Štítky: | Mateřské školy | zápis |

Místa v hradeckých školkách by měla poptávce stačit

| autor: MorgueFile.com

Hradecké školky by měly pokrýt zájem rodičů o umístění jejich dětí. Magistrát počítá, že k zápisům, které se konaly v páttek a sobotu, dorazila přibližně tisícovka dětí. "Od roku 2015 kapacita mateřských školek naplno pokrývá zájem dětí a rodičů a stejný scénář předpokládá město i v letošním roce, a to i s přihlédnutím k platným kritériím i nově ke státem dané podmínce spádovosti," uvádí Petr Vinklář, mlučí hradeckého magistrátu.

Třiatřicet městem zřizovaných školek poskytuje dětem maximální počet 2993 míst, tento školní rok je zde umístěných celkem 2940 dětí ve věku zpravidla od tří do šesti let. Loni bylo přijato k předškolnímu vzdělávání 946 nových dětí. Podle prvotních předpokladů by zájem mohl být podobný i letos tomu loňskému a kapacita školkových míst by tedy měla vyhovět poptávce.

 „V současné době je dle podrobných demografických analýz kapacita v mateřských školách dostatečná a předpokládáme, že umístíme všechny děti čtyřleté a starší, které mají místo trvalého pobytu v Hradci Králové, v případě cizinců místo pobytu, ve školském obvodu spádových mateřských škol. Školské obvody rodičům zajišťují, že mají ve spádové mateřské škole pro své dítě místo. Rodič ale není spádovostí nijak svázán a může pro své dítě zvolit jinou mateřskou školu podle své úvahy,“ uvedl Milan Jaroš, náměstek primátora zodpovědný za oblast školství.

Česká legislativa zcela nově zavedla povinnost vymezit školské obvody i pro mateřské školy. Hradec Králové tak učinil zjara letošního roku, kdy zastupitelé přijali novou obecně závaznou vyhlášku, která legislativě plně vyhovuje. Novela školského zákona zavádí do praxe povinné předškolní vzdělávání dětí ve věku pěti až šesti let a zároveň s tím povinnost zřizovatele mateřských škol vymezit jejich školské obvody. V nespádové mateřské škole nemá dítě nárok na přijetí, pokud rodiči vybraná mateřská škola nebude mít volnou kapacitu. „Pro nadcházející školní rok platí spádovost u dětí předškolních s povinnou předškolní docházkou, tedy pětiletých a čtyřletých, a to proto, aby rodiče měli jistotu, že jejich dítě bude v této věkové kategorii přijato. Jinak si rodiče samozřejmě mohou vybrat mateřskou školu dle vlastního uvážení, například podle volné kapacity mateřské školy, místa bydliště či blízkosti jejich zaměstnání,“ vysvětlila novou legislativní změnu Alena Synková, vedoucí odboru školství a volnočasových aktivit hradeckého magistrátu.

V uplynulých letech město situaci s nedostatkem míst v mateřských školách řešilo výstavbou nových mateřských škol  v lokalitách, kde byla poptávka po místech vysoká a převyšovala volnou kapacitu. Takovou lokalitou bylo Moravské Předměstí, kde vyrostly dvě mateřské školy Podzámčí a Pohádka při ZŠ Mandysova, v Malšovicích mateřská škola Holubova, ve Svobodných Dvorech mateřská škola K Meteoru a v Kuklenách mateřská škola v Markově ulici. Další možností města bylo navyšování kapacity v ostatních mateřských školách za cenu stavebních úprav interiérů a hygienických zařízení tak, aby vše bylo v souladu s přísnými hygienickými normami.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vožit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Tisícovka prvňáčků se do hradeckých základek zapíše už tento týden

V pátek a v sobotu očekávají učitelé a ředitelé hradeckých základních škol více než tisícovku budoucích prňáčků. Celkem sedmnáct základních škol zřizovaných městem se chystá otevřít pro příští školní rok zhruba čtyřicet prvních tříd. Jaká jsou kritéria pro přijetí a co vzít…
Čtěte více

K zápisům do mateřinek míří 1200 dětí. Budou stačit místa?

Celkem třiadvacet mateřských škol v Hradci Králové zve na dubnový zápis, který začíná už zhruba za dva týdny. Podle města by se mělo dostat na všechny děti, kterých se letos očekává zhruba 1200. A to i přesto, že volných míst je o dvě stovky méně. Ne všichni totiž splní…
Čtěte více

Více než tisíc dětí by mělo v polovině ledna dorazit k zápisům do prvních tříd základních škol

Zápisy do městem zřizovaných základních škol se v Hradci konají 15. a 16. ledna 2016. Prvňáčci by měli zaplnit zhruba čtyřicítku tříd, kapacita škol by měla stačit. Rodiče, kteří ještě nejsou definitivně rozhodnutí, kam své dítě zapíší, se mohou nechat inspirovat při dnech…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme