Stacionář pro zdravotně postižené by v Třebši mohl začít růst za dva roky
Příprava výstavby nového denního stacionáře pro klienty se zdravotním postižením, který má vyrůst v místní části Třebeš, opět pokročila. Radní města schválili výběr projektanta i autorského dozoru pro stavbu, a to za přibližně 5,8 milionu korun bez DPH. Zhotovení projektové dokumentace, která mimo jiné naváže na stávající studii, bude trvat přibližně dva roky. Samotná stavba objektu denního stacionáře by mohla být zahájena na přelomu let 2026 a 2027 a dnes jsou náklady odhadovány na zhruba 200 milionů korun.
Výstavba objektu je navrhována na území brownfieldu bývalého areálu Technických služeb Hradec Králové. Vzniknout by zde měl denní stacionář pro osoby starší patnácti let. „Denní stacionář je ambulantní sociální služba, která je poskytována lidem, kteří se z důvodu věku, zdravotního postižení či dlouhodobého duševního onemocnění neobejdou bez neustálé pomoci jiné fyzické osoby. Budou zde moci trávit aktivně svůj čas, a to v přirozeném prostředí,“ říká náměstek primátorky pro sociální oblast Pavel Vrbický. Objekt bude mít kapacitu 48 klientů, jeho součástí bude navíc oddělení fyzioterapie a ergoterapie, relaxační oddělení či oddělení výchovně vzdělávacích činností. „Budova by měla být řešena tak, aby nabídla klientům potřebné soukromí, aby nabízené služby byly komplexní a celkově mělo zařízení značnou provozní variabilitu,“ uvádí náměstek Vrbický. K objektu také bude přiléhat rozsáhlá zahrada, která by měla být uzpůsobena potřebám klientů.
Čtete také
Radní na svém zasedání schválili výběr projektanta za přibližně 5,8 milionu korun bez DPH. V nejbližších dnech s ním bude podepsána smlouva, následně by měl zahájit svou činnost. Kompletní projektovou dokumentaci by město mělo mít k dispozici v průběhu roku 2026. Následně by měl být zahájen výběr zhotovitele, který by mohl v případě příznivého vývoje zahájit stavbu objektu na přelomu roků 2026 a 2027.
Hrubý odhad nákladů na stavbu nového městského zázemí pro zdravotně postižené činí něco kolem 200 milionů korun. „Z této částky neplánujeme financovat pouze výstavbu, ale pokryjeme také další související výdaje. Dojde tak například na demolici, úpravu dopravní infrastruktury, zastávky MHD i okolní prostranství,“ doplňuje náměstek Řádek. Vše navíc město plánuje připravit tak, aby bylo možné na vybudování stacionáře využít dotaci. „Projekt je nyní zařazen na seznam projektů ITI 2021+, na které bude možné žádat o prostředky na sociální oblast v Hradecko-pardubické aglomeraci v rámci IROP 2021-2027. Zároveň budeme prověřovat i možnost využití jiných dotačních možností v rámci regenerace brownfieldů,“ doplňuje náměstek primátorky Řádek.
„Musíme reflektovat současné potřeby ve společnosti a zároveň postupovat v souladu se strategickým plánem rozvoje sociálních služeb. V případě denního stacionáře pro klienty se zdravotním postižením se bude jednat o zázemí pro osoby starší patnácti let, které by se jednou mělo stát důležitým pilířem podpory takzvaných rodinných pečujících,“ dodává náměstek Vrbický.
Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?
Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.
Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.
Komentáře ke článku
Vložit nový komentář
Jméno které jste zadal se shoduje s již zaregistovaným uživatelem.
Pokud jste to Vy přihlašte se prosím.
Pokud ještě nejste registrován vyberte si prosím jiné jméno,
nebo se zaregistrujte.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.