Štítky: | Nemocnice | Fakultní nemocnice |

Jedinečné Chirurgické centrum bude v hradecké nemocnici. Architektonická soutěž už začala

Mapa budoucího uspořádání v nemocnici
Mapa budoucího uspořádání v nemocnici | autor: FNHK

Architektonická soutěž, díky které by měl v hradecké fakultní nemocnici vzniknout jeden z největších chirurgických pavilonů, už odstartovala. Modernizace pavilonů bude stát 2,42 miliardy korun a vznikne tak 21 nejmodernějších operačních sálů. Spojí se tak všechny chirurgické obory pod jednu střechu. Jde o projekt ministerstva zdravotnictví, odstartovat by mohl v roce 2021. O finance se 70% podělí ministerstvo spolu s fakultní nemocnicí. Ta uhradí 30% nákladů.

Centrum bude sloužit ve spádové oblasti více než milionu obyvatel z celých východních Čech, a ve vybraných oblastech i z Libereckého kraje a kraje Vysočina. V letošním roce proběhne mezinárodní architektonicko-urbanistická soutěž o návrh, která by do konce roku měla mít svého vítěze a přinést strategického partnera pro FNHK.

Chirurgické obory mají ve Fakultní nemocnici Hradec Králové dlouhodobě vynikající tradici. Po jednom z nejvýznamnějších českých chirurgů je pojmenován i stávající chirurgický Pavilon akademika Bedrny, který je v provozu už více než 30 let a blíží se stavu, kdy je nutná jeho rozsáhlá rekonstrukce. „Naším cílem je centralizovat téměř všechny chirurgické obory pro maximální efektivitu jejich provozu z hlediska prostoru, lidských zdrojů, zdravotnické techniky a hlavně komfortu pro pacienty. To představuje vybudování přístavby stávajícího Pavilonu akademika Bedrny a jeho následnou rekonstrukci a modernizaci, včetně přímého propojení až k Emergency a to celé za nepřerušeného provozu,“ říká profesor Vladimír Palička, ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Tento ambiciózní projekt byl v roce 2016 schválen Vládou ČR a zařazen do strategických investic přímo řízených organizací MZ ČR. Jedná se o nejvýznamnější projekt v historii FNHK.

„Vytvoření nového Chirurgického centra je pro naši nemocnici i město Hradec Králové jedinečný projekt. Chtěli bychom, aby soutěž přinesla nejlepší řešení renomovaných autorů, vždyť její výsledek zde bude na dlouhá desetiletí. Inspirovali jsme se architektonickou soutěží Kampus Albertov, která přinesla velmi zajímavé nápady a kvalitní výsledky,“ vysvětluje rozhodnutí k organizaci soutěže profesor Palička.

„Vznikne jeden z největších integrovaných operačních traktů v ČR s 21 operačními sály včetně multioborového hybridního operačního sálu, operačních sálů pro robotickou
chirurgii, sálu s perioperační magnetickou rezonancí i počítačovou tomografií nebo sálů pro jednodenní chirurgii, což přinese efektivní využití zdravotnických technologií, sálové kapacity i personálu,“ vysvětluje profesor Vojáček, vedoucí projektu modernizace chirurgických oborů.

Řešit by se mělo i parkování

Problémem v areálu FNHK je nedostatek parkovacích míst. Součástí zadání soutěže je požadavek nejen na zachování současné kapacity během celé doby výstavby, ale také na navýšení kapacity o dalších 170 parkovacích míst, jejichž potřeba vznikne rozšířením Chirurgického centra.

Časový harmonogram projektu:

2017 - Soutěž o návrh
2020 - Výběr dodavatele stavby
2021 - Výstavba nové části Chirurgického centra
2024 - 2025 - Rekonstrukce a modernizace stávajícího Bedrnova pavilonu
2026 - Uvedení Chirurgického centra do provozu

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vožit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Místo prášků jehly a byliny. V Hradci otevřeli ambulanci čínské medicíny

Hradecká fakultní nemocnice slavnostně otevřela ambulanci čínské medicíny. Zájem pacientů je obrovský, všechny podzimní termíny byly obsazené ještě před zahájením provozu. Pokud se projekt s alternativní léčbou osvědčí, chce nemocnice ve svém areálu vybudovat celou kliniku.
Čtěte více

Chlapec vypadl z okna ve třetím patře, pád přežil doslova zázrakem

Ve středu ráno se na sídlišti na Moravském předměstí v Hradci Králové stal doslova zázrak. Pád z okna ve výšce 12 metrů přežil malý šestiletý chlapec. Hoch, který vypadl z okna ve třetím patře panelového domu, po pádu dokonce komunikoval a podle sdělení některých…
Čtěte více

Vědci z fakultní nemocnice mohou odhalit i předčasný porod anebo nádorové onemocnění

Fakultní nemocnice v Hradci Králové má na svém kontě další významné prvenství. Její vědci totiž od tohoto týdne mohou začít používat speciální medicínský přístroj, který dokáže odhalit na příklad hrozící předčasný porod anebo nádorová onemocnění. Přístoj německé výroby je…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme