Štítky: | Knihovna města |

Studijní knihovna bude mít modernější počítačovou síť, ta stávající nevyhovuje

Studijní vědecká knihovna
Studijní vědecká knihovna | autor: MMHK

Deset let stará počítačová síť přestává Studijní a vědecké knihovně v Hradci stačit. Krajský úřad připravuje projekt, který zvýší ochranu knižního fondu a zlepší zálohování pomocí digitalizace. Investice v odhadované hodnotě 15 milionů korun se uchází o podporu z evropských fondů.

Vypsána budou tři samostatná výběrová řízení týkající se modernizace síťové infrastruktury a vzduchotechniky a dále pořízení velkoformátového skeneru. Stávající počítačová síť v knihovně je stará téměř deset let a nevyhovuje tudíž současným potřebám. Velké nároky jsou kladené především na zálohování digitalizovaných dokumentů. Se samotnou digitalizací má pomoci nový skener formátu A1, který dosud v knihovně chybí. Ten, který je zde nyní k dispozici, neumožňuje digitalizaci ohrožených velkoformátových periodik.

Digitalizované dokumenty budou přístupné studentům i další veřejnosti. Kromě možnosti digitálního zpracovávání velkoformátových dokumentů bude v rámci projektu zmodernizována síťová infrastruktura, zajištěno ukládání a zálohování digitalizovaných a elektronických dokumentů. Posílením klimatizace a doplněním zvlhčování ve stávající vzduchotechnice se zvýší ochrana knihovního fondu, který je v mnoha případech unikátní.

Uskutečnění projektu je závislé na přidělení financí z dotačního programu a jeho zahájení se předpokládá nejdříve ve druhé polovině letošního roku. Žádost o dotaci byla podána na podzim a řídicí výbor ITI ji doporučil ke schválení. Projekt bude přínosný nejen pro samotnou knihovnu, ale i pro další paměťové instituce kraje a jejich uživatele.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
27.4.2017 17:21
Petr Novák (neregistrovaný)
Účelové, jak získat zakázku od magistrátu. Řekne se, že současný systém nevyhovuje :-)
Knihovna takový strategický článek !!! Okamžitě zadat zakázku !!!

Vožit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Na Flošně jsou nyní k dispozici knížky

Není nad to lenošit u vody a přečíst si třeba nějakou knížku. Začíst se do stránek knih nebo časopisů je nyní na královéhradeckém koupališti Flošna o něco jednodušší. Knihovna města Hradce Králové tam právě zpřístupnila veřejnou knihovničku s tituly pro děti i dospělé, kde v…
Čtěte více

Knihovna slaví 120 let od svého otevření. Oslavy startují už dnes

Psal se rok 1896 a v Hradci Králové se v domě čp. 59 za katedrálou sv. Ducha pro veřejnost slavnostně otevírala městská knihovna. Ta se během následujících 120 let hned několikrát stěhovala. Dnes „kotví“ ve Wonkově ulici a právě tam vás také čeká zahájení velkolepých…
Čtěte více

Zveme: Adventní muzejní trh i výlov ryb. Víkend bude pestrý

Čas do Vánoc rychle kvapí a o víkendu nás čeká už první adventní neděle. A také pěkná řádka zajímavých akcí pro děti i dospělé. Na programu je noc plná deskových her a filmů v knihovně, běh, koloběh či jízda na kole hradeckými lesy a také trojice veselých pohádek pro naše…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme