Mráz zaplnil noclehárny bezdomovci

Lidé bez domova, kterých se v Hradci Králové pravidelně pohybuje kolem tří desítek, se před silnými mrazy ukrývají, kde se dá. Ti, kteří nechtějí spát pod mostem, ve stanu nebo v opuštěných domech, mohou složit hlavu v azylovém domě nebo v noclehárně na letišti. Jejich počet v posledních dnech výrazně vzrostl.

Při pomoci lidem bez přístřeší se činí zejména Oblastní charita Hradec Králové a městská policie. „Kvůli silným mrazům jsme zvýšili dohled nad osobami bez přístřeší, kterým hrozí umrznutí. Každý z nich má právo volby, buď si pobytem na ulici uchovat pocit svobody a nezávislosti, nebo raději využít služeb azylového domu. Většina nyní využije druhé možnosti,“ tvrdí mluvčí Městské policie Hradec Králové Eva Čížková. Její slova potvrzuje i ředitel hradecké Oblastní charity Petr Voženílek. „Samozřejmě že zájem o naše služby je teď značný. Azylový dům je sice dlouhodobě plný, ale pomáhá nám nová ubytovací kapacita na letišti. Troufám si tvrdit, že několika lidem bez domova letos zachránila život. Na ulici by někteří zřejmě umrzli,“ uvedl představitel charity. „Kapacita noclehárny na letišti, která činí zhruba dvě desítky míst, je nyní zcela naplněna. Nikoho jsme však zatím neodmítli a ani to neuděláme. V případě potřeby tam dáme pro další zájemce aspoň židle. Letiště znamená velký pokrok a jsme za tuto možnost velice vděčni,“ doplnil. V zimní noclehárně dostanou potřební kromě střechy nad hlavou a tepla také horký čaj, mohou si tam i ohřát svoje jídlo. V azylovém domě se lidé, kteří se dostali do tíživé životní situace, navíc přímo podílejí na vaření pokrmů. Provoz těchto zařízení je spolufinancován městem Hradec Králové. 
Přes nabídku ubytování někteří lidé bez domova dávají za současných arktických teplot kupodivu přednost pobytu na ulici. Kromě monitorování aktuálního stavu a míst, která lidé bez domova využívají k přenocování, strážníci zároveň prověřují, zda se mezi bezdomovci nepohybují lidé hledaní policií. Hlídky se také zajímají o zdravotní stav lidí bez přístřeší, zda nepotřebují ošetření, případně zavolají záchranku. „Prakticky každý rok tak bdělost strážníků a jejich znalost města zachrání některému bezdomovci život. Strážníci vždy poučí tyto osoby o možnosti vyhledat pomoc v azylových domech. Současně vždy informují sociální pracovníky magistrátu a azylových domů, jejichž úkolem je tuto problematiku řešit,“ sdělila Eva Čížková. Dodala, že hradecká městská policie v současné době eviduje asi tři desítky osob, které v krajském městě pravidelně žijí na ulici. Obsazují nejenom neobývané domy, ale nocují i pod mosty a můstky, některým slouží v současných mrazech jako přístřeší jenom stan…

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
7.1.2017 12:25
Jana (neregistrovaný)
zpráva
Proč vůbec je tolik bezdomovců? Proč nejsou alespoň malé sociální byty?Bezdomovectví je degradace člověka.Ještě jsem neviděla jediného roma, jako bezdomovce.Že si za to může každý sám? To je hluboká polemika.Je mi líto těch lidí,někdy se jim snažím pomoci,hned na místě, adresně.

Vožit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Mohlo by se hodit
Doporučujeme