Štítky: | socha |

Socha architekta Alexandra Pura už brázdí Malé náměstí

Socha A. Pura. Autor - Tomáš Misík
Socha A. Pura. Autor - Tomáš Misík | autor: facebook: Hana Fišerová

Socha architekta Alexandra Pura už stojí na Malém náměstí. Byla slavnostně odhalena v neděli 29. ledna. Autorem sochy z kovu je sochař a kovář Tomáš Misík. Architekt, který se podílel na významných projektech města, by dnes oslavil 70. narozeniny. Radní tak úmyslně načasovali odhalení díla.

Socha stojí na Malém náměstí. Alexander Pur se podílel na nedalekých projektech, konkrétně na rekonstrukci Klicperova divadla i studia Beseda. Právě středová část Malého náměstí je pomyslným průnikem těchto dvou míst. Kovová socha by podle slov primátora mohla po městě putovat. "Zatím má povolení zůstat na Malém náměstí pět let, tak potom uvidíme," řekl primátor. Sochu pomáhala odhalit architektova dcera Betty, dokonce ho "pokřtila" jeho oblíbenou frankovkou.  "Atmosféra byla moc příjemná, Saša Pur byl vynikající člověk," dodal Zdeněk Fink.

Socha stála 250 000 korun.

Architekt Alexander Pur měl jeden z významných a nepřehlédnutelných podílů na architektuře a výstavbě města Hradce Králové. Mimo jiné se rovněž jako spoluautor podílel na vzniku budovy České pojišťovny na náměstí 28. října, bytových domů v ulici Na Střezině, na rekonstrukci a nástavbách panelových domů v Jungmannově ulici. Byl členem týmu, který vyhrál soutěž na rekonstrukci Benešovy třídy. Sám je například autorem budovy Pojišťovny ministerstva vnitra ve Wonkově ulici. Zemřel náhle v roce 2011.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
31.1.2017 10:32
Pepík (neregistrovaný)
Další "zrůda"
Skutečně "krása nesmírná", která se na Malé náměstí tak strašně hodí! Kolik ještě takových Ulrichů, Purů a pod. ještě vznikne? Na takové věci je vždy dostatek peněz;P

Vožit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Mohlo by se hodit
Doporučujeme