Studie má za úkol zviditelnit Císařskou cestu v Kubištových sadech

Archeologický průzkum v Kubištových sadech.
Archeologický průzkum v Kubištových sadech. | autor: MMHK

Císařská cesta, tedy alespoň její část by po obnově Kubištových sadů v Hradci Králové měla být "vidět". Do konce letošního června by mělo město mít k dispozici odbornou studii, která by měla být podkladem pro budoucí proměnu hradeckých Kubištových sadů. Výsledek bude dílem archeologů, památkářů a odborníků na sadbové úpravy.

„Město zadalo studii, která v současnosti vzniká a měla by být hotova do konce června. Cílem města je obnova sadů a zároveň požadavek na „vynesení" jednoho úseku císařské cesty na povrch," uvedla pro Hradecký deník mluvčí hradecké radnice Magdaléna Vlčková.

V minulém roce v Kubištových sadech, které jsou mezi ulicemi Pospíšilova, Hradební a Víta Nejedlého, pracovali archeologové. Ti se zaměřili především na zmapování takzvané Císařské cesty, jež byla ukryta pod nánosem zeminy.

„Archeologická sonda potvrdila umístění klikaté silnice lemované oboustranným stromořadím zachycené nejenom na mapách v výstavby pevnosti z 18. století, ale i na mladších leteckých snímcích z roku 1945," uvedl v polovině loňského roku archeolog Radek Bláha s tím, že cenným nálezem byly rozsáhlé cihlami zpevněné plochy mladších komunikací z období po zrušení pevnosti. Právě stavební materiál z pevnosti posloužil i pro výstavbu samotné Císařské cesty.

Radnice chce, aby tato historická zajímavost byla vidět. „Cílem studie je mimo jiné i vhodná forma znázornění trasy Císařské cesty a její začlenění do prostorové kompozice parku. Snahy o obnovu Císařské cesty probíhají již několik let ve spolupráci Spolku ochránců památek východních Čech, Muzea východních Čech a Střední průmyslové školy stavební, za podpory odboru památkové péče magistrátu," doplnila Vlčková.

Obnovení sadů se bude týkat také úpravy zeleně, některé staré a bezpečí ohrožující dřeviny budou nahrazeny novými. K revitalizaci sadů magistrát přistoupí, jakmile najde v rozpočtu potřebné finance.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vožit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Zveme: Pestrá víkendová nabídka nadchne děti i milovníky helikoptér a rally aut

Kam vás tentokrát zavede naše pravidelná páteční pozvánka? Třeba na Helicopter show a Rally show, které každoročně nalákají na královéhradecké letiště desetitisíce diváků a které v sobotu představí helikoptéry, létající auto i akrobacii Petra Kopfsteina. Rodiny s dětmi mohou…
Čtěte více

Kostelík ze 17. století zabalili do fólie a vyhnali z něj dřevokazný hmyz horkým vzduchem

Na 400 let starém dřevěném kostelíku svatého Mikuláše v Jiráskových sadech vyzkoušela královéhradecká radnice unikátní metodu, takzvanou termosanaci. Dřevokazný hmyz odborníci během úterý zahubili tak, že zabalili kostel do fólie a zahřáli ho na teplotu až 50°C. 
Čtěte více

Zveme: Druhý májový víkend zve za muzikou a dětskými atrakcemi

Máme před sebou druhý květnový víkend, který, stejně jako ten předchozí, bude díky státnímu svátku prodloužený. Jak si toto volno můžete v Hradci Králové a jeho okolí užít? Zavítat můžete například na oblíbené muzicírování do Jiráskových sadů, máj můžete přivítat také ve…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme