Štítky: | kostel sv. mikuláše |

Opravy dřevěného kostelíka v Jiráskových sadech pokračují. Přístupný by měl být koncem roku 2018

Kostel sv. Mikuláše v Jiráskových sadech
Kostel sv. Mikuláše v Jiráskových sadech | autor: MMHK

Dřevěný kostelík sv. Mikuláše v hradeckých Jiráskových sadech je od loňského léta v péči restaurátorů, specialistů a řemeslníků. Památka prochází kompeltní revitalizací, pobyla si i ve speciálním stanu, aby se zbavila dřevokazného hmyzu.Pak přišli na řadu pokrývači, kteří všude, kde bylo potřeba, vyměnili staré šindele za nové.

 

Opravy vyjdou na necelých devatenáct milionů korun. Památkově chráněný kostel v parku na soutoku Labe a Orlice by měl být opět přístupný do konce roku 2018.

Kostelík dostane hromosvod i klimatizaci

Rekonstrukci dřevěného kostelíku v Jiráskových sadech, který slouží pravoslavným věřícím z Hradce Králové a okolí, chtělo město provést už před lety za pomoci dotací z norských fondů. Tento záměr však nedopadl, a tak město provádí rekonstrukci z vlastních zdrojů. „Obnova kostela sv. Mikuláše se naposledy uskutečnila v roce 1935 jako součást jeho transferu do Hradce Králové. Po více než 80. letech je žádoucí tuto v Hradci Králové výjimečnou kulturní památku zabezpečit pro další léta. Mimo restaurování a zásahu proti dřevokazným škůdcům bude kostel doplněn o hromosvod, požární i bezpečnostní zabezpečovací systém a hasicí zařízení. Nechceme, aby tato královéhradecká památka s velmi zajímavou historií dopadla jako dřevěný kostel sv. Kateřiny Alexandrijské v Hrabůvce, který do základu vyhořel dne 2. dubna 2002, přestože jeho hašení bylo zahájeno do 11 minut od nahlášení požáru.

Obnovu kostela sv. Mikuláše komplikují nástěnné malby na vnitřních roubených stěnách, polychromovaný a zlacený ikonostas, žertvenik, prestol a další vybavení. Aby se nemuselo přemisťovat toto vybavení z první třetiny 19. století do klimatizovaného muzea, je součástí obnovy instalace zařízení pro úpravu parametrů vnitřního klimatu. Hodnota kostela s vnitřním vybavením je zvýšena skutečností, že je využívaný po 400 let ke svému původnímu určení, rekonstrukcí je proto upřednostněna živá funkce před muzealizací zlaceného a polychromovaného vybavení,“ dodává Jan Falta, vedoucí odboru památkové péče.

Můžete si prohlédnout videa (kangaTVczech), které jednotlivé fáze oprav zachycují:

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
10.8.2017 10:35
Eva (neregistrovaný)
obnova kostela
Barva kostela po zbavení dřevokazného hmyzu se zcela změnila. Netušila jsem, že po tomto zásahu bude vypadat jako replika.

Vožit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Kostelík ze 17. století zabalili do fólie a vyhnali z něj dřevokazný hmyz horkým vzduchem

Na 400 let starém dřevěném kostelíku svatého Mikuláše v Jiráskových sadech vyzkoušela královéhradecká radnice unikátní metodu, takzvanou termosanaci. Dřevokazný hmyz odborníci během úterý zahubili tak, že zabalili kostel do fólie a zahřáli ho na teplotu až 50°C. 
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme