravidelné páteční pozvánky na víkendové akce jsme pro vás tentokrát vybrali hned dvě gurmánské akce v Hradci Králové. Sobotní festival Chuť Itálie se koná v Městské hudební síni a přilehlých terasách i parku. V neděli pak Smetanovo nábřeží obsadí nadšení amatéři, kteří…
Čtěte více

Zveme: Prodloužený víkend láká na koncerty, turistický pochod či pravěké dary ke svátku matek

Kam se vydat o prodlouženém víkendu? Naše pravidelná páteční pozvánka vás zavede třeba na noční Bílou věž nebo na koncert Michael Jackson Symphony v podání hradeckých filharmoniků a Moondance Orchestra. Nejvíce akcí se tentokrát odehraje během pondělního svátku, kdy si…
Čtěte více

Zveme: O víkendu můžete pomoci malým autistům, navštívit pravěk nebo vyčistit Orlici od odpadků

Víkend tentokrát zahájí páteční monstrózní akce Hradecký Majáles coby oslava jara a studentského života. Dopolední majálesový průvod a volba krále i Miss Majáles vyvrcholí koncertním maratonem v Šimkových sadech. V sobotu a v neděli můžete navštívit interaktivní program Sůl…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme