Archeologové se chystají prozkoumat další úsek pod dálnicí D11, rok je podle některých málo

 Archeologové pod D11 odkryli v minulých letech obří sídliště
Archeologové pod D11 odkryli v minulých letech obří sídliště | autor: Muzeum východních Čech

Historická příležitost k průzkumu rozsáhlého území, ale také šibeniční termín, hrozící nekvalitně odvedenou prací. Tak podle Českého rozhlasu Hradec Králové mluví archeologové o nadcházejícím průzkumu trasy dálnice D11 mezi Hradcem Králové a Jaroměří. Zkoumání 22 kilometrů dlouhého úseku má začít na jaře a hotovo by mělo být za rok. Na některých místech by se přitom mělo začít stavět už letos v září.

„Z pohledu archeologie, a to nejen východočeské, představuje ta trasa dálnice jednu z největších sond do krajiny, kterou si lze představit v minulosti i do budoucnosti. Tady ve východních Čechách určitě," říká vedoucí katedry archeologie Univerzity Hradec Králové Radomír Tichý. Jeho tým už brzy začne s průzkumem na trase dálnice D11 směrem na Jaroměř. 

„To jsou ty nejúrodnější části Čech. A v zemědělském pravěku byly tyto části nejhustěji osídlené. S velkou kontinuitou po celý pravěk," dodává pro hradecký rozhlas. 

O bohatosti zdejších nalezišť se přesvědčil i Miroslav Novák, který před dvěma lety dokončil průzkum předchozího úseku dálnice. Nálezů bylo několikrát víc, než se čekalo. „Tam ani z těch předchozích prospekcí, povrchových sběrů a leteckého snímkování nic nenasvědčovalo tomu, že toho tam bude tolik. Skončili jsme asi na 3 000 objektech," vzpomíná vedoucí archeologického oddělení Muzea Východních Čech. 

Šibeniční termín může podle expertů způsobit potíže

Tentokrát se muzeum tendru na archeologický průzkum nezúčastnilo. Vadila třeba krátká doba na průzkum: „Je to naprosto neadekvátní tomu rozsahu, který tam je. Protože u nás není dostatečná kapacita, aby se to zvládlo. Očekávám, že s tím budou potíže." 

Radomír Tichý ale namítá, že jeho tým bude mít odborníků dostatek: „Až se dozvíme geofyzikálním výzkumem, jaká je koncentrace objektů, a až budeme vědět od stavařů, která ta místa by měla být přednostně stavbě předaná, tak archeolog může ten harmonogram uzpůsobit tak, aby ta místa prozkoumal." 

Ředitelství silnic a dálnic věří, že na už na podzim začnou první stavební práce. Mluvčí organizace Jan Rýdl říká, že termín 12 měsíců na průzkum je odzkoušený z jiných staveb: „Jako s prvními začneme samozřejmě s technologicky složitějšími stavebními objekty. Což je například založení mostů." 

Archeologové ale přiznávají, že o skutečné hodnotě nálezů bude jasno až během průzkumných prací. Na nich se bude podílet 450 dělníků a další desítky archeologů, antropologů a dalších expertů. 

Navážou tak na rozsáhlý archeologický výzkum na trase dálnice D11, který skončil loni v červnu. Kromě mohylového pohřebiště a zhruba devadesátky kostrových hrobů odborníci odkryli impozantní sídliště z doby bronzové, které svou rozsáhlou plochou nemá obdoby. Archeologové  z Muzea východních Čech tu objevili minimálně 26 domů a zjistili, že prapředci Hradečanů tady chovali ovce i koně a pěstovali hrách (více najdete v tomto článku).

autor: Muzeum východních Čech

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
6.3.2017 08:31
Honza (neregistrovaný)
Proč hned :)
Taky by chtěli hned všechno vykopat a zjistit. Artefakty leží v zemi tisíce let. Tak něco vyhrabeme nyní a třeba za 100let, až budou nové technologie a dálnice již nebude potřeba, budeme pokračovat :)
19.3.2017 02:06
Petr (neregistrovaný)
RE: Proč hned :)
Pěkná blbost! po stavbě dálnice tam žádná archeologie nezůstane! DAL už proste NIC.
Vše až na podloží se odveze na deponie. Je potřeba zachránit co se jde než se to zničí a nezbude nic než zvlněny pruh asfaltu.
14.5.2017 10:05
Petr (neregistrovaný)
Nebude potřeba pomoct?

Vožit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Mohlo by se hodit
Doporučujeme