Štítky: | dálnice | vykopávky |

Na trase dálnice D11 mají archeologové sklizeň

| autor: facebook UHK

V místech, kde povede další úsek dálnice D11 si archeologové splnili sen. Předpokládali totiž, že lokalita nedaleko Labe s úrodnou půdou, bude na nálezy mimořádně bohatá. První výsledky průzkumu to jen potvrdily. Archeologové našli už za prvních pár týdnů stovky nebo spíš tisíce úlomků keramiky, zdokumentovali pravěká osídlení a na jednom úseku objevili i pohřebiště takzvaných skrčenců ze starší doby bronzové.

Archeologové našli už za prvních pár týdnů stovky nebo spíš tisíce úlomků keramiky, zdokumentovali pravěká osídlení a na jednom úseku objevili i pohřebiště takzvaných skrčenců ze starší doby bronzové. „Byl to takový splněný sen. Po vedlejší silnici jsme jezdili roky a celou dobu jsme si přáli nahlédnout pod povrch budoucí dálnice," netajil svůj dávný sen vedoucí katedry archeologie hradecké univerzity Radomír Tichý v rozhovoru pro Hradecký deník. Nadšený byl i archeolog ze společnosti Archaia Daniel Štolc. „U úseku nedaleko Předměřic se nacházíme na sídlišti z mladší doby kamenné. Tedy přibližně 4700 let před naším letopočtem," informuje nás Daniel Štolc a ukázal na vytyčené pole, skrývající půdorys „dlouhého domu". „Dlouhé domy se jim říkalo proto, že na délku měřily od deseti do čtyřiceti metrů a na šířku až sedm metrů," dodal archeolog . Jen o kus dál se pod zeminou objevila „hliníkovna", tedy obdoba naší cihelny, která sloužila jako samoobsluha. „Kdo chtěl, přišel a nakopal si hlínu. A to buď na cihly, keramiku či stavbu pece. Jako velmi důležitý artefakt považuje Daniel Šolc nález několika kamenných seker. „Nebýt seker, tak tu nejsou zemědělci a jsme stále jen sběrači," uvedl archeolog s poukazem na to, že před příchodem prvních lidí do okolí Hradce Králové tu byly jen lesy.

Objevili i místa, kde došlo zatím k neznámým bitvám

Ovšem archeologové nenacházejí na ploše určené pro budoucí stavbu dálnice pouze historické střípky z pravěku. „Na začátku průzkumu jsme udělal detektorový průzkum, kdy jsem našli celou řadu dokladů ústupu rakouské armády v roce 1866," uvedl na staveništi nedaleko bitevního pole na Chlumu Radomír Tichý s dodatkem, že tento průzkum zaplní i některá bílá místa této války. „Našli jsme místa, kde došlo k menším bitvám, které z historických pramenů neznáme," dodal Tichý.

Ne všichni se na vykopávky hodí

Na průzkumu lokality spolupracují tři společnosti, uvádí Český rozhlas. Jejich vzájemná komunikace a spolupráce je podle Radomíra Tichého z hradecké univerzity mimořádně důležitá, stejně jako pomoc studentů a brigádníků. Ne všichni se ale na tuto práci hodí, usmívá se Radomír Tichý: „My jsme dnes už tak fixovaní na počítače, že lidé jsou rozděleni na ty, kteří to v terénu vydrží a na ty, kteří ne. Takže ne všichni." Ti, kteří ale výběrem prošli, se opravdu nezastaví. A to i proto, aby dálnice stála včas a podle plánu. Práci archeologů respektuje i ředitel hradeckého Ředitelství silnic a dálnic Marek Novotný: „Těmto věcem musí ustoupit i ten moderní novodobý úprk někam a plnění termínů. Je to prostě něco úžasného. Oni sami, vzhledem na rozsah těch prací a vůbec to skryté území, jsou z toho také nadšeni, i když je to pro ně obrovské zatížení. Tak si budeme všichni přát, aby jim drželo palce počasí a aby se podařilo splnit všechny termíny. A všechny tři strany, jak zhotovitelé, tak investoři i archeologové, byli na závěr spokojeni." Dálnice D11 by až do Polska měla být kompletně dokončena v roce 2024. 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
8.6.2017 20:35
Jana Mikolandová (neregistrovaný)
Prosím autora, aby si opravil velikánskou hrubici...Dlouhé domy...měřili. Chtělo by to ve slově měřili po l tvrdé y. Vadí mi, že v ofic.textu se najdou takového hrubky. Díky.
9.6.2017 07:49
Redakce (neregistrovaný)
chybička se vloudí
díky za upozornění

Vožit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Dálnice D11 bude od srpna průjezdná až do Hradce, další úseky jsou v plánu

Celou trasu dálnice D11 až do Polska budou moci řidiči využívat za sedm let. Alespoň podle závěrů Česko-polské konference o napojení „hradecké" dálnice na polskou dálniční síť. Úsek před Hradcem Králové otevřou silničáři letos v srpnu, od Hradce ke státní hranici se dálnice…
Čtěte více

Výkup pozemků pro D11 má zelenou, Stěžery vybojovaly cyklostezku

Dostavbu dálnice D11 už nebude dále komplikovat výkup chybějících pozemků u obce Stěžery. Problém by mělo vyřešit memorandum, které podepsal Královéhradecký kraj s městem Hradec Králové a obcí Stěžery. Všechny tři strany se v závazném dokumentu zavazují ke společné…
Čtěte více

Vyvlastnění pozemků pro stavbu D11 je v pořádku, rozhodl soud

Krajský soud v Hradci Králové dal za pravdu státu, když zamítl žalobu majitelů pozemků, které stát vyvlastnil kvůli stavbě sjezdu z dálnice D11 u Praskačky. Ti se dožadovali zrušení vyvlastnění, stát jim prý za dotčené pozemky zaplatil málo. Rozhodnutí soudu je pravomocné, obě…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme