Nepořádek u popelnic stojí královéhradeckou radnici statisíce navíc

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | autor: MorgueFile.com

Vyhozené kusy nábytku nebo stavební suť často končí na sídlištích v Hradci Králové v okolí popelnic. Úklid těchto černých skládek zajišťují pro město Hradecké služby a magistrát jim za tuto práci navíc musí každý rok doplácet statisícové částky, uvedl Český rozhlas Hradec Králové.

Prakticky každý den musí pracovníci Hradeckých služeb vyjíždět na některé z královéhradeckých sídlišť, aby uklidili nepořádek v okolí popelnic. Jen za loňský rok odvezli více než 100 tun odpadu, který měl skončit na sběrném dvoře, řekl pro Český Rozhlas ředitel Hradeckých služeb Radek Sokol: 

„Objemově je to významné. Protože se jedná o použitý nábytek nebo koberce, většinou stavební odpady. To je takové specifikum, že se na sídlištích rekonstruují bytová jádra a občané si sjednají firmu, ale většinou to skončí u popelnice. To bývá velmi často." 

Jedná se o službu, za kterou musí královéhradecký magistrát platit nad rámec standardní smlouvy o svozu odpadu. Jen za dopravu tohoto nepořádku na skládku zaplatilo město loni bezmála 300 tisíc korun. 

„V loňském roce to bylo zhruba 280 tisíc. Ve srovnání s černými skládkami v okolí města v nějakých přírodních částech je to opravdu ohromná částka. Protože za tyto černé skládky platíme zhruba 33 tisíc ročně," vysvětlil mluvčí magistrátu Petr Vinkář. 

Nešvar odkládání opadu okolo nádob v posledních letech pozvolna narůstá. „Anonymita sídlišť dost roste. Řada bytů v Hradci Králové je dnes pronajatých. Díky tomu roste lhostejnost občanů k tomu, co se děje před jejich domem. Prostě dám tam ten odpad a on pro něj někdo přijede a odveze jej," popisuje současnou situaci na královéhradeckých sídlištích Radek Sokol. 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
12.7.2017 14:48
Jiří Komárek (neregistrovaný)
Ke kontrole těchto nepořádků je, mimo jiné, zřízena mětská policie. Stačí dvakrát během dne projít (né pohodlně projet) svěřený rajon a mnoho skládek by nevznikalo. Řadu nepořádku vytahají z popelnic i tzv. hraboši v lidské podobě a nevrací zpět do sběrných nádob. Je hezké plakat, ale nebylo by lepší zvýšit kontrolní činnost MP místo kontrol parkování?

Vožit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Jarní svozy odpadů začaly - rozpis na tento víkend

Do 29. dubna 2017 mají občané města možnost se zdarma zbavit odpadu velkoobjemového, ze zeleně i nebezpečných složek komunálního odpadu při mobilních svozech pořádaných Hradeckými službami. Na místa lze nosit barvy, lepidla, baterie, oleje, pneumatiky, pračky, televizory,…
Čtěte více

Nové kontejnery „naučily“ Hradec třídit. Za půl roku je o 539 tun méně směsného odpadu

Hradec Králové recykluje o sto šest. Jen za poslední půlrok obyvatelé východočeské metropole vytřídili díky projektu Třídíme v Hradci 539 tun zbytkového odpadu. Jen pro představu, takové množství odpadu, který by jinak skončil na skládce, se vejde do zhruba 70 popelářských…
Čtěte více

Úklid města stál vloni třicet milionů, prodražují ho vandalové

Úklid ulic, zastávek i likvidace černých skládek. Technické služby předložily radním výsledky své roční práce. Z hradeckých ulic za rok zametli pracovníci technických služeb celkem 1800 tun smetků, lidé spotřebovali 4 miliony sáčků na psí exkrementy. Účet za čistění ulic se…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme