Zveme: Velikonoce můžete oslavit na Šrámkově statku, Bílé věži i v akvacentru

Velikonoce na statku v Pileticích lákají na výstavu kraslic i ukázky technik jejich zdobení.
Velikonoce na statku v Pileticích lákají na výstavu kraslic i ukázky technik jejich zdobení. | autor: hradeckralove.cz

Už víte, co budete dělat během velikonočního prodlouženého víkendu? Přinášíme vám vybrané tipy na akce v Hradci Králové a okolí. Turistický vláček už zase bude brázdit ulicemi krajského města, začínají farmářské trhy a městské lázně lákají na velikonoční odměnu a vstup pro děti zdarma. Šrámkův statek jako každý rok přiblíží tradiční zvyky, vidět tam můžete velkou výstavu velikonočních kraslic, pletení pomlázky, paličkování nebo zdobení perníčků. Můžete také vylézt na Bílou věž a zblízka pozorovat zvonění na druhý největší zvon v Čechách - Augustin.

Velikonoce na Šrámkově statku

V malebné roubence Šrámkova statku uvidíte bohatou sbírku kraslic, výstava je otevřena od 13. až do 17. dubna, vždy od 10 do 16 hodin. Výstavu velikonočních kraslic doplní jarní zvykoslovné předměty ze sbírek Spolku lidové tvorby Hradec Králové, jehož členky předvedou některé techniky zdobení, například drátkování, voskování nebo zdobení slámou. Můžete obdivovat také lidová řemesla jako paličkování, tkaní, síťování, quilling, zdobení perníčků či pletení pomlázky.  "Návštěvníkům se tak od Zeleného čtvrtka až do Velikonočního pondělí naskýtá možnost vyzkoušet si šikovnost vlastních rukou pod laskavým dohledem zkušených „maléreček“, nebo potěšit sebe a své blízké koupí tradičního lidového výrobku, jako jsou perníčky, frivolitky, drobná keramika, korálky, pomlázka a jiné," zvou na statek organizátoři.

Zvonění na zvon Augustin

Při příležitosti významných svátků se naskýtá ojedinělá možnost zúčastnit se zvonění na zvon Augustin přímo na Bílé věži. Tentokrát je zvonění naplánováno hned dvakrát, na Zelený čtvrtek od 9:30 a na Velikonoční neděli od 12 hodin, sraz účastníků je vždy nejméně 15 minut před časem zvonění pod Bílou věží. Počet účastníků je omezen na 15.

Turistický vláček opět v ulicích

Po zimní přestávce se tuto sobotu do ulic opět vrátí turistický silniční vláček dopravního podniku. Za svoji nedlouhou historii už přepravil okolo dvaceti tisíc pasažérů. „Zájemci se mohou svézt denně mimo pondělí a sobotu a ve svátcích v době od 14 do 17 hodin. Nástupním i výstupním místem je parkoviště u Muzea východních Čech. V případě skupin do deseti osob není třeba vláček rezervovat, vyšší počet osob vyžaduje rezervaci,“ upozorňuje vedoucí marketingu dopravního podniku František Meduna. Dvě trasy účastníkům přibližují zajímavá místa či stavby města a jejich historii i slovem. Červená trasa trvá zhruba 35 minut, vede od muzea ke Grandu, přes Pražský most na Masarykovo náměstí, dále na Ulrichovo náměstí, náměstí 5. května a Tyršův most k magistrátu, uličkami i náměstími starého města zpět. Zelená trasa zabere 40 minut, vede od muzea k magistrátu, Komenského ulicí k Regiocentru Nový pivovar, Divadlu Drak, synagoze a zpět do výchozího místa. Ceník jízdného zůstává stejný jako loni. Zlevněné pro děti vyjde na 40 korun, plné stojí 80 korun, za rodinné jízdné zaplatíte 160 korun. Jízda se koná při minimální celkové úhradě 320 korun.

Hradecké farmářské trhy

V sobotu dopoledne můžete do Gayerových kasáren nakoupit farmářské produkty. Na trzích najdete přes 40 stánků se širokým sortimentem nabídky. Budete moci vybírat z nabídky uzenářských výrobků, domácích mlékárenských výrobků, mnoha druhů chleba a pečiva, medu a výrobků z medu. Nebude chybět ani česká zelenina, ovoce a květiny, čerstvé i uzené ryby, výrobky z rakytníku a brusinek a mnoho dalšího zboží.

Velikonoce v akvacentru

V neděli a Velikonoční pondělí mohou děti do 120 centimetrů do akvaparku v hradeckých Městských lázních zdarma, navíc dostanou při odchodu sladkou velikonoční odměnu. Pro nejmenší návštěvníky je určen dětský koutek s bazénkem s umělou říčkou, skluzavkou, skákacím hradem a spousty hraček do vody. Vedle vířivek a perličkových bazénů odvážnější děti jistě nadchne i vlnobití v relaxačním bazénu. Starší pak mohou vyzkoušet i 82 metrů dlouhý tobogán se světelnými efekty, na který je vstup povolen až od osmi let. "Souběžně s Velikonoci také od dubna do června probíhá akce „Do Aquacentra za dárkem“, kdy si můžete vyzvednout na recepci Městských lázní sběratelskou kartu a za každý placený vstup do Aquacentra sbírat razítka. Kartu orazítkovanou 10 razítky pak můžete vyměnit za hezké dárky," říkají provozovatelé.

Zobrazit všechny akce na tento víkend

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vožit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Zveme: Na Kuňku za hudbou, na Chlum za divadlem, na nábřeží za šlapadly

Co se děje v Hradci Králové a blízkém okolí tento víkend? Vybrali jsme pro vás několik tipů na zajímavé akce. Kunětická hora například hostí oblíbený festival Hrady CZ, kde během pátku a soboty zahraje na dvacet kapel. Po roce opět můžete fandit na mezinárodních závodech…
Čtěte více

Zveme: Na jarmark a za šermíři do Nechanic nebo za keltskými válečníky do Všestar

Ještě nevíte, co podniknete o nadcházejícím víkendu? Vybrali jsme pro vás zajímavé akce v Hradci Králové a blízkém okolí. Vydat se můžete třeba do Všestar, kde budou celý víkend bojovat keltští válečníci a dozvíte se, jak slévali bronz, tavili železnou rudu či vypalovali…
Čtěte více

Zveme: Do Krňovic můžete za veterány, léto přináší i spoustu hudebních akcí

V Hradci Králové právě skončila jedna z největších hudebních událostí, festival Rock for People, ale nezoufejte, i o nadcházejícím víkendu je z čeho vybírat. Šrámkův statek v Pileticích například dnes večer zahajuje cyklus Léto na statku koncertem písničkáře Miroslava Palečka.…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme