Dvůr v centru Hradce po letech znovu ožije, město plánuje první komunitní zahradu

Ve zpustlém vnitrobloku budou sousedé moci pěstovat zeleninu či bylinky, děti dostanou nové hřiště.
Ve zpustlém vnitrobloku budou sousedé moci pěstovat zeleninu či bylinky, děti dostanou nové hřiště. | autor: MorgueFile.com

Hradec Králové by mohl mít svou první komunitní zahradu uvnitř vnitrobloku v centru města. Obyvatelé ulice Střelecká, Klumparova, Mánesova a Gočárova třída by tam mohli na záhonech pěstovat zeleninu i bylinky, ale také sousedské vztahy. Několik let neudržovaný dvůr se má stát místem pro seznamování, kde by našly vyžití i děti. V plánu je totiž vybudovat tam také nové hřiště. Pilotní projekt chce finančně podpořit hradecká radnice, uvedl Český rozhlas Hradec Králové.

„Já jsem tady na tom dvorku vyrůstal. Jako kluci jsme sem chodili hrát fotbal, v zimě jsme bruslili, tátové nám tu stříkali led. Hráli jsme si tady každý den," vzpomíná pan Ivo, který tu žije 64 let. 

Zpustlý dvůr o rozloze asi 4 000 metrů čtverečních by se mohl stát první komunitní zahradou v Hradci Králové. S nápadem přišel architekt Jiří Stránský. Uzavřených vnitrobloků je v Hradci třicet, proč si vybral právě tento? 

„Tento vnitroblok je skoro celý ve vlastnictví města. Nevede sem dovnitř žádný průjezd, takže nehrozí, že by se tady parkovalo. Protože auta, exhalace, prach a hluk s klidovou zónou vnitrobloku nejdou dohromady," řekl pro Český rozhlas. 

Dvůr by se měl vrátit do doby, kdy si na něm hrály děti 

Obyvatelé domů vybírali ze dvou návrhů, jak by měla nová zahrada vypadat. Za pomoci hradeckých technických služeb by tu měla vzniknout nová zeleň a dále dětské hřiště.

Potvrzuje to předsedkyně komise místní samosprávy Střed města Ivana Bezdíčková: „Na základě studie by tady mohlo vzniknout hřiště v takové podobě, aby umožňovalo jakoukoliv herní činnost. Mohl by tady vzniknout altánek. A pro nějaké ty pohybové aktivity dětí nějaké hrací prvky. Zpevněné plochy, aby tady mohly děti jezdit na kole, lavičky na odpočinek. Aby ten vnitroblok mohl sloužit pro všechny." 

Sousedé budou moci pěstovat na záhonech zeleninu a bylinky 

„Určitě jsme o této alternativě mluvili. Ta možnost tady je. I zpracovatel studie tuto alternativu nabídl. Lidé byli seznámeni s těmi možnostmi využití prostoru a záleží, jak tuto možnost uchopí," doplňuje Bezdíčková. 

Město je vlastníkem 80 procent dvora. Pilotní projekt podporuje a plánuje ho i financovat. Jedním z požadavků ale je, aby se obyvatelé o zahradu sami starali. Na programu je teď dokončení studie, kterou si město zaplatilo. Pak by se dvůr mohl začít připravovat.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vožit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Roudnička i Podzámčí už hřiště mají, v Ruseku právě začal fungovat posilovací stroj a nový fitpark se plánuje u Hučáku

Dvě nová hřiště v Podzámčí a Roudničce a nový posilovací stroj v Ruseku. Za posledních několik měsíců začala hřiště sloužit dětem, posilovací stroj je v provozu už několik dní. Město v současné době připravuje další projekty, jak zpříjemnit lidem pobyt venku a to jak malým dětem…
Čtěte více

V Podzámčí vyroste nové hřiště i s lanovou dráhou

Nejpozději v polovině září si budou moci děti zadovádět na rozšířeném a zmodernizovaném hřišti v Jiráskových sadech, jehož úpravy za dva miliony korun odstartovaly na konci minulého týdne. Stejnou částku dají Technické služby Hradec Králové i do výstavby úplně nového dětského…
Čtěte více

Fotookénko: V Hradci se otevírají dvě opravená sportoviště, ve Farářství a Slavia

Necelých 120 milionů korun investoval Hradec Králové do rekonstrukcí dvou sportovních areálů, které se v průběhu dubna otevírají v ostrém provozu. V pátek 5. dubna se otevřel areál Farářství a o dva týdny později prověří bohatý sportovní program pro všechny věkové generace i…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme