Štítky: | Knihovna města |

Studijní knihovna bude mít modernější počítačovou síť, ta stávající nevyhovuje

Studijní vědecká knihovna
Studijní vědecká knihovna | autor: MMHK

Deset let stará počítačová síť přestává Studijní a vědecké knihovně v Hradci stačit. Krajský úřad připravuje projekt, který zvýší ochranu knižního fondu a zlepší zálohování pomocí digitalizace. Investice v odhadované hodnotě 15 milionů korun se uchází o podporu z evropských fondů.

Vypsána budou tři samostatná výběrová řízení týkající se modernizace síťové infrastruktury a vzduchotechniky a dále pořízení velkoformátového skeneru. Stávající počítačová síť v knihovně je stará téměř deset let a nevyhovuje tudíž současným potřebám. Velké nároky jsou kladené především na zálohování digitalizovaných dokumentů. Se samotnou digitalizací má pomoci nový skener formátu A1, který dosud v knihovně chybí. Ten, který je zde nyní k dispozici, neumožňuje digitalizaci ohrožených velkoformátových periodik.

Digitalizované dokumenty budou přístupné studentům i další veřejnosti. Kromě možnosti digitálního zpracovávání velkoformátových dokumentů bude v rámci projektu zmodernizována síťová infrastruktura, zajištěno ukládání a zálohování digitalizovaných a elektronických dokumentů. Posílením klimatizace a doplněním zvlhčování ve stávající vzduchotechnice se zvýší ochrana knihovního fondu, který je v mnoha případech unikátní.

Uskutečnění projektu je závislé na přidělení financí z dotačního programu a jeho zahájení se předpokládá nejdříve ve druhé polovině letošního roku. Žádost o dotaci byla podána na podzim a řídicí výbor ITI ji doporučil ke schválení. Projekt bude přínosný nejen pro samotnou knihovnu, ale i pro další paměťové instituce kraje a jejich uživatele.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
27.4.2017 17:21
Petr Novák (neregistrovaný)
Účelové, jak získat zakázku od magistrátu. Řekne se, že současný systém nevyhovuje :-)
Knihovna takový strategický článek !!! Okamžitě zadat zakázku !!!

Vožit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Knihovna slaví 120 let od svého otevření. Oslavy startují už dnes

Psal se rok 1896 a v Hradci Králové se v domě čp. 59 za katedrálou sv. Ducha pro veřejnost slavnostně otevírala městská knihovna. Ta se během následujících 120 let hned několikrát stěhovala. Dnes „kotví“ ve Wonkově ulici a právě tam vás také čeká zahájení velkolepých…
Čtěte více

Zveme: Adventní muzejní trh i výlov ryb. Víkend bude pestrý

Čas do Vánoc rychle kvapí a o víkendu nás čeká už první adventní neděle. A také pěkná řádka zajímavých akcí pro děti i dospělé. Na programu je noc plná deskových her a filmů v knihovně, běh, koloběh či jízda na kole hradeckými lesy a také trojice veselých pohádek pro naše…
Čtěte více

Týden knihoven přináší čtenářskou amnestii i registraci pro děti zdarma

Představit knihovny v novém a zábavném světle se opět po roce pokusí Týden knihoven. Začíná právě dnes a zajímavé akce si můžete na pobočkách Knihovny města Hradce Králové užít až do konce tohoto týdne. 19. ročník Týden knihoven kromě jiného nabídne například čtenářskou…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme